logo

28 Ekim 2019

TOKAT’IN KALKINMASI İÇİN 4 T

TOKAT’IN KALKINMASI İÇİN 4 T

Tokat Turizmi için önemli bir yatırımın satış ofisinin açılışına katıldım.

Tokat Termal Sulusaray Kaplıcalarının temel atma töreninde aslen Sulusaray’lı değerli hocam Mahmut Hasgül ilk olarak haberdar etmişti.

Sulusaray eski belediye başkanı Halil Demirkol böyle bir proje olsun memleketime diye çok çalıştığını da biliyorum.

Eski vekillerimizden ve valilerimizden de Sulusaray Kaplıcaları hayata geçsin diye çok emek verdiler.

Tokat ayağa kalkacaksa Turizmle, Tarımla, Tanıtımla ve Tokat’lılık duygusu içerisinde kalkacak.

Tokat Eski Milletvekilleri Ergun Dağcıoğlu dahil diğer vekillerde Sulusaray için proje ürettiler.

Sene 2019 oldu bu yıl Sulusaray Kaplıcalarına çok özel bir proje yapıldı.

Sulusaray’lı iş adamları Altunlar Grup, Tokat Termal ve Sulusaray Kaplıcalarını bölgemize kazandırmak için yeni bir tesis yapımı için sorumluluk aldılar.

Yıllardır Tokat için 4 T diyen siyaset ve bürokrasi, dün Tokat için 4 T’den biri olan Turizm için önemli bir adım olan Tokat Termal Sulusaray Kaplıcaları satış ofisinin açılışında bir araya geldi.

Bölgemizin termal ve sağlık turizminin önünü açacak bu projenin temeli temmuz ayında atılırken hızlı bir şekilde inşaatı devam ediyor.

Sosyal tesislerin yükseldiğini takip ederken,bir tatil köyü içeriğinde inşaa edilen Tokat Termal Sulusray Kaplıcaları Tokat’ı turizm anlamında, Hamam kültüründe geçmişi yüzyıllara dayanan Tokat’ın Sulusaray ilçesinde bulunan Tokat Termal, kaynağı SEBASTAPOLİS (Sebasto; büyük, ulu, azametli, polis;şehir) Antik kentine dayanan şifalı sulara sahip.

Şifalı Sularının, Romatizmal hastalıklar, metabolizma rahatsızlıkları, karaciğer, safrakesesi, böbrek, mide ve bağırsak rahatsızlıkları ile kadın hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Bunların yanı sıra son yapılan araştırmalarda, Sulusaray Kaplıca Suyu’nun cilt kanserini tedavi edebileceğine dair raporlar ortaya konuldu.

Tarihten gelen Şifa ile kurulan Tokat Termal, 4 yıldızlı otel, devremülk ve Hobbit evleri ile Tokat’lılar başta olmak üzere misafirlerine hizmet vermek için hazırlanıyor.

Sebastapolis Antik Kentine kısaca değinecek olursak; Tokat’a 67 kilometre uzaklıktaki Sulusaray İlçe merkezinde yer alan Antik kent tarihi ilk Tunç Çağında başlayan büyük bir höyük üzerine kurulmuş.

Bazı kaynaklarda M.Ö. 1. yy.da kurulmuş olduğu kaydediliyor
. Roma İmparatoru Traianus zamanında (M.S. 98-117) Pontus Galaticus’la, Polemoniacus Eyaletlerinden ayrılarak Kapadokia eyaletine dahil edilmiş. Sebastapolis kelime olarak Latince. (Sebasto; büyük, ulu, azametli, polis;şehir) “Büyük azametli şehir” denmekte. 1987 yılında Tokat Müze Müdürlüğünce yapılan kurtarma ve sondaj kazıları sonucunda elde edilen verilerle, daha önce ortaya çıkmış bulunan mimari parçalar değerlendirildiğinde kentin, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim alanı olduğu anlaşılmış.

Comana Pontica’da yapılan yüzey araştırmaları sonucu ele geçen buluntular Sebastapolis buluntuları ile büyük benzerlikler gösteriyor. Bu da söz konusu iki şehrin aralarında yakın ilişkiler bulunan çağdaş iki yerleşim alanı olduklarını ortaya koyuyor.

Döneminde çok az şehrin sahip olduğu, zenginliğin göstergesi olarak para basma yetkisi bulunan Sebastapolis’in büyük savaşlar, yıkımlar, afetler ile geçiş yollarının değişmesi sonucu eski önemini kaybettiği, zamanla da unutulduğu sanılıyor.

Tokat Termal Sulusaray Kaplıcaları projesi, böylesi bir şifa kaynağının merkezinde 76 bin metrekare alanda tatil köyünü, içerisinde sosyal tesisler, devre mülk projesi, 4 yıldızlı otel projesi, mesire alanları ve hobbit evleri projeleri olacak şekilde inşaatı devam ediyor.

Altunlar Grup olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Tokat için planlanan tarımsal model hayata geçmesi için takibim devam ediyor. Tarlaların toplulaştırılması için çalışmalar devam ediyor.

Tanıtım ise çok yorum yapacağım bir konu değil.

Tokat’lılık bilinci bize düşen bir görev olduğunu düşünüyorum.

Paylaşma ikonundan:

Share
439 Kez Görüntülendi.