logo

21 Eylül 2019

ZİLE TAŞLARI ZİLE’YE DEĞER KATACAK

ZİLE TAŞLARI ZİLE’YE DEĞER KATACAK

Zile havzasında çıkartılan Mavi Kalsedon, Jasper, Ağaç opal  gibi yarı değerli taşlardan yapılan ürünleri inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, merkezde üretilen ve satışı yapılan ürünler hakkında bilgi aldı.

Zelve’de el sanatı ustalarının ortaya koyduğu eserlerin çok kıymetli olduğunu belirten Vali Ozan Balcı, “Tokat’ımızın çok kıymetli el sanatları ve aynı zamanda kıymetli orijinal taşları var. Bunlar moda, renk, dizayn anlamında çağın koşullarına uygun olarak geliştirilecek, Tokat’ın kültürüne turizmine katkı sağlayacağız.” dedi

El emeği göz nuru ile üretilen ürünlerin çok kıymetli olduğunu söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Saygıdeğer hanımefendilerin el emeğiyle ortaya çıkardığı bu taşları Tokat’ın turizmine kazandıracağız. Hem Zile’de hem Tokat’ta destek vereceğiz.” dedi.

Aynı şekilde yöresel yemeklerin paketlenmesi ve pazara sunulması konusunda özel çalışmalar yapılacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “El sanatı taşların ve yöresel yiyeceklerin kültüre ve turizme kazandırılmasında kadınlarımız istihdam edilecek, kadınlarımıza özel destek verilecek. Kadınlarımızın istihdamını önemsiyoruz. Yöresel ürünler pazara sunulurken paketlenmesi, tasarımı, dizaynı konusunda özel çalışmalar yapılacak. Üretime katkı sağlayacağız” diye konuştu.

Paylaşma ikonundan:

Share
404 Kez Görüntülendi.