logo

TOKAT KÜTÜPHANEDE LİDER

TOKAT KÜTÜPHANEDE LİDER

Tokat Valisi Dr Ozan Balcı; kentte bilgiye hızlı ulaşım açısından çok önemli bir yere sahip olan Zenginleştirilmiş (Z) Kütüphanelerin sayısının bu yıl 209’a çıkacaklarını söyledi. Tokat bu rakamla Türkiye’nin nüfusuna göre en çok Z-Kütüphanesine sahip ili olacak.

Tokat’ı kültür ve tarih şehri olarak gördüğünü her fırsatta dile getiren Tokat Valisi Dr Ozan Balcı; kentte kitap ve okuma kültürü için büyük adımlar atmaya devam ediyor. Bu anlamda il genelinde uygulanmaya koyulan Kitap Tokat Projesi kapsamında gerçekleştirilen “3. Okuma Kültürü Ödül Töreni” Vali Dr. Balcı’nın bizzat katılımı ile Tokat Z-Kütüphane’de gerçekleştirildi. Ödül töreninde dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine ödülleri takdim edildi. Ödül töreninde konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, kitap okumanın önemine değinerek Tokat’ta kitaba ilişkin yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Tokat’a 8 halk kütüphanesi kazandırıldığını belirten Vali Balcı: “Tokat İl Halk Kütüphanesinin temellerini attık ayrıca Reşadiye Halk Kütüphanesinin de temelleri atıldı. Niksar’ın temellerini atmak üzereyiz. Başçiftlik, Artova, Yeşilyurt ve Almus’ta da kütüphane temelleri atıyoruz. Pazar ilçemizde eski bir hükümet konağımız var, onu restore ettiriyoruz. Orada da 100 yıllık bir yapıyı kütüphane olarak kullanacağız.” dedi.

Vali Balcı yeni kurulan Z-Kütüphanelere kitap desteği olacağını, her seviyeye uygun farklı türlerde kitaplar alınacağının da altını çizdi. Tokat’ta kitaba erişim problemi kalmayacağına vurgu yapan Vali Ozan Balcı: “En uzak köydeki çocuğumuz ile şehir merkezindeki çocuğumuz aynı imkânlardan faydalanacak. Bunun için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz diğer her kurumlarımızla iş birliği yapacak. Kitap Tokat ekiplerimiz zaten gönüllü bir şekilde her okulda bizlere destek oluyor. Tüm okullarımızda Z-Kütüphane olacak ve biz, bu kütüphanelere kitap desteğinde bulunacağız” diye konuştu.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın Türkiye’nin en çok Z-Kütüphaneye sahip ili olacağını dile getirerek: “Bunun dışında tüm okullarımıza yaklaşık 100’e yakın Z-Kütüphane yaptık. Bir yıl içerisinde, inşallah bu sayı 209’a çıkacak. Böylece Tokat Türkiye’nin en çok Z- Kütüphanesinin olduğu illerden biri olacak. Tokatlı hemşehrilerimiz ve öğretmenlerimiz, sağ olsunlar, bu ile çok destek veriyorlar. Çünkü her şey geleceğimiz dediğimiz çocuklarımız için” ifadelerini kullandı.

Kitap Tokat Projesi kapsamında her kuruma kitap desteği verdiklerini belirten Vali Ozan Balcı, askeri personel için derlenen kitapları da Z-Kütüphane ziyaretinde inceledi. Balcı askeri personel sonrasında, emniyet, diyanet, ve sağlık personeline de kitap desteği verilmesi talimatını verdi. Bu desteklerin de önümüzdeki süreçte askeri personel için yapılacak teslim töreni ile başlaması bekleniyor.

