logo

TOKAT’TA 2019’DA NE OLDU

TOKAT’TA 2019’DA NE OLDU

OCAK

2019 yılı Ocak ayında Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hayata geçirilen Seyirtepe Tesislerinin faaliyete devam edip etmeyeceği konusunda görüşmeler ilin üst düzey yöneticilerinin de katıldığı toplantılarla görüşülmeye başlandı.

Hakkında 21 ayrı dosya bulunan ve toplan 25 yıl, 4 ay, 15 gün kesinleşmiş hapis cezası ile 2 yıldır aranan 38 yaşındaki S.S. Tokat Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin takibi sonucu sıkıştığı metruk binada kıskıvrak yakalandı.

Şu günlerde Tokat’ta kar yağışı etkisini hala göstermemişken geçtiğimiz yıl Ocak ayında 469 köy yolu ulaşıma kapanmıştı ve karla mücadele çalışmaları hummalı bir şekilde yapıldı.

1574’lü yıllarda üretimi yapılan kenevirin Tokat’ta tekrar üretilmesi için çalışmalara başlandı. Kenevirin birçok sektöre katkı sağlayacağı belirtildi.

Yerel seçimler için hazırlık çalışmaları sürerken AK Parti ve MHP tarafından yapılan toplantılarda Cumhur İttifakının önemine değinildi.

Tokat’ta üniversite öğrencisi Hasan Atılır tıp fakültesi 1’inci sınıf öğrencisi kardeşi Sefa Atılır’ı kalbinden bıçaklayarak öldürdü. Hasan Atılır annesini ise boğazından yaraladı.

Gazetemizde dağıtıcı olarak görev yapan Remzi Özyurt, gördüğü yangını itfaiye ekiplerine haber

vererek, Afgan ailenin kurtulmasını sağladı. Olay Türkiye gündeminde uzun süre gündemde yer aldı.

CHP Tokat’ta Belediye Başkan adayı göstermeyecek, İYİ

Parti’nin adayını destekleyecek. CHP ve İYİ Parti heyetleri

arasında, 31 Martta yapılacak yerel seçimlerine ilişkin ittifak

çalışmaları tamamlandı.

CHP ve İYİ Parti arasında yapılan ittifak kapsamında CHP Tokat’ta Belediye Başkan adayı göstermeyerek İYİ Parti’nin adayını destekleyeceğini açıkladı.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu seçim çalışmaları kapsamında yaptığı ziyaretlerde yeni dönemde en önemli gündem maddelerinden birinin kentsel dönüşüm olacağını açıkladı.

ŞUBAT

AK Partinin seçim manifestosu açıklandı.

TÜİK’in 2018 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına göre 2017 yılında 602 bin 86 olan Tokat nüfusu 2019 yılında 612 bin 646 oldu.

Ziraat Odası’nın dört yılda bir yapılmaya başlayan seçimleri kapsamında 4’üncü Olağan Genel Kurulu yapıldı. Başkan Ahmet Dökülen 36 yıldır sürdürdüğü Ziraat Odası Başkanlığı görevine delegelerin 96’sının oyunu alarak tekrar seçildi.

Tokat’ın Zile ilçesinde belediye tarafından ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında üretimine başlanan ‘Pet Şişe Geri Dönüşüm Kumbarası’nın ülke genelinde satışı için ilk siparişler alındı.

Tokat’a iş dünyası ve spor alanlarında büyük emek veren Ferhat Altın Takyeciler Camiinde öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazı sonrasında Erenler Mezarlığı’na defnedildi.

Tokat nüfusuna kayıtlı olan 1 milyon 343 bin 975 kişinin yüzde 39,9’unu (535 bin 710 kişi) Tokat il sınırları içerisinde, yüzde 60,1’inin (808 bin 265 kişi) ise diğer illerde yaşadığı tespit edildi.

Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Tokat Şubesi 2’inci Olağan Genel Kurulunda derneğin Tokat

şubesi için bina talebi gündeme getirildi.

Çin yönetimince Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri, Tokat’ta protesto edildi.

İYİ Parti Tokat’ta Hüseyin Yarıcı’yı Belediye Başkanı adayı olarak duyurdu.

Tokat’ın Niksar İlçesinde Alev Yıldırım (28) boşandığı eşi Muammer G. (40) tarafından av tüfeğiyle vurularak öldürüldü.

Üç beyazın insan sağlığındaki olumsuz etkilerini anlatmak için seferberlik başlatıldı.

