logo

ALGI MI, İHANET Mİ?

ALGI MI, İHANET Mİ?

Türkiye’nin mücadele ettiği terör örgütleri ve siyasi ayağı sosyal medya üzerinden, ülkemiz aleyhine çok ciddi bir yalan ve ihaneti içeren algıyı yönetiyorlar.

Özellikle haber izlemeyen, gazete okumayan, kitaptan uzak gençler sosyal medyada söylenilen çok şeye hemen inanıyor. Gençlerimizi sosyal mecrada kurulan terörizm tuzaklarından kurtarmak çok önemli.

Bu tuzakları yıkmak için basın ve kamu kurumlarının ciddi bir işbirliği yaparak, bu alandaki sorumluluklarının farkına varmalarını sağlamalıyız.

Türkiye bu gün aynı anda 20’ye yakın terör örgütüyle mücadele veriyor, operasyonel anlamda çok başarılı işlere imza atılıyor, bu mücadelenin günümüzde en önemli yönü algıyı yönetmekten geçiyor.

Kamuoyunun terörle mücadeleye desteği açısından terör örgütlerinin gerçek yüzünün doğru aktarılması gerekiyor, sosyal medya üzerinden algının manipüle edilmesine karşı hızlı bir şekilde işlem yapılması lazım.

Terör örgütlerinin eylem yaparak veya sosyal medyada kendi reklamlarını yaparak bilinirliklerini artırarak, kendilerine yandaş devşirmeye çalışıyorlar. Bu konuda Türkiye, çok ciddi işler yaptı. Bugün özellikle PKK’ya katılımlar dip seviyelere düştü.

Her türlü tedbire rağmen PKK olsun, DHKP olsun sosyal mecrayı işgal etmiş durumda.

Adalet, özgürlük, bağımsızlık adına açtıkları hesaplar ve taglarla güzel bir iş yapıyor algısını kullanıp, bunların kim olduğunu bilmeyen gençler bu sloganlara kapılıp onlara empati duyabiliyor.

Terör örgütü mensuplarının algıyı manipüle edebilmek için yıllar önce başka bir coğrafyada veya operasyonda çekilen bir fotoğrafı yeniymiş gibi yayıyorlar, bunun en sık görülen sosyal medya propagandalarından biri olduğunun artık biliyoruz.

Eksikliğimiz, kamu kurumlarının aralarında işbirliği olması gerektiği gibi değil. Kurumlararası doğru işbirliğine ülkemizin çok ciddi bir ihtiyacı var. Yanlış, yalan yapılan bir habere acil reaksiyon gösterip hem yalanı ortaya çıkarmalı hemde doğrusunu yayınlamalıyız.

Medyada bir haber çıktığı an verdiği etki çok fazla. Sonradan bunun düzeltilmesi aynı etkiyi yapmayabiliyor. Günümüzde önemli olan sosyal medyada doğru bilginin hem kamu kurumları hem de güvenilirliği olan basın kuruluşları tarafından anında duyurulmasıdır. Hatta gerçeğin nasıl manipüle edildiğini, başka bir noktaya getirildiğini de göstermek lazım. Bunu yapan kötü niyetli kişilerin amacına ulaşmasını engellemenin en doğru yolu budur.

Türk silahlı Kuvvetlerimiz sınır ötesine kadar terör operasyonları yaparken, emniyet teşkilatı ülkemizin her noktasında ki, teröristlerin inine girerken, diğer kurumlar, (RTÜK, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gibi) görevlerini masa başından, yazışmalara takılmadan, kanunların verdiği yetkiyi anında kullanmalıdır.

Üzülerek söyleyim ki bu kurumlar sorumlulukalrını ya çok geç yapıyor, yada hiç yapmıyor.

Sosyal medya da ki ülkemizin aleyhine yapılan algıyı tersine döndermek vatani bir görevdir.

Saygılarımla

Hüseyin kömür

Paylaşma ikonundan:

Share
475 Kez Görüntülendi.