logo

DEVLETİN GERÇEK SAHİBİ MİLLETTİR

DEVLETİN GERÇEK SAHİBİ MİLLETTİR

Vali Dr. Ozan Balcı, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında Tokat’ta alınan koronavirüs tedbirleri ve devam eden proje çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Devletimizin gerçek sahibi milletimiz. Vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak ve sağlıklarını korumak için devlet olarak milletimizin emrindeyiz.” dedi.
Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ta koronavirüs ile ilgili sağlık teşkilatının çok güzel bir çalışma yürüttüğünü belirtti.
“Vatandaşlarımız Kurallara Uyma Konusunda Hassasiyet Göstersinler”Koronavirüs ile mücadelede halkın duyarlılığının önemine işaret eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Vatandaşlarımız işin önemini ve ciddiyeti biliyorlar. Tokatlı hemşehrilerimizden özellikle sosyal mesafeye uymaları, gerekmedikçe dışarı çıkmamaları ve hijyen kurallarına daha çok dikkat etmelerinde hassasiyet göstermelerini istiyorum. Duyarlılığı arttırarak mücadelemize devam edeceğiz. Bizim bir numaralı önceliğimiz halkımızın duyarlılığı ve sağlığı. Tedbirlerimizi alıyoruz, devlet işleyişi devam ediyor. Yaşanan problemleri derhal çözmeye çalışıyoruz.”dedi.
“Tokat Merkezde 8 Noktada, İlçelerde de Belli Noktalarda Maske Dağıtımları Devam Ediyor”Tokat’ta koronavirüsle mücadele kapsamında maske dağıtım çalışmalarının titizlikle devam ettiğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Yaklaşık 300 bine yakın maske dağıttık. Dağıtımlar devam ediyor. Tokat’ta 8 nokta belirledik. İlçelerde de belirli noktalar oluşturuldu. PTT’nin yanı sıra vatandaşlarımız belirtilen noktalardan maske temin edebilirler.” dedi.
“580 İşyerinde 25 Bin Çalışana Maske Dağıtılıyor”Tokat’ta 10 üzerinde çalışanı bulunan yaklaşık 580’e yakın işyerinde 25 bin çalışana Bakanlığın göndereceği maskelerin dağıtılacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Maske üretiminde de sorunumuz yok. Organize Sanayi Bölgesi’nde maske üretimine geçen firmalarımız oldu. Tokat’ta da vatandaşlarımızın duyarlılığı bizleri sevindiriyor. “ diye konuştu.
“Yarasına Merhem Olunması Gereken Tüm Vatandaşlarımız İçin Vefa Sosyal Destek Ekiplerimiz Çalışıyor”Vatandaşların temel ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda Vefa Sosyal Destek ekiplerinin titizlikle çalışmalarına devam ettiğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “ 65 yaş ve üstü kimsesiz, biçare, gariban, kronik hasta, çaresiz ve diğer yaş gurubunda olup yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza Vefa Sosyal Destek büroları hazır ve nazır. Gözyaşı silinmesi gereken, yarasına merhem olunması gereken vatandaşlarımız varsa özellikle de sağlık, kazanın kaynaması, sobanın yanması gibi temel ihtiyaçlarda devlet olarak yanlarındayız. Tokat merkez ve ilçelerimizdeki Vefa Sosyal Destek büroları devletin gücüyle, ihtiyacı olan vatandaşlarımızın yanında. Temel yaşam konularının kolaylaştırılması lazım. Tüm Tokat’taki şehit ve gazi ailelerimizin çocukları, yetim-öksüz çocuklar, engelli çocuklarımız, kronik hastalığı bulunan çocuklarımız, çölyak ve romatizmal hastalığı olan çocuklarımız tek tek tespit edilerek, yaklaşık 1000 özel çocuğumuzun da ihtiyaçları giderilecek.
“Devletimizin Gerçek Sahibi Milletimizdir”Devletimizin varlık sebebi milletimizdir. Devletin gerçek sahibi milletimiz. Devletimizin varlık sebebi vatandaşının yanında olduğunu hissettirebilmek. Biz de bunu Tokat’ta yapıyoruz. Devletin bütün kaynakları, bütün personeli Tokat’ta vatandaşımızın emrindedir. Ana ilkemiz vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmak, önündeki engelleri kaldırmak, yaşamına değer katmak, sıkıntısında her zaman yanlarında olmak. 155-156 ve Vefa Sosyal Destek numaralarından vatandaşlarımız bizlere ulaşabilirler.” diye konuştu.