Tokat Valisi Dr Ozan Balcı her fırsatta çok sevdiğini söylediği öğretmenlere Kitap Tokat Projesi kapsamında da ne kadar değer verdiğini de gösterdi. Öğretmenleri bir sanatçı olarak gördüğünü belirten Vali Ozan Balcı: “Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da Öğretmenler Günü’nde her bir öğretmenimize kitap hediye ettik. Kitaplar, öğretmenlerimizin isimlerinin yazıldığı hediye paketlerine tek tek koyularak okullarına teslim edildi. Her fırsatta öğretmenlerimize kitap hediye etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kitap Tokat Projesi kapsamında www.kitaptokat.gov.tr sisteminden talep edilen kitapların PTT aracılığı ile öğrencilere ücretsiz bir şekilde ulaştırıldığını da kaydeden Vali Balcı, “Çocuklarımız bu salgın döneminde kitaplardan uzak kalmasınlar diye PTT ile evlere kitap gönderiyoruz. Posta memurlarımız aracılığı ile çocuklarımızı kitapla buluşturuyoruz. Bu kitapların onların oluyor ve haftada en az bir kitap alma hakları var. Çocuklarımız bu hizmetten de faydalanabiliyor” ifadelerini kullandı.

Sınav sisteminde kitap okuyan çocuğun daha da başarılı olduğuna dikkat çeken Vali Balcı, amaçlarının mümkün olduğunca çok kitabın çocuklara ulaşması ve bu çocukların girecekleri sınavlarda okudukları kitaplar sayesinde başarı sağlaması olduğunu söyledi. Tokat Valisi Dr Ozan Balcı: “Sınav sistemi değişti, kitap okuyan çocuklar fark yaratıyor. Biz de Kitap Tokat ekibini kurduk, alanında uzman öğretmenlerimiz nitelikli kitaplar seçiyor ve çocuklarımıza hediye ediyoruz. Salgın başladığından beri bu sistem aracılığıyla 100 bine yakın kitap hediye ettik. Yeni kitaplar alarak sistemdeki kitap çeşitliliğini artıracağız.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, yapılan ödül törenleri ile öğrencilerin motive edildiğini belirtti. Balcı: “Tüm Tokat’ta kitap okuma ödül törenleri yapıyoruz. Bu kapsamda yılda 4 kere ödül töreni yapıyoruz ve bu törenlerde de öğrencilerimizi büyük hediyelerle ödüllendiriyoruz. Bu ödül törenleri çocuklarımızın motivasyonuna büyük katkı sağlıyor. 2021 yılı Haziran ayında yine büyük bir ödül töreni yapacağız. Çocuklarımıza 800 adet bisiklet, 200 adet scooter gibi hediyeler vereceğiz. Buradan öğrencilerimize de bunu duyurmuş olayım. Çocuklarımız için büyük ve güzel işler yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Salgın sürecinde okulların yüz yüze eğitime ara vermesiyle birlikte öğrencileri ve aileleri yalnız bırakmadıklarını açıklayan Vali Balcı: “Kitap Tokat Projesi kapsamında okul öncesinden liseye kadar tüm kategorilerde etkinlikler ve yarışmalar düzenleyerek öğrencilerimizle temas hâlindeyiz. Bu kapsamda Bebek ve Çocuk Kütüphanesi merkezli etkinliklerimiz var. Bunlar daha çok sanatsal faaliyetler. Çocuklarımız anne-babalarıyla evde etkinlik yapıyor. Resim yapıyorlar, video çekip öğretmenlerimize gönderiyorlar. Bu çocuklarımıza hediye gönderiyoruz.  Bu yıl “İstiklal Marşı’nın 100. Yılı” etkinlikleri var. Çocuklarımıza Safahat hediye ettik. Mehmet Âkif Ersoy’u her yönüyle anlatacağız. Bu alandaki değerli eserleri alarak öğrencilerimize hediye ediyoruz. Bebek ve Çocuk Kütüphanesi merkezli İstiklal Marşı’nı ezbere okuma yarışmaları açıldı. Çocuklarımız her hafta şiir ezberliyor. Görgü kurallarını öğretiyoruz. Her hafta belirlenen bir görgü kuralını videoya çekip gönderen okul öncesi çocuklarımıza çeşitli hediyelerle birlikte kitap veriyoruz.   Kitap okuma ve değerlendirme videoları çekip gönderen çocuklarımız oluyor, bir şekilde her çocuğumuzla iletişime geçiyoruz. Ayrıca “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olması nedeniyle çocuklarımıza Yunus Emre şiirlerini ezberletiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin ilk müstakil bebek kütüphanesinin Tokat’ta bulunduğunu ifade eden Vali Balcı: “Türkiye’nin ilk müstakil bebek kütüphanesi Tokat’ta bulunuyor ve bu çok önemli. 100 tane zenginleştirilmiş kütüphanemizi tamamladık. İnşallah bu sayıyı 209’a çıkaracağız. Artı 8 tane halk kütüphanemizin de yapımı devam ediyor. PTT ile kitap dağıtımlarımız devam ediyor. Ayrıca şu an itibariyle 1 milyona yakın kitap dağıttık. Okullarımızda her gün farklı ders saati olmak üzere, bir ders saati  “kitap okuma saati” kondu. Çocuklarımız okullarında da kitap okuyor” dedi.

