logo

27 Ağustos 2019

ŞİDDETE ”SIFIR”TOLERANS

ŞİDDETE ”SIFIR”TOLERANS

Vicdan Hareketi Derneği Genel Başkanı Mahmut Delen, Emine Bulut cinayetinin, şiddetin üzerine topyekun gidilmesi gerektiğinin göstergesi olduğunu kaydetti. Mahmut Delen, şiddetin önlenebilmesi için dernek olarak önerilerini kamuoyuyla paylaştı.

Kırıkkale’de yaşayan Emine Bulut, 4 yıl önce boşandığı Fedai Baran tarafından kızının gözleri önünde öldürüldü. Eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut’un son görüntüsü ortaya çıktı. Yürekleri dağlayan videodaki görüntülerin ardından Emine Bulut cinayetine sosyal medyadan tepki yağdı. Birçok isim, canice öldürülen Emine Bulut için sessiz kalmayarak sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi. STK temsilcileri tarafından Emine Bulut cinayetiyle ilgili açıklama yapılarak konunun toplumsal boyutuna vurgu yapıldı. Emine Bulut cinayetinin şiddetin üzerine topyekun gidilmesi gerektiğinin göstergesi olduğunu belirten Vicdan Hareketi Derneği Genel Başkanı Mahmut Delen’in şiddet ve toplumsal boyutuna ilişkin yaptığı açıklaması şöyle oldu:

“Vicdan” kelimesi, bulmak kökünden türetilmiştir. Her insanın vicdanı vardır. Kimi insan, onu arar ve bulur. Kimi ise üzerini örter ve köreltir. #EmineBulut cinayeti üzerine, bu ikinci kısma odaklanarak konuşmamız gerekiyor.

Bu cinayet de göstermiştir ki, her türlü amili göz önüne alarak, şiddetin üzerine topyekun gitmek mecburiyetindeyiz. Peki ne yapmalıyız? Bu konuda aciliyeti olduğunu düşündüğümüz birtakım önerilerimiz var:

1- Gelenek adı altında bize sunulan vahşi toplayıcı devirlerden kalma şiddet ve kudretle övünme hastalığından vazgeçmeliyiz.

2- Sosyal ve yaygın medyada şiddet görsellerine ulaşmayı, pornografik bir içerik olarak kabul edip zorlaştırmalıyız.

3- Şiddeti, dini/siyasi mülahazalar ile maskeleyecek her türlü söylem ve eylemden hususiyetle kaçınarak, özellikle sorumlu mecralarda olanları bu tip bir dili kullanmaktan men etmeliyiz.

4- Şiddeti, kadın/erkek/hayvan şeklinde tavsif etmek yerine, “şiddete sıfır tolerans” sloganını kendimize şiar edinmeliyiz.

5- Hak ihlallerinin ekserisinin kendisinden güçsüz olana yöneltildiğini göz ardı etmeyerek, kudretin, adaletle taçlandırmadan zorbalığa dönüştüğünü, meşruiyeti kalmadığını eğitim müfredatı ile işlemeliyiz. Böyle davrananları el üstünde tutan, destekleyenleri kınamalı toplumdan tecrit etmeliyiz.

6- İdeolojik, siyasi, dini hizipler devreye girince hukuku yok sayarak şiddeti yücelten kimselerin her türlü mecrada yaptığı tehdit, şantaj, kışkırtma faaliyetlerini hassasiyetle takip ederek, şahsi meselelerden ayırmadan yargılayacak bir adalet mekanizması kurgulamalıyız.

7- Şiddeti bir bütün olarak ele alıp, yumruk atma da dahil olmak üzere en basit görülecek şiddet hareketlerini mütemadiyen tekrar edenlere kamu görevi vermemek, şahitliklerini kabul etmemek, ticaret faaliyetlerini kısıtlamak gibi sert tedbirlerle caydırıcılık sağlamalıyız.

8- Şiddeti ortaya çıkaran menbalar bu tedbirlerle kurutulduktan sonra ıslahı mümkün olmayan zalimlerin en ağır cezalara çarptırılması; tasarlayarak adam öldürme cürümünü işleyenlerin idam edilmesi gerekliliğini, artık yüksek sesle talep etmeliyiz.”

Paylaşma ikonundan:

Share
510 Kez Görüntülendi.