logo

28 Temmuz 2019

TOKAT’TAN KUTSAL TOPRAKLARA YOLCULUK BAŞLADI

TOKAT’TAN KUTSAL TOPRAKLARA YOLCULUK BAŞLADI

Tokat’tan, 2019 yılı hac sezonunda Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunda hacca gidecek olan 280 kişilik hac kafilesi dualarla uğurlandı.

            Kutsal topraklara gitmek için gün sayan hacı adayları için beklenen gün geldi. Türkiye’den bu yıl 80 bin kişi kutsal topraklara gidecek ve hacı olacak. İlk kafile yola çıktı. Tokat’tan ilk kafile de düzenlenen törenle dualar eşliğinde kutsal topraklara uğurlandı.

            Tokat Belediyesi Şehir Terminalinde İl Müftülüğü tarafından düzenlenen programda hacı adayları ve yakınları arasında duygusal anlar yaşandı. Din görevlileri tarafından okunan Kuran’ı Kerim ve ilahilerin ardından Programda konuşan Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, “Rabbimizin 5 esasından birisi olan Hac ibadeti rabbimize bir yolculuktur. Her yıl rabbim insanlar arasından belli kişileri seçerek kendi beytinde kabe-i muazamasınde, mekke-i mükerremede insanları temizler arındırır tekrar ait olduğu topluma geri döndürür.” diye konuştu.

            Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise Hacı adaylarına duygularını dile getirerek, “İnanıyorum ki orada o güzellikler de tertemiz bir şekilde Hac farizasını yerine getirip yeniden vatanınıza topraklarınıza geri dönersiniz” dedi.

            Yapılan konuşmaların ardından hacı adayları sevenleriyle kucaklaşarak helalleşti. Hacı adayları müftülük görevlileri ile aile yakınları tarafından dualarla kutsal topraklara uğurlandı. Yakınlarına sarılan Hacı adayları duygusal anların yanı sıra hac vazifelerini yerine getirecek olmanın heyecanını yaşadı.   Yolcu otobüsleri ile yola çıkan hacı adayları Sivas Havaalanında ihram giyerek havayolu ile kutsal topraklara doğru yola çıktı.

Paylaşma ikonundan:

Share
445 Kez Görüntülendi.