logo

04 Aralık 2019

DÖNER SERMAYE ARTIK DÖNMÜYOR

DÖNER SERMAYE ARTIK DÖNMÜYOR

Sağlık çalışanları bir süredir şikayetçi oldukları,çalıştıkları kurumlarda hakkettikleri döner sermaye ücretlerini alamadıkları için mevcut döner sermaye yönetmeliğinden olan şikayetlerini sık sık dile getiriyor.

Bu konu hakkında yazılı basın açıklaması yapan Sağlık Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar;

”Sağlıkta bugün itibariyle gelinen noktada sağlık çalışanlarının iş yükü sürekli artmasına rağmen sağlık tesislerinin çoğu döner sermaye  ödeyemez hale gelmiştir. Miadını dolduran mevcut döner sermaye yönetmeliği bir an önce değişmelidir. Hakkaniyetten uzak bir döner sermaye sistemi Sağlıkta dönüşümün mimarları olan sağlık çalışanlarının iş barışını zedeler duruma gelmiştir. Sağlık Sen olarak sağlık çalışanları için ayrıcalık değil Adalet istiyoruz.

Döner sermayedeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması, daha adil ve hakkaniyetli bir sistemin inşa edilmesi için mücadele ettiğimizin ve edeceğimizin bilinmesini isteriz. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları çalışma şartlarının zorluğuna rağmen mesleklerini icra ederken insani değeri yüksek bir fedakarlık örneği göstermektedir. Aynı fedakarlık sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi hususunda da gösterilmelidir. Sağlık Sen Genel Merkezimiz tarafından daha adil ve hakkaniyetli bir döner sermaye modeli Sağlık Bakanlığımıza iletilmiş ve de takibi yapılmaktadır. Çok zor şartlarda ve fedakarca görev yapan sağlık çalışanımızın hakkettikleri döner sermaye ücretlerini alabilmeleri için gerekli düzenlemeler bir an önce yapılarak hayata geçirilmelidir.” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
611 Kez Görüntülendi.