logo

31 Ocak 2019

Tokat Tarım Projesi

Tokat Tarım Projesi

Tokat Tarım Projesi değerlendirme ve planlama toplantısında konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın tarımla kalkınacağını ifade ederek; üretimi artıracak, tarımı geliştirecek, çiftçimizi zenginleştirecek; tarımsal üretim, hayvansal üretim ve çiftçinin eğitimi konularında bir dizi projenin hayata geçirileceğini kaydetti.

            Tokat Tarım Projesi değerlendirme ve planlama toplantısı Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında yapıldı.

            Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya  İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Özel İdare Genel Sekreteri Recep Gökçe, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Ahmet Boz,  DSİ 72. Şube Müdürü Ali Çetinkaya, ilgili kurum kuruluş müdürleri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü şube müdürleri ve proje sorumluları katıldı.

            Toplantıda Tokat  tarımına yön verecek öncelikli projeler ile  İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan her rakımdan her üretici grubuna hitap eden projeler, kapsamları ve bütçeleri değerlendirildi.

Tokat Tarımsal Yatırımlarına Devam Ediyor

            Toplantı gündemi üzerine genel değerlendirme yapan Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım Tokat Projesi ile Türk tarımının parlayan yeni yıldızı Tokat’ta tarımsal yatırımlara devam edildiğini söyledi.  Destekleme programlarının bütün olarak dikkate alınacağını, kaynakların etkin kullanımını sağlamak için koordinasyonun son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, hazırlanan projelerin uygulama alanları ve hedeflerinin bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiği konusunda katılımcılara uyarılarda bulundu.

Toplantı gündeminde şunlar kaydedildi. 

“Tokat ili Seracılığı Geliştirme Projesi”

            “İlimizde tüm sektörlerce en önemli tarımsal alt sektör olarak belirlenen Seracılıkla ilgili hazırlanan “Tokat ili Seracılığı Geliştirme Projesinin” bütçesi ile il genelinde yaklaşık 100 da alanda tesis kurulacağı öngörüldü. Bu proje ile yıllık 100 üreticiye ulaşılması hedefleniyor. Tokat çiftçisinin öncelikli olarak ilgi gösterdiği bu hibe programında kamu desteğinin % 50 ve çiftçi katkı bedelinin de % 50 olması planlanıyor. Proje uygulandığında yıllık toplam 3 Milyon TL ilave gelir sağlayacağı hesaplandı.

“Çilek Tarımını Geliştirme Projesi”

            Son iki yılda üreticilerimizin yoğun ilgi ve talebi ile karşılanan bir diğer gelir artırıcı projenin ise “Çilek Tarımını Geliştirme Projesi” olduğu değerlendirildi. İki yılda toplam 60 da açık alan ve 1 çiftçi ile topraksız tarım sistemleri ile serada gerçekleştirilen projenin kabul görmesi dikkate alınarak; 2019 yılında da100 üretici ile 100 dekar açık alanda, 2 üretici ile de toplam 1 dekar serada katlı sistem topraksız çilek tesisi kurulması amacıyla hazırlanan projeye ait bütçe değerlendirmesi yapıldı. Proje uygulandığında yıllık toplam 3 Milyon TL ilave gelir sağlayacağı hesaplandı.

“Bağ Vatanına Dönüyor-2”

            İlimizde bulunan eski bağ alanlarının yeniden üretime kazandırılması amacı ile 1000 da alanda 300 çiftçi ailesinde uygulanmak üzere “Bağ Vatanına Dönüyor-2” adı ile proje hazırlanmış, yapılan değerlendirme ile 2019 yılında uygulanması programa alınmıştır. Proje uygulandığında yıllık toplam 5 Milyon 500 Bin TL ilave gelir sağlayacağı hesaplandı.

“Buğday ile Koyun Gerisi Oyun Projesi”

            “Buğday ile Koyun Gerisi Oyun Projesi” ile ilimizde buğday tarımında verim ve kalitenin artırılması amacıyla 120.000 dekar alanda yaklaşık 10.000 çiftçiye ilimiz ekolojisine uygun çeşitlerden (Bezostaya 1, Flamura 85, Tosunbey ve Bayraktar) % 50 hibeli tohumluk temin edilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu proje ile buğday tarımından başka alternatifi olmayan, yüksek rakımlı,  sebze ve meyve tarımının yapılamadığı alanlarda buğday üretimi yapan çiftçilere 17 yıl aradan sonra ilk defa Sayın Valimizin katkılarıyla destek sağlanacak ve buğdayın ekilebilirliği artırılacaktır. Proje uygulandığında yıllık toplam 30 Milyon TL ilave gelir sağlayacağı hesaplandı.