Vali Balcı, Tokat’ta kitaba ilişkin hayata geçirilen çalışmalarda emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek: “Ben bu işe değer veren, emek veren, okumayı seven tüm öğrencilerimizi kutluyorum. Nitelikli kültür nitelikli bilgiyle olur. Nitelikli bilgi sahibi olmanın da en güzel yolu kitap okumaktır. Kitabın yerini hiçbir şey alamaz. Kitap boş zaman işi değildir. Boş zamanda kitap okunamaz. Kitap, yemek yemek gibi, su içmek gibi hayati bir öneme sahiptir. Kitap okumaya zaman ayırmak gerekir. Kitap okumak emek verilmesi gereken önemli bir faaliyettir. İnsan nasıl midesini doyuruyorsa kitapla da gönlünü, ruhunu doyurmalıdır. Kitaba ilişkin yapılan her şeyi desteklemekten büyük mutluluk duyuyorum. Bu işi yürüten eğitim ordumuza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Öğretmenlerimize, okul müdürlerimize, milli eğitim müdürlerimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, velilerimize, öğrencilerimize kısacası tüm Tokatlı hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

3. Okuma Kültürü Ödül Töreni’nde ilkokul kategorisinde; Yeşilırmak İlkokulu öğrencisi Emir Kağan Engin birinci, Yeşilırmak İlkokulu öğrencisi Edanur Engin ikinci, Özel Tokat Ayışığı İlkokulu öğrencisi Talha Sami Çerkezoğlu üçüncü olarak kitap ve madalya almaya hak kazandı. Ortaokul kategorisinde; Özel Tokat Ayışığı Ortaokulu öğrencisi Ebrar Kavak birinci, Gaziosmanpaşa Ortaokulu öğrencisi Halis Berhoğlu ikinci, Fevzi Çakmak Ortaokulu öğrencisi Çağan Öztabur üçüncü olarak kitap ve madalya aldı. Lise kategorisinde; Tokat Merkez İMKB Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Dilan Bingöl birinci, Plevne Anadolu Lisesi öğrencisi Medine Yurtkulu ikinci, Tokat Merkez İMKB Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Nurhayat Kaya üçüncü olarak kitap ve madalya almaya hak kazandı. Dereceye giren tüm öğrencilere ödüllerini Vali Dr. Ozan Balcı bizzat takdim etti. Vali Balcı ayrıca dereceye giren öğrencilere bisiklet de hediye edileceği müjdesini vererek, velilere de desteklerinden dolayı teşekkür edip, kitap hediye etti.

Paylaşma ikonundan:

Share
871 Kez Görüntülendi.