logo

ZOR GÜNDE TOKAT BELEDİYESİ ESNAFIN YANINDA

ZOR GÜNDE TOKAT BELEDİYESİ ESNAFIN YANINDA

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Belediyesi olarak, 1072 esnafa karşılıksız 500’er TL’lik destek çeki verdiklerini söyledi.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Belediye Sosyal Tesislerinde Esnaf Odaları Başkanları ile yaptığı toplantı sonrasında; Koronavirüs kapsamında işyerleri kapanan, işleri aksayan esnafa destek olmak, bir nebze olsun ihtiyaçlarını gidermek, esnafın her daim yanında yer almak amacıyla 1 ay boyunca 2 Milyon TL’lik sosyal destek paketi dağıtılacağını söyledi.

Başkan Eroğlu toplantı sonrası yaptığı konuşmada; “Son zamanlarda pandemi alarmı ile tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs musibeti ile karşı karşıyayız. Ülkemizde de ilk 10 Mart tarihi itibariyle vakaların ortaya çıkmasıyla, alınan önlemler, yapılan çalışmalarla bugüne kadar dünyadaki ortalamaların çok çok altında bir seyirle devam etmekte. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sağlık Bakanımızın ifadeleri ile inşallah yakın zamanda normalleşmeye doğru gidiyoruz. İnsan sağlığı her şeyden çok çok önemlidir. Hem 20 yaş altı, hem de 65 yaş üstü için belirli kısıtlamalar var. Dükkânı kapalı olan esnaflarımızın yanı sıra dükkânı açık olduğu halde işleri çok daha aşağıya doğru seyreden esnaflarımız insanlarımız ayrıca ihtiyaçlı insanlarımız var. Ülkemizin başarıyla bu mücadeleyi veriyor olması, gerek sağlık alanında yapılan çalışmalar, gerekse başta Cumhurbaşkanımız ve Bakanlıklarımızın konuya duyarlı olmaları, devlet olarak vatandaşın her daim yanlarında olmaları ve verilen birçok destekle bu mücadelemiz el ele omuz omuza devam ediyor.

2 Milyon TL’lik Sosyal Destek Paketimizle İnsanlarımız İçin Yollara Düştük

Şehrimizdeki esnafımız da bu durumdan etkilendi. Devletimiz gerekli yardımları yapıyor, bizler de Tokat Belediyesi olarak halkımızın vatandaşımızın yanında olmayı arzu ettik. Desteklerimizi sunmak, katkı sağlamak amacıyla bir aylık süre içerisinde yaklaşık 2 Milyon TL’lik sosyal destek paketimizle şuanda sahada şehrimizin sokaklarında insanlarımızın yanlarında olmak için yollara düştük. Gıda paketlerimizle ihtiyaçlı insanlarımıza yardım etmeye, nakit noktasında ihtiyacı olan hemşerilerimize ve ayrı bir çalışma ile esnaflarımıza destek olmaya karar verdik. Hep birlikte yapmış olduğumuz istişareler doğrultusunda 1072 esnafımıza 500’er TL’lik destek çeki vermenin kararını vermiş bulunmaktayız. Bütün oda başkanlarımızdan, ihtiyaçlı olduğunu düşündüğümüz esnaflarımızın isim listesini istedik. Bu listedeki isimlere ihtiyaç destek çekimizi 3-4 gün içerisinde teslim ederek destek olacağız. İnşallah bu süreci hep birlikte aşacağız. Bu bir aylık süreçten sonra yine bize ne düşerse taşın altına değil elimizi gövdemizi koymaya hazırız. Bu süre içerisinde kiralarımızı üç ay faizsiz erteledik. Gerek şehirlerarası, gerekse şehir içindeki köy ve ilçe minibüslerimiz için ücret talep etmiyoruz. Pazarcı esnafımızdan işgaliye ücreti talep etmiyoruz gibi daha birçok konuda esnafımızın yanında olacak işlere imza attık. Sizlerin teklifleri doğrultusunda esnaflarımıza her türlü yardımı yapmaya hazırız. Esnaflarımızın yanında çalışan kalfa ya da çıraklara da ayrıca desteğimiz olacak. Devlet millet ele ele, biz bize yeteriz diyerek bu süreci atlatacak ve bu süreçten güçlenerek çıkacağız. Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde gerek sağlık alanında gerekse halkına yardım açısından içler acısı durumda olduklarını görüyoruz. Tabii ki insan olarak üzülüyoruz. Kimse bunu istemez, inşallah o ülkelerde bizler gibi bu süreci en iyi şekilde atlatırlar. Bu süreçte başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Bakanlarımıza ve milletimize özellikle teşekkür ediyoruz. Zira bu süreçte milletimiz de sosyal mesafeden, sosyal izolasyondan, hijyen ve temizliğe kadar oluşturdukları farkındalık için teşekkür ediyorum. İnşallah en kısa sürede esnaflarımızla daha güzel günlerde, hep birlikte güzelliklere imza atacağız. Bütün esnaflarımıza selamlarımı iletiyorum” dedi.

BAŞKAN EROĞLU’NA ESNAF ODALARINDAN TEŞEKKÜR

Esnaf Odaları Başkanları adına konuşma yapan Tokat Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Çankaya ise; “Başkanımız esnafımızın sesi oldu. Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz her türlü çalışmaları yapıyorlar. Biz bize yeteriz kampanyası kapsamında yerel de neler yapabileceğimizi Başkanımızla istişare ettik. Komşusu açken, tok yatan bizden değildir düsturunu edinmiş bir milletin evladı olarak bizleri, esnaflarımızı asla yalnız bırakmayan Başkanımıza teşekkür ediyorum. Ramazan ayı öncesi 1072 esnafımıza 500’er TL’lik yardım yapılacak. Belediye Başkanımız bu yardımları evlerine kadar ulaştıracaklar. Tüm esnaf ve sanatkârımız adına bizleri yalnız bırakmayan Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Daha güzel günler bizleri bekliyor” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
402 Kez Görüntülendi.