“Ceviz Tokat Kabuğunu Kırıyor”

            Ceviz üretiminin yoğun olduğu bölgelerde 1000 da alanda 350 çiftçi ailesinde uygulanmak üzere “Ceviz Tokat Kabuğunu Kırıyor” ismi ile hazırlanan projemiz yapılan değerlendirme sonucunda programa alınmıştır. Proje uygulaması ile verim yılına gelindiğinde toplam 9 milyon 400 bin TL ilave gelir sağlayacağı hesaplandı.

“Yem Bitkilerini Üretimini Artırma ve Geliştirme Projesi”

            “Yem Bitkilerini Üretimini Artırma ve Geliştirme Projesi” ile İlimiz hayvancılığında kaliteli ve ucuz kaba yem ihtiyacını karşılamaya yönelik, 2019 yılı üretim sezonunda Tokat Merkez ve köyleri ile 11 İlçe ve köylerinde yem bitkileri yetiştiriciliği yapan yaklaşık 2.500 adet üreticiye,  1.000.000 TL  bütçe ile (% 50 hibeli) yem bitkileri tohumluğu alımı yapılacaktır. Proje uygulandığında yıllık toplam 15 Milyon TL ilave gelir sağlayacağı hesaplandı.

“Hayvancılık Alt Yapısını İyileştirme Projesi”

            “Hayvancılık Alt Yapısını İyileştirme Projesi” kapsamında ilimiz genelinde yaklaşık 50.000 hayvanın bilimsel teşhis yöntemleri kullanılarak tedavilerinin gerçekleştirilmesi sağlanacak, teşhis metotları ile ölümler azaltılacak ve salgın hayvan hastalıklarına karşı önlemler daha hızlı alınabilecektir. Özellikle ölüm oranlarının azaltılması amacıyla Pneomoni ve solunum yolu hastalıkları oluşturan etmenlere karşı yapılacak koruyucu aşılamalar ile ölüm oranının azaltılması ve hızlı hastalık tespitini kolaylaştırıcı aletler ile erken teşhis ve tedavi protokollerinin belirlenmesini sağlayıcı alt yapı kurulumu ile hızlı tedavi oluşmasının sağlanması dolayısıyla verim artışının gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Proje ile 1350 buzağının gebe kesimlerinin önlenerek işletmede kalması sağlanacaktır. Solunum sistemi hastalıklarının önlenmesi ve 2500 hayvan ölümü ve 1350 gebe hayvan kesiminin önlenmesi ile il ekonomisine 20 Milyon TL katkı düşünülmektedir.

“Kanatlı Yetiştiriciliği kapsamında Kaz Yetiştiriciliğine Yönelik Proje”

            “Kanatlı Yetiştiriciliği kapsamında Kaz Yetiştiriciliğine yönelik proje” önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Proje uygulamaları ile 2. yılında 2 Milyon TL ilave gelir beklenmektedir. Söz konusu projeyle 200.000 TL İl Özel İdaresi ve 52.400 ₺ çiftçi katkısı ile 100 yetiştiriciye 50 adet 1-1,5 yaşlarında toplam 5000 adet kaz yavrusu dağıtılacaktır.

Projeler ile 34 Bin 450 Çiftçiye Ulaşılacak

            Proje uygulamaları ile doğrudan 34.450 çiftçiye ulaşılarak, 147.200 dekar alanda 16.105.000,00 TL kamu kaynağı, 8.237.000,00 TL çiftçi katkısı ile 86.905.000,00 TL ilimiz ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmektedir.

            Ayrıca Tarım Tokat Projesi kapsamında, Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde fide yetiştirme merkezi ve Niksar’da jeotermal alanda sera kurma çalışmaları gerçekleştirilecektir.

            Vali Dr. Ozan Balcı, toplantı sonunda katılımcılara teşekkür ederek Tokat Tarım projelerinin ilimize, ülke tarımına ve Tokatlı çiftçilerimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Paylaşma ikonundan:

Share
552 Kez Görüntülendi.