logo

22 Nisan 2019

Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu Tokat’ta

Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu Tokat’ta

7. Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu 3. Grup ön eleme müsabakaları Okçular Vakfı tarafından Tokat Belediyesi ev sahipliğinde Tokat’ta düzenlendi.

            Gümenek Mesire Alanında düzenlenen 7’inci Fetih Kupası’nın 3’üncü bölge elemeleri müsabakalarında Samsun’dan Yozgat’a, Kayseri’den Ardahan’a 15 ilden 300 sporcu yarıştı. Türk yayı ve Türk oklarıyla müsabakalara katılan sporcular giydikleri kıyafetler dikkat çekti. Tarih filmlerindeki karakterleri aratmayan sporcular, hem ata sporu okçuluğu devam ettirirken, hem de unutulmuş birçok değerin de bu sporla yeniden yaşatılmaya çalışılıyor.

            Organizasyona ev sahipliği yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, atasporu okçuluğu çok önemsediğini ifade etti. Okçuluğun çocukların gelişimine de katkı sağladığının altını çizen Eroğlu, “Hem fiziki hem ruhi hem de birçok noktada ok atmak, at binmek bizim hem geleneklerimizde göreneklerimizde olan bir durum hem de gerçekten insanı çok geliştiren bir spor. Özellikle çocuklarımızı, gençlerimizi. Bizim bu sporu gelecek kuşaklara daha iyi aktarmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu daha çok yaygınlaştırmamız lazım. Belki ta ilkokuldan başlayarak, ortaokul, lisedeki bütün öğrencilerimizi biz bu spora nasıl alıştırırız, bunu düşünmeliyiz. Bununla ilgili farklı şeyler de yapmamız lazım. Tokat’a güzel bir okçuluk tesisi kazandırmak herhalde bunun ilk başlangıcı olur diye düşünüyorum. Tokat’a böyle bir tesis kazandırdığımızda, alttan çocuklarımızın, gençlerimizin, tabandan yetiştiğini, bu sporla da ilgilendiğini görürüz.” diye konuştu.

Paylaşma ikonundan:

Share
473 Kez Görüntülendi.