Tokat Belediyesi Trafik Koordinasyon Merkezi açılışını yapıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir dizi açılış gerçekleştirmek üzere Tokat’ta geldi. Bakan Selçuk, Tokat’taki eğitim çalışmalarının çok daha yükselerek devam etmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nca büyük destek sağlanacağını kaydetti.

31 Mart yerel seçimlerinde partilerin Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyeliğine aday göstereceği isimler şekillendi. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı kapsamında partiler Tokat’ta bazı ilçelerde aday göstermezken, Saadet Partisi tüm ilçelerde aday gösteren parti oldu.

Gazetemiz yazarlarından, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı ve İLESAM Tokat İl Temsilcisi Hasan Akar’ın yayınlamış olduğu Cumhuriyet Döneminde Tokat Valileri adlı eserin ikinci tanıtımı 19 Şubat 2019 Salı günü Türk İdareciler Derneği Genel Merkezi’nde yapıldı.

Topçu ve Füze Okulu’na bağlı Sakarya Kışlası’nda, ağır silah eğitim atışı sırasında meydana gelen kazada yaralanan 5 askerden biri olan tedavi gördüğü hastanede şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Mehmet Han memleketi Zile’de son yolculuğuna uğurlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tokat’ta 17 yılda 13 katrilyon tutarında yatırım yapıldığını

açıkladı. Tokat’a yapılan hizmetleri anlatan Erdoğan, yeni hizmetlerin de müjdesini verdi.

Tokat Valiliğince hayata geçirilen Sosyal Destek Hızır Tokat Projesinin açılışı gerçekleştirildi.  Proje ile

dezavantajlı gruplara ulaşılması ve kamu hizmetlerine erişimin kolaylaştırılmasının hedefleniyor.

MART

31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde AK Parti tarafından Tokat Belediye Başkanlığı için ikinci kez aday gösterilen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, yeni dönemde ekibiyle birlikte gerçekleştirmeyi planladığı 71 projenin tanıtımını yaptı.

Osmanlı Padişahlarından 2’inci Selim tarafından yaptırılan ve Tokat’ta Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden olan 447 yıllık Ali Paşa Camii, 14 ay süren restorasyon çalışmalarının ardından tekrar ibadete açıldı. Ali Paşa Camisinin restorasyonu yaklaşık 3,5 milyon liraya mâl oldu.

Tokat’ta 2019 yılı Ocak ayı sonunda, toplam trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı bir önceki aya göre 174 adet (yüzde 0,1) artarak 177 bin 097 adede ulaştı.

Ataması yapılarak Tokat’ta göreve başlayan 86 çarşı ve mahalle bekçisine İl Emniyet Müdürlüğünce kelepçe takma, cop kullanma gibi çeşitli eğitimler verildi.

31 Martta yapılacak seçimler öncesi siyasi partiler seçim çalışmalarını hızlandırdı.

Tokat Valiliğince hayata geçirilen Kitap Tokat Projesi kapsamında ödül töreni yapıldı.

Tokat Turhal Karayolu üzerindeki 540 dönümlük arazide yapılacak olan yeni nesil sanayi sitesinin tapusu sanayi sitesinde düzenlenen törenle Kooperatif Başkanı Altan Çelik’e teslim edildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 31 Martta yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri çerçevesinde sürdürdüğü seçim çalışmaları kapsamında Tokat’a geldi.

Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında Kültür Turizm Tokat projeleri değerlendirme ve planlama toplantısı yapılarak bu konuda seferberlik başlatıldı.

Kırsal kesimdeki sahipsiz ve bakıma muhtaç sokak hayvanlarına İl Özel İdaresi ve Veteriner Hekimler Odasının ortak projesi ile sahip çıkılmaya başlandı. Kırsal kesimdeki sokak hayvanlarının bakımı için 120 bin lira bütçe ayrıldı.

Tokat’ta bir dizi temaslarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Tokat’ta Tokat kaplıcalarının sağlık turizminde ciddi pay alabileceğini ifade etti. Koca, Tokat’a şehir hastanesi yapılmasının planlandığını da aktardı.

