logo

12 Ocak 2019

155 Polis İhbara İlginç İhbarlar

155 Polis İhbara İlginç İhbarlar

            Tokat İl Emniyet Müdürlüğü ‘2018 yılı Değerlendirme Toplantısı Tokat Polis Lokalinde gerçekleştirildi. Toplantıya gazetemiz İmtiyaz Sahibi Sezai Kaymak da katıldı. İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu toplantıda; 2018 yılının trafik, asayiş olayları, Türkiye geneli eş zamanlı huzur ve güvenlik uygulamaları, narkotik operasyonları gibi konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Müdür Topaloğlu, toplantıda ayrıca 155 Polis İhbar hattına gelen ilginç ihbarları da paylaştı.

            2017 ve 2018 yılında 155’e gelen ihbara ilişkin istatistiki bilgi paylaşan Göksel Topaloğlu, “2017 yılında toplam 160 bin 134, 2018 yılında 160 bin 957 ihbar geldi. 2017 yılında gelen ihbarların toplam 18 bin 665 adedi asıllı, 4 bin 559 adedi asılsız ihbar çıktı. 2018 yılında da gelen ihbar ihbarların toplam 21 bin 84 adedi asıllı, 5 bin 572 adedi asılsız çıktı. 155 İhbar hattının artık kaldırılacağını ve tüm ihbarların 112 Acil Yardım hattına gideceğini söyleyen Topaloğlu,  “Bizim görevlilerimiz de orada olacaklar oradan bize yönlendirecekler orayı” dedi.

155 polis ihbar hattına gelen ilginç ihbarları paylaşan İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, şunları kaydetti:

            “Mesela bir şahıs ‘park halinde bulunan beyaz renkli Tofaş aracın motorundan kedi sesi geldi’ diye aramış. Polis ekipleri itfaiyeyi aramış, itfaiye ekipleri gelip aracın motorunda kedi olduğunu anlamış. Bunun aslında bizimle alakası yok.

            Gece saatlerinde bir bayan şahıs aramış; sosyal medya üzerinden tanıştığı erkek arkadaşının kendisini terk ettiğini, sosyal medya hesaplarından kendisini engellediğini, erkek arkadaşının sadece adını ve soy adını bildiğini, onu çok sevdiğini, son bir kez görmek istediğini söyleyerek ‘bana yardımcı olun bulayım’ diye yardım istemiş.

            Saat 04.00 sularında bir şahıs; Ali Mezarlığı civarında ikamet ettiğini, evde sadece küçük kızı ve kayınbabasının bulunduğunu, evde su borusunun patladığını ve polis ekiplerinden gelip suyu kesmelerini istemiş. Kendisi, 153 ekiplerini araması önerilmesine rağmen ısrarla polis ekiplerinin gelmesini istemiş.

            Bir erkek şahıs arayarak ‘evimin bahçesinde komşumun malları girdi bunları buradan çıkarın. Yoksa kavga çıkacak vuracağım bunları.’ demiş.

            Bir mahallede bir şahıs yan dairede komşusunun köpeğinin sürekli havlamasından rahatsız olduğunu belirterek, ‘gelin bu iti susturun’ şeklinde ifadede bulunmuş.

            Yine bir şahıs ‘abi biz öğrenciyiz. Arkadaşlarla kafeye gideceğiz ama vasıta bulamıyoruz, bize yardımcı olur musunuz’ diyerek araç istemiş.

            Bir bayan şahıs aramış, ‘polis bey telefonu oğluma vereyim de şunu bir korkutun. Sabahtan beri laf söz dinlemiyor, yaramazlık yapıyor, şuna bir kızar mısınız’ demiş.”

KAMERA SAYILARI ARTIRILDI

            Suç unsurlarının takibi açısından şehirde kamera sayılarının artırdığını bildiren Müdür Topaloğlu,  “176 tane daha kamera devreye girdi. Bunun 100 küsür tanesi girdi, peyderpey diğerleri de girecek. 37 idi kamera sayımız 176 tane daha koyduk üzerine. Yaklaşık 200 tane oldu kameramız. Diğer illeri de görebiliyoruz, yani biz buradan Ankara’yı da görebiliyoruz. Mesela biz buradan bir aracı takip ederken hangi illerden geçtiğini görebileceğiz. Okullarda da kamera sayısını artırdık. Okullara özel güvenlik koyduk. Okullardaki suç işleme oranları da çok aşağıya indi. Hem Emniyet Teşkilatı görevlileri hem özel güvenlik görevlileri var hem de kamera sistemi var. 2017-2018 yılında birinci dönemde 30 olay olurken şuandaki olay sayımız 18’e düştü. Onlar da öğrencilerin kendi aralarında girdiği basit olaylar, dışarıdan okullara karşı olan olayları kestik.” diye konuştu.

YAZILAN CEZALAR SOSYAL FONA GİDİYOR

Paylaşma ikonundan:

Share
201 Kez Görüntülendi.