logo

18 Temmuz 2019

TOKAT’TA KURUMLAR BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

TOKAT’TA KURUMLAR BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

2019 Yılı 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı  yapıldı. 


Toplantıda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, 2019 yılı yatırım programında ilimiz genelinde 385 kamu yatırım projesinin yer aldığını söyledi. 
Uygulanmakta olan projelerin toplam değerinin 4 milyar 861 milyon 740 bin 364 lira olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu projeler için 2019 yılında tahsis edilen ödenek miktarı 809 milyon 674 bin 119 lira olup, 2019 yılı içerisinde bu ödeneğin 388 milyon 591 bin 600 liralık kısmı kullanılmıştır. Nakdi gerçekleşme oranı yüzde 48’e tekabül etmektedir. 
2019 yılı yatırım programında ilimizde ulaştırma ve haberleşme, tarım, enerji ve eğitim sektörlerine ağırlık verilmiştir. Yapımına önceki yıllarda başlanarak tamamlanması için çaba sarf edilen ve ilimizin kalkınması açısından önem taşıyan projelerden, Alpu Barajı İkmali yüzde 99, Güzelce Barajı sulamasında yüzde 58 tamamlanmıştır. 


Tokat-Niksar yol projesinde yüzde 45 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup, toplam 3 adet çift köprü ve toplam uzunluğu 101,8 m olan 2 adet tek köprü imalatları ile 9 adet hemzemin kavşak imalatı tamamlanmıştır. 
Tokat yeni Havalimanı PAT sahaları yapımı ve üst yapı tesislerinin yapımında yüzde 54 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.” dedi. 


Toplantıda kurum müdürlerinin çalışmaları ile ilgili bilgiler sunmasının ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, kaymakamlardan sürdürülen çalışmaları hassasiyetle takip etmelerini istedi. 

Eğitim çalışmaları kapsamında Türkiye’de bir ilk olacak etüt merkezleri projesinin Tokat’ta başlatıldığını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Üniversite ve liselere geçiş için orijinal bir proje.  Derslerimiz hafta boyunca sürecek.  Okullar açıldıktan sonra hafta sonuna kayacak. Belediye başkanlarımız ve kaymakamlarımızdan konuyla ilgilenmelerini bekliyorum. Türkiye’ye model olacak disiplinde bir proje. Sonuçta bunlar devletimizin milletimizin çocukları. Devletimiz materyal desteği sağlıyor zaten. Sizin onlara destek ve moral vermeniz lazım.   Çocuklarımızı önemsiyoruz. Eğer bu sistemde çalışırsak Tokat’ın Türkiye’de ilk üç yılda yirmi, ilk beş yılda ise ilk beşe gireceğine inanıyorum. Ama bizim bunu sahiplenmemiz lazım. Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilin valisi olarak ben bu işi sahipleniyoruz.

Kaymakamlarımızdan işi takip ederek, benimsemelerini istiyorum. Değer üretelim ve çocuklarımızı sahiplenip onların geleceğine katkı sağlayalım. Milli Eğitim Müdürümüze ve destek olan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

Vali Dr. Ozan Balcı, Kültür Sanat ve Yaz Okullarının başladığını belirterek, projeye belediye başkanlarından ve kaymakamlardan destek beklediğini söyledi. 


Türkiye’ye örnek olacak bir proje ile amacın çocukların tablet bağımlılığını, teknoloji bağımlılığını yenmeleri ve kötü alışkanlıklardan uzak durmaları olduğunu belirtti. Bunun için de çocuklara alternatifler sunulması gerektiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Çocuklarımız akademik başarılarının yanı sıra kültürel, sanat alanlarında da kendilerini geliştirecekler. Z- kütüphaneler ve bilişim tasarım atölyeleri için projelerde geliştiriyoruz. Bilişim tasarım atölyeleri ve Z- kütüphaneler çocuklarımıza değer katacaklar. Onun dışında etüt merkezlerimiz de çok büyük katkılar sağlayacak. Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız destek veriyor. Kültür Sanat ve Spor Yaz okullarımız da başladı. Ben hepinizden bu işlere destek olmanızı ve takip etmenizi istiyorum.” diye konuştu. 

Paylaşma ikonundan:

Share
436 Kez Görüntülendi.