logo

08 Mayıs 2019

BEŞİR DERNEĞİ 55 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR

BEŞİR DERNEĞİ  55 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR

Beşir Derneği İç Anadolu Bölge Müdürü Ertuğrul Baygın ve beraberinde Akit Medya Grubu Bölge Müdürü Hüseyin Kömür, Tokat Gazetesi imtiyaz sahibi Fatih Kılıç’ı ziyaret etti.

            Beşir Derneği Türkiye ve dünyada insani yardım organizasyonlarını sürdürüyor. Dernek aşevi ve fırınları ile ihtiyaç sahipleri için sıcak yemek ve ekmek yardımlarında bulunuyor.

            Beşir Derneği’nin bağışçı ve gönüllülerinden aldığı destekler ile çalışmalarını sürdürdüğünü belirten derneğin İç Anadolu Bölge Müdürü Ertuğrul Baygın, “Ayni yardımlar depomuza geliyor, ihtiyaç sahiplerine depomuzdan sevkiyat yapılıyor. Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı iki tane aş evimiz, ekmek fırınımızla birlikte faaliyet gösteriyoruz. 200 bin kapasiteli ekmek fırını, orada 24 kampa ekmeklerini veriyoruz. 33 bin kişiye aş evimizden kamplara sıcak yemek veriyoruz.” dedi.

            Dernek çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Baygın, Derneği’nin kamu yararına çalıştığını belirterek yurt içi ve yurt dışında faaliyetlerde bulunduklarını söyledi.

            Beşir Derneği’nin Türkiye genelinde faaliyet gösteren 114.577 dernek arasında izin almadan yardım toplayabilen 23 dernekten birisi olduğunu ifade eden Baygın, “İstanbul Pendik’te Genel merkezimiz. 12 Bölge yapılanmasıyla Türkiye Genelinde il ve ilçelerinde faaliyet gösteren bir dernek.12 bölgede 10 bölge deposu bulunuyor. İç Anadolu Bölgesi’nin deposu Tokat’ta. İç Anadolu bölgesindeki ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılanıyor, birde bu bölgede ki ayni yardımlar depomuza geliyor, ihtiyaç sahiplerine depomuzdan sevkiyat yapılıyor” şeklinde konuştu.

DÜNYA’DA 55 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR

            Yurt dışında yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aktaran Baygın, “Dünya’da 55 ülkede faaliyet gösteren bir dernek. Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı iki tane aş evimiz, ekmek fırınımızla birlikte faaliyet gösteriyoruz. 200 bin kapasiteli ekmek fırını, orada 24 kampa ekmeklerini veriyoruz. 33 bin kişiye aş evimizden kamplara sıcak yemek veriyoruz. Günlük olarak bunları yapıyoruz. Yurt dışında Kızılay’la birlikte devletimizin izin verdiği ve diğer devletten izin alındığı müddetçe bizde oradaki kardeşlerimize yardım ediyoruz. Arakan, Somali’den gelen mülteci kardeşlerimize yine oradaki kamplarımıza bin kişilik evler yaptırdık. Sağlık bakanlığımızın yapmış olduğu mobil hastanede de onların oradaki yiyeceklerini kahvaltılarını hem hastalarımızın hemde personelimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Afrika’daki susuz coğrafyada ki o insanlara su kuyuları açıyoruz. O coğrafya suyu bol ama gidip gördüğünüzde su içilecek durumda değil. Göletlerden kullanılan sular insanları hasta ediyor, o tür yerleri tespit edip oralarda su kuyusu açıyoruz. Afrika’da Somali’de su kuyuları açıyoruz. Ramazan ayında iftar çadırları kurarak, hayır sahiplerinin orada iftarlarını açtırıyoruz. Beşir Derneği olarak bu yapılanmada Ramazan Ayında yerel STK’ların kurumların da hayırlarının nasıl gittiğini o insanlara ulaştığını anlatıyoruz.

            Ayrıca insanların gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığını araştırıp sosyal inceleme ile evlerine kadar gidip onların çevresinden, belediyeden, kaymakamlıklardan sorup bilgiler edinip, ondan sonra on iki ay sipariş usulü ile bu insanlara yardım yapıyoruz. Bu sene daha fazla sahada Beşir Gönüllülerimiz, gönüller yapmaya devam ediyor” diyerek açıklamasını tamamladı.

            Tokat Gazetesi imtiyaz sahibi Fatih Kılıç nazik ziyaretlerinden dolayı misafirlerine teşekkür etti.

Paylaşma ikonundan:

Share
469 Kez Görüntülendi.