“Ramazan Yardımı Çalışmalarımıza Başladık”Ramazana yönelik de vatandaşlara yardım hazırlıklarının yapılmaya başladığının altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat merkez ve ilçelerimizde fakir-fukara vatandaşlarımızın yanında olacağız. Sağlık, eğitim, engelli, dul yardımı alan 24 bin aileye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın gönderdiği 20 milyon lira dağıtıldı. İkinci kısım yardımımız Sosyal Yardımlaşma Vakfından yardım alan vatandaşlarımıza yapılacak. Üçüncü kısım olarak da esnaf faaliyetleri sürdüren, alın teri ve emeğiyle geçinen, kapanan işyerlerinden dolayı mağdur olan vatandaşlarımız için yardımlarımız olacak. Onların yaralarına merhem olacağız. Acil ihtiyaçlar için ise Vefa Sosyal Destek büroları milletimizin emrinde olmaya devam edecek. Milletimizin zor ve dar gününde milletimizin yanındayız.” şeklinde konuştu. “Tedbirlerimizi Alarak Tarımsal ve Hayvansal Üretimi Aksatmayacağız”Tokat’ın tarım ve hayvancılık memleketi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, bir taraftan pandemi mücadelesine devam ederken, bir taraftan da üretimin aksamaması gerektiğini kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı, “Tarımsal ve hayvansal üretimin düşmemesi lazım. İlde benim, ilçelerde kaymakamlar başkanlığında Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme Kurullarımızı oluşturduk. Çalışmaları gün gün takip ediyor, haftalık değerlendirme toplantısı yapıyorum. Bitkisel ve hayvan üretim, tarımsal sanayi, tarım işçileri ve çiftçilerin durumu ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tedbirlerimiz devam ederken, üretimimizi diri ve ayakta tutmamız lazım. Toprağın, çiftçinin, üretimin,tarımın ve hayvancılığın dostu bir vali olarak işleri kolaylaştırmak bizim görevimiz. Üretimi düşürmeyelim. Pandemi ile mücadele ederken, çiftçilerimizin işini kolaylaştıracağız ve üretim aksamayacak. Dengeyi sağlamak zorundayız. Bir taraftan da tarımsal ve hayvansal üretimi arttırmak için başlattığımız projelerimizi uyguluyoruz. Seracılığı uyguluyoruz. 240 bin ceviz diktik bu sene. 500 dönüm çilek veriyoruz vatandaşlarımıza. 25 ton kuru fasulye tohumu dağıttık. 80 tona yakın kaba yem bitkisi dağıttık. Buğday tohumu dağıttık. 3 bin dönüm de asma yapılacak. 5 yılda 500 bin koyun projemize çalışıyoruz. OKTAM karşısında özel idare olarak kurduğumuz fidanlık üretim alanında 60 bin tane Niksar cevizi fidanı aşıladık. 1 yıl sonra vatandaşımıza dağıtacağız. Bunun dışında yine aynı yerde 60 bin tane meyve aşıladık. Sonbaharda vatandaşlarımıza dağıtacağız. Ayrıca fidanlıkta 100 bin ceviz diktik. Meyveciliği de özel olarak destekliyoruz. Şuanda ceviz üretimini iki katına çıkardık. Hedefimiz mevcut üretimi 3 katına çıkarmak.
Tokat tarım ve hayvancılık memleketi. Çiftçiyi ayakta tutmamız ve desteklememiz, önlerini açmamız lazım. Amacımız hem çiftçiyi ayakta tutmak hem de vatandaşlarımıza sağlıklı gıda yedirmek. Tarımsal ve hayvansal üretimi önemsiyoruz. Kurallara uyarak üretim devam etmeli.” dedi.
“Kadın Kooperatiflerimizi Kurduk”Kadınların gücünü ve yeteneklerini çok önemsediğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat merkez ve 11 ilçede kadın üretim kooperatif merkezlerini kurduk. Bunlar Tokat’ın önemli tarımsal ürünlerini işleyecekler. Biz dijital platformda tüm Türkiye’ye bu ürünleri satacağız. Tokat’ın çok sayıda yöresel ürünü var. Kadınları, kadınların gücünü, kadınların yeteneklerini, kadın kooperatiflerini ve Tokat’ın ürünlerini çok önemsiyorum. Tokat’taki kadınlarımızın ürettiği ürünleri Türkiye’ye sunmamız lazım. Tarımsal Kırsal Kalkınma Kurumundan da bunlara özel olarak destek veriyoruz. “ dedi.
