logo

05 Aralık 2019

2019 YILI İÇERİSİNDE TOKAT’TA 9070 İŞLETME DENETLENDİ

2019 YILI İÇERİSİNDE TOKAT’TA 9070 İŞLETME DENETLENDİ


Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ŞAHİN, “Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’ nin talimatlarıyla 25 -30 Kasım tarihleri arasında gıda denetim seferberliği ilan edildi, bu kapsamda 30 Kasım tarihine kadar devam eden 81 ilde eş zamanlı sürdürülen ürün bazlı gıda denetimleri tamamlandı.Bir haftalık süre içerisinde 72 bin 783 işletmenin denetimden geçti.”dedi.


Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Şahin açıklamanın devamında ”İl ve yetkili İlçe Müdürlüğümüz olarak bu tarihler arasında Gıda kontrol görevlilerimizce “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması yönünde il genelinde “Et ve Et Ürünleri Üreten İşletmeler, Süt ve Süt Ürünleri Üreten İşletmeler, Ekmek ve Ekmek Çeşitleri ile Unlu Mamul Üreten İşletmeler, Kasap ve Şarküteri ile Bakkal, Market, Büfe gibi işyerleri, okul kantinleri ve Yemekhaneleri ve Lokanta-Restoran, Dönerci, Fast-food gibi Toplu Tüketim Yerlerinin” denetimleri yapıldı.


Yapılan denetimlerde; 612 işletme denetimi gerçekleştirildi, 3 numune alındı ve 14 işletmede olumsuzluk belirlendi. Olumsuzluk görülen işletmelerde yasal süreçlerin başlatıldı.
2019 yılı itibarıyla ise toplam 9070 işletmenin denetiminin yapıldı, olumsuzluk tespit edilen 52 işletmeye idari para cezası uygulandı.” dedi.
Açıklamalarının sonunda İl Müdürü Şahin; Vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşımı için mesai mefhumu gözetmeden böyle özverili çalışmalarından dolayı gıda denetim ekiplerine teşekkür etti.

Paylaşma ikonundan:

Share
626 Kez Görüntülendi.