Yeni Zelanda’nın Christchurc kentindeki iki camiye İslamofobik terör saldırısı gerçekleştiren Brenton Tarrant’ın 2016 yılında Kont Dracula’nın hapsedildiği Tokat Kalesini ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Tokat’ta emniyet ve jandarma birimlerince yılın ikinci “Türkiye Güven Huzur Uygulaması”

gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Tokat’a Traktör Galericiler Sitesinin kazandırılacağını söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli Tokat’ta vatandaşlara hitap etti. Cumhuriyet Meydanında yapılan mitinge yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Bahçeli, Tokat’ta Cumhur İttifakı

yapılmasa da AK Parti ile yarışın siyasi ve ahlaki ölçülere uygun olacağının altını çizdi.

Şırnakta askerleri taşıyan zırhlı midibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada şehit olan Piyade Onbaşı Yavus Uygun (22) Turhal’da son yolculuğuna uğurlandı.

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu seçim çalışmaları kapsamında Zile’de vatandaşlara hitap etti.

NİSAN

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için vatandaş sandığa gitti. Tokat’ta 1809 sandıkta 443 bin 58 seçmen, kent merkezinde ise 475 sandıkta 134 bin 627 seçmen oy kullandı. Eyüp

Eroğlu yüzde 49 oy oranıyla yeniden başkan seçildi. AK Parti Tokat’ta 4 ilçeyi kaybetti.

Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Tokat ve ilçelerinde en başarılı partinin MHP olduğunu ifade etti.

TR83 Samsun, Tokat, Çorum, Amasya İstatistiki Bölgesinde 2019 Mart ayında fiyatı en çok artan ürünler çarliston biber, patlıcan ve beyaz lahana oldu.

Yeşilbağ Ortaokulunun yeni inşaat alanında ortaya çıkan ve Geç Osmanlı dönemine ait olduğu değerlendirilen duvar kalıntıları dolayısıyla inşaat durduruldu. Sivas Anıtlar Kurulu ve Müze Müdürlüğü tarafından alanda tespit yapılmak için kazı çalışması başlatıldı.

Türk ve Dünya tarihi açısından en büyük komutanlardan biri olan Gazi Osman Paşa vefatının 119. yıl dönümünde anıldı.

Emniyet Teşkilatının 174. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla Tokat İl Emniyet Müdürlüğünde tören düzenlendi.

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında 2019 yılı yatırım programında Tokat genelinde 486 kamu yatırım projesinin yer aldığı belirtildi. 2019 yılı yatırım programında Tokat’ta ulaştırma ve haberleşme, tarım, diğer kamu hizmetleri, enerji ve eğitim sektörlerine ağırlık verildi.

TEMA tarafından yapılan etkinlikte su boruları sokak hayvanları için mama ve su kabına dönüştü.

Ballıca Mağarası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine 2019 yılında Türkiye’den giren tek miras alanı oldu.

“Orta Karadeniz Bölgesi Coğrafi İşaretli Ürünler Buluşması: Coğrafi İşaretli Ürünlerin Pazarlanmasında Yenilikçi Bir Model” etkinliği kapsamında açılan stantlarda Tokat bileziği ve Tokat bez sucuğu, üzüm tarhanası, yazma, çemen ve acuka gibi coğrafi işaret yolundaki ürünlerin de ön tanıtımı yapıldı.

Tokat Bakkallar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası ve Tokat Pazarcılar Derneğince köylüyü, esnafı, üreticiyi bitirdiği gerekçesiyle tanzim satış yerlerinin kaldırılması talep edildi.

Tokat’ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yılı coşkuyla kutlandı.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 104’üncü yıldönümü dolayısıyla Tokat’ta anma programı düzenlendi.

Tokat İl Emniyet Müdürlüğünce, il merkezi polis sorumluluk bölgesinde bulunan 42 mahallede gerçekleştirilecek olan “Huzur Toplantısı”nın ilki yapıldı.

Ülke genelinde kenevir yetiştirme izni verilen 19 ilden birisi olan Tokat’ta, kenevir ekim şenliği düzenlendi. Kenevir tohumları toprakla buluştu.

MAYIS

Un fiyatlarındaki artış Ramazan ayında geçerli olan pide fiyatlarını etkiledi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yapılan kutlamada yaşanan ekonomik gelişmelerin topluma etkisine dikkat çekildi.

Tokat İl Emniyet Müdürlüğünce mahallelerde yapılan huzur toplantıları kapsamında en çok iletilen şikayetler arasında egzoz patlatan ve drift yapan araçlar yer aldı.

Tokat’ta 2019 yılı Mart ayı sonunda toplam trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı bir önceki aya göre 176 adet (yüzde 0,1) artarak 177 bin 510 adede ulaştı.

