logo

TÜBİTAK BAŞKANI PROF DR HASAN MANDAL TOGÜ’DE

TÜBİTAK BAŞKANI PROF DR HASAN MANDAL TOGÜ’DE

 Tokat Valiliği tarafından gerçekleştirilen “Kitap Tokat” projesi dolayısıyla Tokat’a gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesinde “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi; TÜBİTAK Odaklı Yeni Yaklaşım ve Süreçler” konulu söyleşide akademisyenlerimizle bir araya geldi.

                   TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal  Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda akademisyenlerle bir araya geldi. Söyleşide, Tokat Ak Parti Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Tokat Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Ayhan Ocak, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, İdare Mahkemesi Başkanı Erkan Ceylan, Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Rektör Yardımcıları, , genel sekreter, dekanlar, müdürler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Söyleşi öncesinde Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin açılış konuşması gerçekleştirdi. Konuşmasında Prof. Dr. Şahin, “Tokat Valiliğimizin Kitap Tokat projesi çerçevesinde TÜBİTAK Başkanımız ilimize teşrif etti. Başkanımız günümüzü daha iyi değerlendirmek için hocalarımız ve öğrencilerimizle bir araya geldi. Üniversite olarak hem şehre bir katkı sağlamamız hem de işadamlarımızla birlikte çalışmalar yapmamız gerekmektedir. Üniversite olarak vasfımızı da geliştirmeye devam ediyoruz. Üniversitemiz uluslararası endekslerde her geçen gün tanınmaya devam etmektedir. Bununla birlikte geliştirmemiz gereken yanlarımız bulunmaktadır. TÜBİTAK’ın öğrencilerimiz ve akademisyenlerimize yönelik TÜBİTAK destek programlarından en üst düzeyde yararlanmaları için destek ofisi kuracağız. Ülkemizde özellikle fizik, kimya ve matematik alanlarında gelişmeler devam ediyor. Diğer bilimlerde de bunun artmasını temenni ediyorum” dedi.

 TÜBİTAK Başkanı Mandal, “Bilim Dünyasını Geliştiren İmkânlar ve Ekosistem Beklentileri, Ar-Ge ve Yenilik Süreçlerinde Dönüşüm, Üniversitelerin Değişen Rolü, Açık Yenilik ve Sistemik Yaklaşımlar, Bilim ve Teknoloji Farkındalığı Yüksek, Disiplinleri Aşan Bireyler İhtiyacı, Önem Kazanması Beklenen Becerilerin Görünümü, Yükselen Teknolojilerle Değişen İnsan Kaynağı Talepleri, Artarak Önem Kazanan Sorunların Çözümü için Ar-Ge ve Yeniliğin Gerekliliği, Geleneksel Üretim Süreçlerinde Yükselen Teknolojilere Dayalı Yeniden İmalat, Ar-Ge ve Yenilik Hedeflerimiz Doğrultusunda Güncel Gelişmeler” başlıkları altında paylaşımlarda bulundu. Prof. Dr. Mandal, “Üniversitelerin görevi bilgiyi üretip transfer etmekle tamamlanmamaktadır. Bu bilginin açık bilim olarak kullanılabilir bir şekle dönüştürülene kadar üniversitelerin görevi devam etmektedir” dedi.  

Prof. Dr. Hasan Mandal, nitelikli insan ve üniversitelerimizin rolü kapsamında sadece bireyleri desteklemekten ziyade kritik kitlenin oluşturulmasının, bilgi akışlarının kolaylaştırılması için insan kaynakları hareketliliğinin sağlanmasının ve nitelikli insan kaynaklarının geliştirilmesinde sanayi ve üniversitenin birlikte katkı sağlamasının önemini vurguladı. Üniversitemizin ülkemizdeki az sayıda üniversitede var olan ve Ar-Ge için nitelikli insan kaynaklarını yetiştirmek politikası çerçevesinde Ar-Ge Politika Belgesine sahip oluşunu takdir etti.

Söyleşi sonrasında Rektörlük makamına geçen Prof. Dr. Hasan Mandal’a, Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin hediye takdiminde bulundu. Akabinde Tokat Teknopark ziyaretinde bulunan Prof. Dr. Mandal, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde (2019) Uluslararası İnsansız Hava Araçları Döner Kanat kategorisinde mansiyon ödülünü kazanan İHAGER ekibinin çalışmalarını yerinde inceleyerek ekip çalışanlarına hediye takdim etti.

Paylaşma ikonundan:

Share
762 Kez Görüntülendi.