logo

29 Ekim 2019

29 EKİM DÜNYA İNME GÜNÜ

29 EKİM DÜNYA İNME  GÜNÜ

29 Ekim Dünya İnme günü dolayısıyla Tokat İl Halk Sağlığı Müdürlüğü inme hastalığına dikkat çekmek amacıyla açıklama yaptı.

Tokat İ Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada ;

”Beyin damar hastalıkları dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini en fazla etkileyen ve ölüm nedeni olarak da ikinci sırada yer alan hastalık grubudur. Dünyada bir yılda 17 milyon kişi inme geçirmekte ve 6 milyon kişi inme nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Son 3 yılda (2015-2018 yılları) açıklanan TUİK raporlarına göre Türkiye’de beyin damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı 35 bin- 40 bin arasında değişmekte ve yıllar içinde artış göstermektedir.
Toplumun risk faktörleri konusunda bilgilendirilmesi, özellikle yaşam tarzı değişiklikleri ile inmelerin %70 oranında, diğer değiştirilebilir tıbbi faktörlerin de giderilmesi ile inmelerin %90 oranında önlenebildiği bilinmektedir.
İnme oluşumunda en önemli risk faktörleri tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivitedir. Bu risk faktörleri yüksek kan şekeri (diyabet), yüksek kan basıncı (hipertansiyon), yüksek kan yağları (hiperlipidemi) gibi ciddi problemlere yol açar.
Diğer risk faktörleri: Metaboliksendrom (bel çevresinde yağlanma, yüksek kan yağları, yüksek kan basıncı, yüksek kan şekerinin aynı anda bulunması; diyabet, kalp krizi ve inme riski çok yüksektir),kronik stres, düzensiz kalp ritmi, doğum kontrol hapları ve bazı hormon ilaçları kullanımıdır.
İnmenin belirtileri; genellikle ani gelişen yüz, kol, bacak veya sıklıkla vücudun bir yarısında kuvvet kaybı olur. Bunların dışında aynı bölgelerde uyuşma, bayılma, bilinç bulanıklığı, konuşmada veya konuşulanları anlamada güçlük, sebebi bilinmeyen şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, dengeyi sağlayamamak, bir gözde veya her iki gözde görme kaybı, bilincin tamamen kaybı görülebilir.
İnme bulguları, olayın beynin hangi bölgesini etkilediğine ve şiddetine bağlıdır. İnme bulguları olduğu zaman çok şiddetli olmasa dahi en kısa sürede hastaneye gidilmelidir. Çünkü inme ilerleyebilir.
İnme Riskini Azaltmak İçin;
• Tütün ve alkol kullanımından uzak durulmalıdır.
• Sigara dumanına maruz kalınmamalıdır.
• Günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapılmalıdır. (Ev, bahçe işi, yürüyüş gibi)
• Diyette yağ, şeker ve tuz azaltılmalıdır.
• Günde 5 öğün sebze ve meyve tüketilmelidir.
• Ayrıca doktorumuza danışarak kan basıncı, kan yağları, kan şekeri ve kilomuzu öğrenmeli, doktorumuzun önerilerine uymalıyız.
• Aile bireylerimizi de sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda teşvik etmeliyiz.
Sağlığınız Kıymetli Kıymetini Bilin! ”denildi.

Paylaşma ikonundan:

Share
678 Kez Görüntülendi.