Çanakkale Savaşları ve Balkanlar Bölgesi Uzmanı Melih Asaroğlu, Gazi Osman Paşa’nın Tokat’taki anıt heykelinin yeterli olmadığını belirtti. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu konuya ilişkin projeleri olduğunu açıkladı.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde yokuş yukarı çıkamayan hastalar için golf aracıyla hizmet verilmeye başlandı.

İstanbul’daki seçim kararı altın fiyatlarında yükselişe neden oldu.

Tokat Berberler Kuaförler Odası Başkanı Turan Ulaşlı, mevcut ekonomik durumu göz önüne alarak, 2019 yılında fiyat tarifesine damat tıraşı ve gelin başı ücretlerine zam yapmayacaklarını açıkladı.

‘Yaya öncelikli trafik yılı’ çalışmaları kapsamında yaya geçitlerine ikon yerleştirildi.

DASK tarafından düzenlenen DOGAY kapsamında yarışmacılar Tokat İli sınırları içerisinde 42 kuş türünü görüntüledi.

Turhal ilçesindeki Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sevgi Evlerinde, yaşları 4 ila 12 arasında değişen 26 çocuğa işkencede bulunulduğu iddia edildi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. Yıl dönümü Tokat’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Tokat’ta 81 bin hektar alanda sürdürülen arazi toplulaştırma çalışmalarında bugün itibari ile 11 bin hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmasının tamamlanarak tapu tescil işlemlerinin gerçekleştirildiğini kaydetti. Aydın, devam eden çalışmalarla 12 bin hektar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Tokatlılarla Tokat2ın sorunlarına ilişkin konuşuldu. Tokat’ta çözülmeyen/çözülemeyen bir şeyler var. Bunun en önemli nedenini nedir? Sorusunun cevabını da yine vatandaşlardan aldık. Ortak kanı Tokatlıların sorunları kabullenerek, sinesine çekmesi. Tokat’ta eleştiri kültürü olmaması ve sorunların karşısında beklentinin düşük olması. Bir diğer neden ise bürokratların Tokat noktasında bir araya gelmemesi. Seçim dönemlerinde Tokatlılarla buluşulması, kalan dönemlerde Tokat’ın yok sayılması. Tokat’ın sorunlarının kısa özeti; Tokatlının sorunlar karşısında beklentisinin düşük olması ve bürokratın da bundan güç alarak sorunları sorunlu bırakması olarak gözlemlendi.

Tokat’ta 200 gram ekmeğin fiyatı 1 lira 25 kuruş oldu.

HAZİRAN

Türkiye-İran sınırında, Iğdır Aralık Emince Köyünde güvenlik güçleriyle bölücü örgütler arasında çıkan çatışmada şehit olan Tokat Erbaa nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Onbaşı İbrahim Alıcı (26) Erbaa’da son yolculuğuna uğurlandı.

Eski Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer’in tescilli Tokat kebabını ‘Sivas kebabı’ şeklinde yorumlayarak sosyal medya hesabında paylaşması Tokat ve Sivas illeri arasında “kebap bizim” tartışmasını yeniden alevlendirdi. Kaymakam Üçer’in “kebap” paylaşımı uzun süre gündemde yer aldı.

TESOB Başkanı Fehmi Çankaya Tokat’a esnaf sarayı planlandığını açıkladı.

Tokat’ta birinci motosiklet festivali düzenlendi. Yüzlerce motosiklet tutkunu Tokat’ta bir araya geldi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tokat’a gelişinin 100’üncü yıldönümü çeşitli etkinlikler kutlandı. Atatürk’ün kente geldiğinde toplantı yaptığı tarihi Yüksek Kahve restorasyonunun ardından günün anlam ve önemine binaen Demokrasi Müzesi olarak açıldı.

TÜİK Samsun Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; 2019 Mayıs ayı itibarıyla Tokat’tan 2 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi.

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Sözleşmeli Er Kadir Yıldırım (26) memleketi Erbaa’da gözyaşları içerisinde son yolcuğuna uğurlandı.

TEMMUZ

Tokat’ın sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal zenginliklere ulaşılabilirliği arttıracak, modern mimarisi ile şehrin giriş kapısı olacak Yeni Havalimanının, 2020 yılı Haziran ayında hizmete açılmasının planlandığını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, üst yapı çalışmalarının yüzde 58 oranında tamamlandığını belirtti.

