logo

15 Mart 2019

Tokat Tarımında Birikim Var

Tokat Tarımında Birikim Var

Tarım Tokat projesi kapsamında Tokat’ta ihracata dayalı tarımsal sanayiyi sağlam bir şekilde kurmanın hedeflendiği belirtildi. Tokat’ta, tarımla, hayvancılıkla uğraşan bütün kesimleri geliştirmenin amaçlandığı ifade edilerek, “Çiftçimizin geleneksel metotlarına saygı duyarak modern teknolojiyle birleştireceğiz.” denildi.

            26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında kaymakamlar, ilçe tarım müdürleri, banka müdürleri, üretici birlik başkanları, sivil toplum kuruluş başkanları, muhtarlar ve çiftçilerin katıldığı programda Tarım Tokat kapsamında yürütülecek olan bir dizi projenin tanıtımı yapıldı.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Tarım Tokat çatısı altında yürütülecek olan projelerin tanıtım videosunun gösterimi ile devam etti. İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin’in selamlama ve tanıtım konuşmasının ardından Vali Dr. Ozan Balcı konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında Tokat’ın yarısının tarım alanı olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, tarım arazilerinin şuan da 134 bin hektarının sulandığını söyledi. 226 bin sulanacak alan olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, arazi toplulaştırmalarının sona erdiğinde tarım alanlarının artacağını kaydetti.

Tarımla ilgili Tokat’ta yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler veren Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi.

Tokat’ta Birikim Var

            Tokat’ta birikim var. Hem de 7 tane çok kıymetli ovası var. 350 bine yakın Karadeniz’de bir numara küçükbaş hayvanı var. 250 bine yakın büyük baş hayvanı var. Tokat’ın yarısı orman. Tarımsal anlamda bilgi birikimi var. Bu işe imece usulüyle omuz vermemiz lazım. Çiftçilerimizi yüreklendirmemiz lazım. Tarım Tokat’ı başlattık. Bütün projeleri bundan sonra Tarım Tokat adında yapıyoruz. Bu projede çiftçinin dostu olmak var. En başa bunu koyuyoruz. Çiftçiye inanmak var. Tokat’ın geleceğine inanmak var.

Tokat Büyüyecek Gelişecek

            Tokat her alanda gelişiyor, büyüyor. 2020 yılında havalimanı bitecek. Yollarımız tamamlandıktan sonra, alt yapı birkaç yıl içinde bitiyor. Onlarla beraber Tokat büyüyecek gelişecek. Tarım Tokat’ta asıl unsur olarak hayvansal üretimi bir alana koyduk. Bitkisel üretim bir alanda. Arazi toplulaştırmaları bir alanda. Sulama bir alanda. Devlet Su İşlerinin, Özel İdarenin yaptığı sulama çalışmaları var. Çiftçinin eğitimini çok önemsiyoruz. Çiftçimizi modern teknolojiyle buluşturmamız lazım. Sadece üretimle olmaz. Tüketicilere sağlıklı, güvenilir gıda sunmamız lazım. Yerel kaynaklarımızı kullanacağız. Meyveciliğimizi geliştireceğiz. Fidelerimiz var. Bunları madde madde arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Tarımın bütün parçaları ana hatlarıyla çıktıktan sonra başta il valisi, ilçelerde kaymakamlarımız, il tarım müdürlüğü, tarım ve kırsal kalınma müdürlüğü, orman işletmen müdürlüğü, ziraat bankamız, ziraat odaları, üretici birlikleri, önde gelen çiftçilerimiz, bu işi yüreklendirecek, cesaretlendireceğiz alıp götüreceğiz.

Tarımla İlgili Gönlümüzü Vermediğimiz Alan Kalmayacak

            Tarımsal, hayvansal üretimde kalitesinin arttırılması hedeflerimiz arasında. Büyükbaş hayvandan küçükbaş hayvana, kanatlı hayvanlardan, tatlı su balıkçılığına, kafes balıkçılığına, arıcılığına kadar ve hastalıklarla mücadeleye kadar bütün çalışmaları programlıyoruz.

Ceviz çok önemli 120 bine yakın ceviz tohumu diktik. Planlarımızı yapacağız sıkı çalışacağız. Çilek alanlarını geliştiriyoruz. 300 dönüm çilek dikeceğiz. Onu çok önemsiyorum destekliyorum. Tokat’ın iklimi ve toprak yapısı seracılığa çok müsait. Özel idareden kaynak aktardık, tohum desteği verdik. Buğdayın kalitesinin artırılması için buğday desteği verdik. Tarımla ilgi olarak gönlümüzü vermediğimiz, müdahale etmediğimiz bir alan kalmayacak. Tarımı dert ediniyoruz. Tarım işi önemli işlerimizden birisi.

Nihai Hedef İhracata Dayalı Sanayi

            Nihai hedefimizde Tokat’ta tarımsal sanayiyi sağlam bir şekilde kurmak. Bir sonraki aşamada Tokat’ta, tarımla, hayvancılıkla uğraşan bütün kesimleri geliştirmek. Nihai hedef tarımsal sanayi ama ihracata dayalı sanayi. Burayı marka haline getirmemiz lazım. Çiftçimizin geleneksel metotlarına saygı duyarak modern teknolojiyle birleştireceğiz.

            Çiftçiyi seviyoruz ve onların derdini biliyoruz. Bütün amacımız çiftçimizin zenginleşmesi daha iyi yerlere gelmesi, onların refahlarının artması. Siz zenginleştikçe, memleket zenginleşecek, siz ürettikçe tüketicimiz daha kaliteli yiyecek. Sizin başarınızı başarımız olarak görüyoruz. Takım ruhu içerisinde başta ilin valisi olarak toplumun bütün kesinlerinin harekete geçmesi lazım. İlçede kaymakam, ilçe müdürleri ve ekibi. Ziraat mühendislerimiz var, teknisyenlerimiz, veterinerlerimiz, tarım işçilerimiz var. Bizim çok güzel ziraat odalarımız var. Üretici birliklerimiz var. İş yapanı baş tacı ediyoruz. Türk tarımının parlayan yıldızı yapacağız Tokat’ı. Su, bilgi, birikim var. Burası Tokat burada yapılacak çok iş var.”

Paylaşma ikonundan:
0
fb-share-icon20
20
fb-share-icon20

Share
340 Kez Görüntülendi.