Köylere 43 Milyon YatırımKÖYDES kapsamında köylere 43 milyon liralık yatırım yapılacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Devletimizin tahsis ettiği 43 milyon lirayla KÖYDES kapsamında köylere yatırım yapacağız. Köylerin stabilizesi, kilitli parkesi, birinci ve ikinci asfaltı, bsk’sı, içmesuyu, kanalizasyon, coğrafi işaretleri konusunda çalışmalar başladı. Haziran ayı itibariyle çalışmalara başlayacağız.” şeklinde konuştu.
Gençlik ve Spor Hizmetleri İhalelerinin Hazırlıkları BaşladıGeçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaklaşık 60 milyon liralık Tokat genelindeki spor altyapısı için yatırım protokolü imzalandığını hatırlatan Vali Dr. Ozan Balcı, yatırımların ihale hazırlıklarının yapıldığını, bu sene temellerinin atılacağını kaydetti.
Milli Eğitim Çalışmaları Devam EdiyorMilli eğitim çalışmalarının da devam ettiğini söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “26 tane okulda güçlendirme çalışmamız olacak. Onun hazırlıklarını yapıyoruz. 26 eski okulu yıkıp TOKİ kanalıyla yeni okul yapacağız.
“Çocuklarımız Bizim Geleceğimiz”Etüt Tokat YouTube kanalıyla devam ediyor. Hedefimiz eğitimde ilk 20 yılda ilk üçe, ilk 5 yılda ilk beşe girmek. 12.sınıflar derslerine devam ediyor. 8. sınıflar pazartesi günü derslerine başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığımızın yürüttüğü EBA programımız var. Bizim de EBA’ya destek olarak öğretmenlerimizin yürüttüğü yüz yüze eğitim programımız var. Öğretmenlerimiz öğrencileriyle yüz yüze buluşuyor. Öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Velilerimize de şunu söylemek istiyorum. Çocuklarımız bizim geleceğimiz, onların eğitimleri bizim için önemli. Eğitimleri ile özel olarak ilgilenmek lazım. Çocuklarımız da zor dönemden geçiyorlar. Çocuklarımızla özel olarak ilgilenelim. Çocuklarımıza sahip çıkmak lazım. Çocuklara ile 65 yaş ve üstü Büyüklere Kitap GönderilecekKitap Tokat devam ediyor. Çocuklarımız internete kitaptokat gov.tr’ye girip kitap talep ettiklerinde her bir çocuğumuza haftada bir kitap hediye edeceğiz. Kitabı evine göndereceğiz. Bunu ayrıca 65 yaş ve üstü büyüklerimiz içinde oluşturduk. Bilgisayara ulaşamayanlar da 155-156 ile Vefa Destek Sosyal Destek hattından bize ulaşabilirler. Kitap okumak isteyen çocuklarımız ve kitap okumak isteyen 65 yaş ve üstü büyüklerimize de kitabı ulaşma imkanı sağladık.”
OKA Destekli Projeler Devam EdiyorOrta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteğiyle devam eden projelerle ilgili bilgi veren Vali Dr. Ozan Balcı, “Gıj Gıjdan, Reşadiye Zinav Gölüne, Reşadiye’deki yağsıyan peynirlerinden Artova’daki nohut eleme tesisine, Kemalpaşa’daki kiraz paketleme tesisinden Pazar’daki Hükümet Konağının restore edilip kütüphane yapılmasına, Mustafaağa Hamamından Yazmacılık Müzesine, Etnoğrafya Müzesinden sokak sağlıklaştırmasına, Sulusaray Kaplıcalarına kadar kalkınma ajansına sunulan ve kabul edilen projelerimiz var. Bunların da ihale hazırlıkları devam ediyor, onlara da başlayacağız.
OSB’ye Değer Katmak İçin ÇalışıyoruzTokat OSB’de 5 bin işçimiz çalışıyor. OSB’nin altyapı ve üstyapısı düzenlenecek, temizlik, peyjaj üzerine çalışıyoruz. Burada çalışan kadınlarımızın çocukları için anaokulu temeli atacağız. Hazırlıklarıız devam ediyor. Oraya bir de cami yapılacak. Asıl hedefimiz, OSB’nin genişlemesini sağlayıp, değer katmak. Erbaa ve Turhal OSB’de de kadınlarımız için yapımına başlanan anaokullarımız bitmek üzere. En kısa sürede hizmete girmiş olacak. Zile OSB’nin su problemini hallettik. Tokat’ın huzuru, refahı, halkımızın zenginleşmesi, yükselmesi ve yücelmesi için canla, başla gayret ediyoruz.” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
350 Kez Görüntülendi.