5000 yıllık tarihi bilinen Sulusaray 5ilçemizin şifalı kaplıca suyu için kıymetli bir adım atıldı. Yörenin iş insanı olan ALTUN AİLESİ’nin fertleri, Altunlar Grup olarak Sulusaray’a toplamda 76 milyon 500 bin TL’lik 4 etaplı Termal Tesis için ilk etabının temelini attığı töreni gerçekleştirdi. İlk etap için Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da 2 milyon 600 bin TL’lik destekte bulunuyor.

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde Tokat Valiliği Tokat Belediyesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından çeşitli programlar düzenlendi.

Tokat 1. Kenevir Çalıştayı Gaziosmanpaşa Üniversitesinde yapıldı.

AĞUSTOS

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tokat Şubesi ev sahipliğinde, Bölgesel Kalkınmada MÜSİAD’ın Rolü konulu istişare toplantısı düzenlendi.

Tokat Belediyesi ve Tokat Sivil Kalkınma Platformu (TOSKAP) işbirliğinde hayata geçirilen, Tokat Valiliği tarafından desteklenen, “Tokat’ta Üret, Tokat’ı Sev, Tokat’ta Tüket” kampanyası düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

Tokat Mülk Evleri bölgesinde oturan küçük bir çocuk kanala düştü. Çevredeki vatandaşların olayı fark etmesi sonucu facianın eşiğinden dönüldü. Olay, kanal etrafında güvenlik önlemi alınması konusunu gündeme getirdi.

Şehit Polis Memuru Emrah Bayın’ın oğlu Yusuf Emre Bayın için Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu’nun makam aracı tahsis edildi.

Tokat’ın geleneksel ve yöresel motifleri PTT Pullarına bastırıldı. “Pullarda Yaşayan Tokat” projesi ile Türkiye’de kullanılacak PTT pullarının üzerinde Tokat’ın yöresel yazma desenleri ve Kızık Kilim desenleri yer alacak.

Giyim sektöründeki zincir mağazaların ve internet alışverişinin küçük esnafa zarar ettirdiğini belirten Mağaza Müdürü Dilek Karaca, Tokatlılardan şehrin yerel esnafına sahip çıkmasını istedi.

Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen Tokat İl Temsilciliği 5’inci dönem toplu sözleşme görüşmelerinde sunulan teklife tepki gösterdi.

Turhal’da iki gurup arasında çıkan kavga toplumsal olaya dönüştü. Kavgada 4 kişi yaralandı, 7 iş yerinde maddi hasar meydana geldi. Kavga sosyal medyada çeşitli kesimler tarafından bazı etnik guruplar arasında çıkan çatışma olarak nitelendirildi. Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, yaşananlarla ilgili sosyal medyaya yansıyanları yalanladı.

Tokat’ta ağustos ayında etkili olan sağanakta birçok ev ve işyerini su bastı. Bazı belde ve köylerde sağanak yağış sele neden oldu. Güryıldız beldesi içerisinden geçen derenin taşması sonucu kaldırımlar ve tarım arazileri zarar gördü.

Tokat’ın Çamdere Köyünden Emine Kılıç, kışlık hazırlıkları kapsamında kuruttuğu acı biberleri öğüterek, pul biber üretiyor.

Tokat Milletvekili Mustafa Arslan Sağlık Bakanlığınca Tokat’a çeşitli branşlarda 152 doktor için kadro tahsisi yapıldığını duyurdu.

EYLÜL

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi tarafından 22. Topçam Şenlikleri düzenlendi.

Tokat Bakkallar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, küçük esnafın yaşadığı

sıkıntıları gündeme getirdi.

Vali Ozan Balcı, alınacak mal ve hizmetlerin doğrudan temin usulü ile ihaleye çıkarılmasının alışkanlık

haline getirilmemesi ile ilgili genelge yayınladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Tokat’ın Erbaa’da belediyenin tahsis ettiği depoda fındık alımına başladı.

Tokat’ın ekonomisini geliştirmek, potansiyelini harekete geçirmek için Tokat Havalimanının bir an

önce bitirilmesi gerektiğine işaret eden Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Tokat Havaalanı siyaset üstü bir konudur. Sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, odalar ve üniversite hep birlikte sözümüzü yükseltmemiz ve harekete geçmemiz gerekiyor.” dedi.

