logo

28 Mayıs 2019

BORÇ DEFTERİNDEN MAHALLE BORCU ÖDENDİ

Tokat Vicdan Hareketi Derneği Genel Başkanı Mahmut Delen, Osmanlı dönemi geleneğini yaşatarak mahalle bakkalındaki borç defterinden vatandaşın bir miktar borcunu kapattı.

            Osmanlı’da hali vakti yerinde olan insanların esnaf dükkânlarında veresiye defterlerinden hiç tanımadıkları insanların borçlarını ödediklerini hatırlatan Delen, karşılıksız iyiliğin garibanın yüzünü güldürdüğünü ve toplumsal bağları kuvvetlendirdiğini söyledi.

            Delen, “Bir bakkalımıza giderek üzerimizde emanet olan takriben 2.000 TL veresiye borcunu, mahalleli adına ödedik. Bu geleneğin canlanmasını istiyoruz. Şayet farklı bakkallarda bu kültür yaşatılmaya devam edilirse, hem kaybettiğimiz toplumsal güveni yeniden kazanır hem mahalle bakkalı kültürüne tekrar hayat vermiş oluruz. Ayrıca mahalle bakkallarının maddi olarak ayakta kalması için bir katkıda bulunmanın da başlı başına bir iyilik olduğunu düşünüyoruz.Bakkal ağabeyimiz, 35 yıldır mahallenin güvenini kazanarak bu işi yapmış. Sağ olsun, ziyaretimiz üzerine gönlünden koptu, defterden kendi namına da borç sildi” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Etiketler:
Share
414 Kez Görüntülendi.