logo

AŞI SEFERBERLİĞİ

AŞI SEFERBERLİĞİ

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet SÜMBÜL ilimizdeki aşılama seferberliği hakkında açıklama yaptı.

Tokat Havalimanı inşaat şantiyesi çalışanlarının aşılamalarının da yapıldığı programda İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet SÜMBÜL şu açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 1,5 yıldır mücadele ettiğimiz Covid-19 salgınına karşı aşılama seferberliği günlerindeyiz. Kollarımızı sıvadık. Aşılama salgınla mücadelede en önemli basamaklardan biridir.

İlimizde Devlet Hastanelerimiz, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanemiz ve Özel Hastanemiz dahil olmak üzere tüm hastanelerimizde, tüm Aile hekimliği birimlerimize, İlçe Sağlık müdürlüklerimiz, Entegre Hastanelerimiz, Toplum sağlığı merkezlerimizde özetle 1,2,3. basamak sağlık kuruluşlarımızın tümünde aşı yapılmaktadır.

Ayrıca bugün itibariyle üretimin devamlılığını sekteye uğratmamak için organize sanayi bölgelerinde mobil ekiplerimizle de aşı uygulamasına başladık.

Aşı olacak vatandaşlarımızın öncelikle e-devlet ile e-nabız ve MHRS uygulamalarından veya ALO 182 hattından randevu alması ve ALO 182 ile randevu alan kişilerin kısa mesaj yoluyla onam vermeleri gerekmektedir ( ASI boşluk TCNO boşluk KIMLIKSERINO(SON 4 HANE) şeklinde 2023e sms atarak gelen cevap metni içerisindeki linki açarak sms metni içerisindeki Onam Kodunu buraya girerek onam verilmektedir. Onam geçerliliğinde süre kısıtı olmadığından randevu aldıktan sonra  beklemeden hemen onam işlemlerini tamamlamalarını öneriyoruz. Aşı randevusunu alan vatandaşımızın onamını hemen vermesi aşılama sırasında sağlık kuruluşlarımızdaki işlemlerini hızlandıracağından bekleme sürelerini azaltacaktır.

E-devlet, e-nabız mhrs uygulamalarından alınan randevularda ayrıca mesaj onamına gerek duyulmamaktadır.

Dün ilimizde 8500 doz aşı uygulandı. Şu anda günlük 26.000 doz aşı kapasitesine sahibiz. Bu yüksek kapasite ile vatandaşlarımız bugün randevu alıp bugün aşı olma imkânına sahiptir. (aynı gün randevu aynı gün aşılama)

Bu kapasiteyle aşılama yaptığımızda Temmuz ayı sonuna kadar il nüfusumuzun hem 1. hem 2. doz aşılarını tamamlayıp il olarak rahatlayacağımızı öngörüyoruz. Bilindiği gibi aşılamanın hızlı ilerlemesi toplumsal bağışıklanmanın sağlanması için çok önemli. Vatandaşlarımızı hemen randevularını alıp aşı olmaya davet ediyoruz.

Bu süreçte rehavete kapılmadan sorumsuzluğa meydan vermeden üzerimize düşeni hemen yapmalıyız. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymalı ve hep beraber kollarımızı sıvayıp aşılanmalıyız.

Paylaşma ikonundan:

Share
82 Kez Görüntülendi.