Bakkallar Odasında sigaraya yapılan zamlar sonrasında büyük sigara gruplarının bayilerin kar marjlarını düşürmesine tepki gösterdi.

Ülke genelinde salça ve kışın sebze fiyatlarının marketlerde yüksek olması nedeniyle vatandaşlar ev  yapımı salça ve konserveye yöneldi.

Tokat’ta TOKİ bölgesinde inşaatın çevre düzenlemesi işinde çalışırken dengesini kaybederek kanala düşen işçinin cansız bedeni düştüğü yerden 4 kilometre uzaklıkta bulundu. Çevredeki vatandaşlar DSİ inşaat alanı olan bölgede kanalın üzerinin kapatılmamasının bu tür kaza ve ölümlere yol açtığını belirterek, yetkililere önlem alınması konusunda seslendi.

Türkiye’nin ilk müstakil bebek kütüphanesi Tokat’ta açıldı.

Tokat’ta bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen ‘Tokat Kitap Günleri’ törenle açıldı. Kitap günlerinde yaklaşık 50 yazar okuyucu ile buluştu.

EKİM

2019 Ağustos ayı itibarıyla Tokat’tan 1,55 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi.

Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Devlet Demiryolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’a yaptığı ziyarette Tokat ve Yeşilyurt ilçesinin demiryolu taşımacılığı konusundaki sorunlarını gündeme getirdi.

Hatay’ın Belen ilçesinde askeri aracın devrilmesi sonucu şehit düşen 2 askerden biri olan Jandarma Uzman Çavuş Kadir Seçgin (41) memleketi Turhal’da son yolculuğuna uğurlandı.

Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, fuar alanı talebinde bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekatında çeşitli kesimlerden destek açıklamaları geldi. Tokat’tan hazırlanan ürünler koli koli sınırdaki askerlere gönderildi.

Türk Eczacılar Birliğince yapılan açıklamada hileli ürünlerin sayısındaki artışa dikkat çekildi.

Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz tarihi Yağcıoğlu Hanının kente yeniden kazandırılmasını talep etti.

Cumhuriyetin 96’ıncı yıldönümü Tokat’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

KASIM

Tokat’ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 4 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden biri evde bir dolabın arka kısmına yapılan gizli bölmede yakalandı.

Şehir içinde kalan sanayi sitelerini şehir dışına taşıma çalışması kapsamında yapımı planlanan Tokat yeni sanayi sitesinin 2020 yatırım planına alınması için çalışmalar devam etti.

Tokat Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği tarafından 50 dönümlük arazi üzerine inşa edilen, 2 binmetrekare kapalı alana sahip Damızlık Koç ve Teke Üretim Merkezi Karadeniz Bölgesi’nin ihtiyacını karşılayacak.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat’a hayvan hastanesi yapılması için çalışmalara başlanacağını ve yaralı hayvanlar için hayvan ambulansı kiralanacağını kaydetti.

Tokat’ta toplam konut satışları bir önceki yılın ekim ayına göre yüzde 19,5 ve bir önceki aya göre yüzde 7,7 oranında azalarak 675 adet oldu.

Yabancı uyruklu öğrenciler kendilerinden iki katı kira istendiğinden yakındı.

Ispanaktan zehirlenme vakalarındaki artış, ıspanak fiyatlarını vurdu.

ARALIK

Tokat Milletvekili, Kadim Durmaz, Tokat’ın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SODES) kapsamına dahil edildiğini açıkladı.

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlardan dolayı dondurucu soğuklarda bazı vatandaşların ısınmak için soba kullanımına yönelmesi soba ve kömür sektöründe hareketlilik yaşanmasına sebep oldu.

TOGÜ öğrencileri gelir gider dengesinin doğru ayarlanması gerektiği vurgulanırken, tasarrufa ilişkin ipuçları verildi.

Tokat Bakkallar ve Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası ve Tokat Pazarcılar Derneği ile diğer esnaf kuruluşları tarafından Çarşı Pazar Tokat El Ele indirim günleri başlatıldı. Ayrıca bu sene dükkan kiralarına zam yapılmaması konusunda mülk sahiplerine çağrıda bulunuldu. Tokatlılara küçük esnafa sahip çıkılması konusunda da çağrıda bulunuldu.

Tokat’ta şiddetli rüzgar etkili oldu. Birkaç gün süren rüzgar maddi hasara yol açtı.

Kaynak Tokat Gazetesi

Paylaşma ikonundan:

Share
561 Kez Görüntülendi.