logo

AYASOFYA PEYGAMBER MÜJDESİDİR

AYASOFYA PEYGAMBER MÜJDESİDİR

Birlik Vakfı Tokat Şubesi Başkanı Prof. Dr. Ali Kasap yaptığı basın açıklamasında “Milletimiz Ayasofya’da İbadet kararı bekliyor.” dedi.

Ali Kasap:Tarihi Ayasofya Camisi, alınan bir kararla, 24.11.1934 tarihinde, Bizans ve Osmanlı eserlerinin sergileneceği, müzeye dönüştürülmüştür. Millete rağmen 86 yıl önce alınan bu karar, milletimiz tarafından hiçbir şekilde kabul görmemiştir. Ezanı aslına çeviren devletimiz, artık Ayasofya Camisi’ni de ibadete açmalıdır.

Ayasofya; fetih hakkı, fethin sembolü ve fetih camisidir, aynı zamanda Kılıç Hakkı’dır. Nitekim, fetih sırasında yürürlükte bulunan İslâm Hukuku’nun fethedilen şehrin fatihlerine camiye çevirme hakkı verdiği en büyük ibadethanedir ve beş yüz seneye yakın cami olarak kullanılmıştır!Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu millete emanet ettiği, bir İslâm mülkü ve vasiyetidir.
Ayasofya, 1453’ten 1934’e Kadar İstanbul’umuzun, Ulu ve Baş Camisidir!Ayasofya, Anadolu topraklarının İslamlaşmasının bir sonucu olarak cami olmuştur. İnancımızın ve zaferimizin sembolü olan Ayasofya Camisi’nin müze olarak kalması, fetih ruhunu söndürmek, çağ açıp, çağ kapatan zaferimizi toplumsal hafızadan silmektir.
İstanbul’un işgal yıllarında bile cami olarak kalan Ayasofya’nın, Millî Mücadele’yi kazanan bir millete kapatılmış olması, bağımsızlığımıza gölge düşürmektedir.
Ayasofya, Çanakkale’dir, Büyük Taarruz ’dur. Ayasofya, Millet Olmanın ve Millet Kalmanın Teminatıdır!Küresel güçlerin, Siyonizm’in ve diğerlerinin bu topraklar üzerinde bir hesaplarının olduğunu artık biliyoruz. İslâm âlemine, tekrar bir Endülüs travması yaşatmak isteyenlere, Ayasofya Camisi ibadete açılarak cevap verilmelidir. Artık Ayasofya, tek din, tek millet, tek vatan, tek devlet ve ümmeti temsil eden bir cami hâline getirilmelidir.
Ayasofya Camisi, her daim milletimizin gündeminde olmuştur. Bu millet, ihtilallerden ve baskılardan kurtulduktan sonra, seçtiği kişilerden ilk olarak Ayasofya’nın ibadete açılmasını istemiştir. Bugün de yarın da bu talepten asla vazgeçilmeyecektir.
Cumhurbaşkanımızın, Ayasofya’nın ibadete açılması yönünde yapmış olduğu açıklamalar, milletimizde büyük bir sevinç meydana getirmiştir. Cumhurbaşkanımızı takdir ve tebrik ediyoruz.
Ayasofya’nın ibadete açılması siyasî bir tercih değil, hukukî bir zorunluluktur. O günlerde karar alıcılar, Ayasofya’nın müze kararını, hukuku zorlayarak almışlardır. Neden böyle bir kararın alındığı artık tarihçilerin ilgi alanına girmiştir. Ancak; bugün ülkemiz, devlet- millet bütünlüğü içinde bölgesinde daha güçlü, dünyada da daha saygın konuma gelmiştir.
Kasap:” Birlik Vakfı Tokat Şubesi olarak birlik ve beraberliğimizi güçlendirecek, milletimize büyük coşku yaşatacak olan Ayasofya Camisi’nin ibadete açılma çalışmalarını desteklemekteyiz. Milletimizin de bütün kuruluşlarımızın da arzusu budur. Bu hayırlı kararında, Cumhurbaşkanımızın arkasında olduğumuzu, kamuoyuna saygıyla arz ederiz.” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
365 Kez Görüntülendi.