logo

13 Temmuz 2019

Demokrasi ve Milli İrade Vazgeçilmezimiz

Demokrasi ve Milli İrade Vazgeçilmezimiz

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi koordinesinde İl Müftülüğü ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin işbirliği ile Demokrasi ve Milli İrade paneli yapıldı.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında düzenlenen panele Vali Dr. Ozan Balcı, Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Milletvekili Yusuf Beyazıt, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Rıfat Dönel, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hiday Arıkan, il protokolü ve davetliler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan programda 15 Temmuz Demokrasi şehitlerimizin aziz ruhuna Kuran Tilaveti ve Dualar okundu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün anısına hazırlanan film gösteriminin ardından İl Müftü Yardımcısı Cabir Çelik moderatörlüğünde  Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Pak ve Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Okudan’ın sunumunu yaptığı ‘Demokrasi ve Milli İrade’ isimli panele geçildi.

Panel sonrası İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’nin konuşmasının ardından konuşmasını gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı, 15 Temmuz’da milletimizin ortaya koyduğu iradenin, birlik ve beraberliğin bozulmaması temennisinde bulundu.

“ Türkiye, Gelecek Vadeden En Güzel Ülkelerinden Birisi”

15 Temmuz hain FETÖ darbesi dolayısıyla devleti ve milleti için gözünü kırpmadan canlarını feda eden şehit ve gazilerimizi yad etmek için bir araya geldiklerini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Memleket ve millet için canlarını feda eden şehitlerimizi anmak, onların hatıralarını yad etmek, gazi olan kardeşlerimize minnettarlığımızı ifade etmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bir kare düşünün bir tarafına Türkiye’yi koyuyorsunuz, bir tarafında kültür, alt tarafında insan, diğer köşede de din, ortaya da akıl artı kalp. Şimdi birincisi Türkiye. Türkiye esasında bu coğrafyanın, Balkanların, Kafkasya’nın, Ortadoğu’nun parlayan yıldızı. Türkiye’yi sevmek için Türk insanını tanımak, doğulusunu, batılısını, kuzeylisini bilmek lazım. Altı üstü her tarafı kıymetli bir coğrafya. Dolayısıyla Türkiye’nin kıymetini çok iyi bilmemiz lazım. Artı şunu da unutmamamız gerek gelecek vadeden en önemli ülke Türkiye.” dedi.

“Türkiye’ye ve Türk Milletine Yürekten İnanıyorum”

Türkiye’nin birbirine kenetlenerek bütün sorunları aşacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Ufak tefek ayrılıkları kırgınlıkları unutup, birlik ve beraber olmamız lazım. Çünkü her alanda gelişen, büyüyen ve gelecek vaad eden bir ülkemiz var. Ben Türkiye’nin daha çok büyüyüp, gelişeceğine ve tam bir çekim merkezi olacağına inanıyorum ve bunun içinde çok çalışmamız gerektiğini söylüyorum. Tarihte olduğu gibi bilimde, kültürde, sanatta bir merkez olacak. Tarihte biz bunu yaptık. Ben Türk milletine ve Türkiye’ye yürekten inanıyorum. Bunu yapacak bilim, ilim bizlerde var. İlber hoca’nın dediği gibi tarihte var olmak için ölmeyi de göze almanız lazım. Türk milleti kültür sahibi bir millet. Bizim milletimiz milli birlik ve beraberliği, vatanı, bayrağı için canını feda eder. Dolayısıyla milletimizin değerlerine sahip çıkıp, geliştirmemiz lazım. Hem eksiklerimizi görüp, tamamlayacağız. Ama burada milletimizin fedakarlığını unutmamak lazım. Recai Baş aramızda, 15 Temmuz gazisi kendisi. Yani Türk milleti gibi devletinin yanında olan başka bir millet göremeyiz. Bizim milletimiz fedakardır. Bu vesile ile Recai bey ve onun gibi gazi olan, şehit olan insanlarımıza da şükranlarımı ifade etmek isterim. Türk insanının en kıymetli varlığı milletidir. Biz milletimize sahip çıkalım. Bağrımızdan, toplumumuzdan çıkan insanlarımıza sahip çıkalım. Aklını ve kalbini kullanan insanlara ihtiyacımız var. Ben bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha devletimizin bekasına, varlığına kast eden hain FETÖ darbesini kınıyorum. Bu uğurda gözlerini kırpmadan şehit olan şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum.” dedi.

15 Temmuz Gazisi Recai Baş ile bir süre sohbet eden Vali Dr. Ozan Balcı, 15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi anmak için programa katılan çocuklara Tokat’ın değerleri kitaplarından hediye etti.  

Paylaşma ikonundan:

Share
574 Kez Görüntülendi.