logo

ANADOLU YAYINCILARINDAN CUMHURİYETE UYARI

ANADOLU YAYINCILARINDAN CUMHURİYETE UYARI

Anadolu Yayıncılar Derneği: “ Çözüm basit yalan haber yapma” çağrıusında bulunarak Cumhuriyet Gazetesini uyardı.

”AYD Olarak, Cumhuriyet Gazetesini dürüst, şeffaf ve ilkeli haber yapmaya davet ediyoruz.

AYD Başkanı Sinan Burhan tarafından yapılan açıklamada” Basın Yayın organları doğru ve şeffaf haber yapmalıdır. Kişileri ve kurumları rencide eden operasyon haberciliği yapılmamalıdır. Siyasi olarak karşınızda olan kişi ve kurumlara yönelik olarak yaptığını her yalan haber gelir sizi vurur. Uluslararası medya ahlak ilkeleri vardır. Bu evrensel ilkelere uyan medya kuruluşları tekzip yemek durumunda kalmaz. Son günlerde Cumhuriyet Gazetesi tarafından yapılan yalan ve manüple haberler yargı tarafından düzeltilmektedir. Cumhuriyet Gazetesini dürüst, şeffaf ve ilkeli haber yapmaya davet ediyoruz.


Yalan haberler medyaya duyulan güveni derinden sarsmaktadır. Kişilerin ve kurumların itibarına suikast düzenlemek maksadıyla yapılan manipülatif haberler medyanın zaten darbe almış itibarına daha çok zarar vermektedir..

Gazeteler eğer yalan haber yaparsa hukuk gereğini yapar. Bu durum anayasal bir haktır. Medyanın  yalan söyleme hakkı yoktur. İtibar suikastı yapma hakkı yoktur. O nedenle gerçeğe dayalı haberler yapılmalıdır. Yalan haberi yargı düzeltince bize baskı var, basına baskı var demenin hiçbir haklılık payı yoktur. Tekzip yemek istemiyorsanız doğru haber yapın. Yapılması gereken basittir. Sadece yalan söylemeyin.
Tekzip anayasal bir haktır. Kişilik hakları ihlal edilen birey ve kurumların bu haklarını kullanması bir sorumluluk, hatta zorunluluktur. Yalan haber yapan, itibar süikasti yapan, toplumu kandıran medya kuruluşlarının  kendisine çeki düzen vermesi gerekir. Anadolu Yayıncılar Derneği olarak butür haber yapan medya kuruluşlarını takip edip topluma şikayet edeceğiz. Bu tür haber yapan Cumhuriyet Gazetesi ve diğer medya kuruluşlarını kınıyoruz.

Paylaşma ikonundan:

Share
200 Kez Görüntülendi.