logo

TOKAT EVDE KAL BİZ SİZİN İÇİN ÇALIŞIYORUZ

TOKAT EVDE KAL BİZ SİZİN İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İl Pandemi Kurulu Başkanı Vali Dr. Ozan Balcı, ile il idaresinde sağlıktan eğitime, tarım ve hayvancılıktan ticari sektörlere yönelik alınan tedbirleri ve toplumsal telkinleri kamuoyu ile paylaştı.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Tokat’ın durumunu değerlendirdi. Tokat’ta millete, topluma, şehir halkına huzur ve güven telkin edecek tüm tedbirlerin aldığına vurgu yapan Vali Balcı, “sosyal izolasyonun önemine değinirken şehirde hareketliliği mümkün olduğu azami şekilde azaltarak riskin önüne geçmeliyiz.” dedi, gözlemlerinde hareketliliği daha da azaltmak gerektiğini vurguladı. Tokat’ta karantinada köy olmadığını söyleyen Balcı, “Köylerde karantina yok. Karantina kararını ben veriyorum zaten, bu konuyu ilk ağızdan duyuyorsunuz. Valinin yapmadığı şeyler nereden uyduruluyor? Olsa söylerim zaten, kamuoyuyla paylaşırız, paylaşmak zorundayız ki insanlar o bölgeye gitmesin.” dedi.

            Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Tokat’ta eğitim, Vefa Sosyal Destek çalışmaları, ek çalışmalar, planlanan çalışmalar ve alınan tedbirlere ilişkin bilgi verdi. Vali Balcı, vatandaşları salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlere uyulması konusunda da uyardı.

EBA’YA DESTEK UYGULAMASI

            Tokat’ta Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında eğitim alanında alınan tedbirler kapsamında uzaktan eğitim sistemi EBA’ya destek amacıyla bir uygulama hayata geçirileceğini açıklayan Vali Dr. Ozan Balcı, öğrencilerin bu uygulama ile arkadaşları ve öğretmenleriyle yüz yüze iletişime geçip ders işleyebileceğini söyledi. Vali Balcı, uygulamaya ilişkin, “Tokat’ta EBA’ya destek amaçlı bir uygulama yapacağız. Günde iki saat bilgisayar başında çocuklarla bulaşacak öğretmen. Çocuklar hem arkadaşlarını hem öğretmenlerini görmüş oluyor. Bu uygulama çocukları canlı tutacak, 100 bin öğrenciyle yüz yüze. Tokat’a özgü bir uygulama olacak.” dedi.

İŞİN SONUNDA ÖDÜL DE VAR

            Vali Balcı, işin sonunda öğrenciler için ödül de olduğunu belirtti ve “Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise öğretmenleriyle baş başa gelecekler. Uzaktan eğitimleri resim, müzik, kitap okuma etkinlikleri de yapılacak. Bunlar için yarışmalar yapılacak ve ödüller de verilecek. Liseye kol saati, ortaokula spor ayakkabısı, ilkokula da bisiklet alacağız. Bunun şartlarını belirleyeceğiz. Okullar açılıncaya kadar bunu bu şekilde götüreceğiz, çocukları sahipsiz bırakmamamız lazım. Çocuklar canlı ve interaftik yapınca daha etkili oluyor. Telefonda konuşmak farklı buradan konuşmak farklı. Öğrencilerimiz sahipsiz değil, onları çok seviyoruz; öğretmenlerinden, okullarından uzak kalmasınlar. Çok kıymetli eğitim camiamız var, bunun da üstesinden geleceğiz. Çocuklarımızı geleceğe hazırlamamız lazım. EBA çok güzel ve biz de EBA’ya destek anlamında bunu sisteme sokuyoruz.” diye konuştu.

ETÜT TOKAT İÇİN YOUTUBE KANALI

            Etüt Tokat projesinin sekteye uğramaması için de çalışma yaptıklarını belirten Vali Balcı, “Etüt merkezlerindeki 25 bin çocuk için de Youtube kanalı kuruluyor, sınavlarda çocuklar aileler mağdur olmasın diye. Anaokullarına etkinlik olarak düşündük bu durumu.” dedi.

TARIMSAL ÜRETİM DEVAM EDECEK

            Vali Dr. Ozan Balcı, koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, alınan tedbirlere uyarak tarımsal ve hayvansal üretimin de yapılacağını söyledi. Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme ve Değerlendirme Kurulu kurulduğunu aktaran Vali Balcı, “Tokat Tarım ve Hayvancılığı İzleme Kurulu Koordinasyon Merkezi kurdum, başkanı benim, ilçelerde kaymakamların başkanlığında yürütülecek. Burası tarım memleketi bir taraftan salgınlar mücadele ederken salgının tarımsal üretimi azaltmaması lazım. Bu tür salgınlar olduğunda üretimin düşmesini önlemek, ürünlerin fiyatındaki artışı önlemek için tarım takvimi çıkarıyoruz. Bitkisel üretim ayrı, hayvansal üretim ayrı, tarımsal sanayi ayrı, tarımda çalışacak işçiler ve diğer konular ayrı olarak ele alınacak. Bu unsurları takip edeceğiz. Tarımsal hasılanın düşmemesi lazım, hayvancılık faaliyetlerinin sekteye uğramaması lazım, kısacası; tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin üretim, tedarik, sevk zincirinin bozulmaması lazım. A’dan Z’ye gün gün raporlayıp takip edeceğiz. Bu çok önemli yaşamsal bir konu. Bunları yaparken salgının yayılmasını engelleyecek, vatandaşımızın canını koruyacak tedbirleri de alıyoruz. Tarım çok stratejik bir konu, vatandaşların yemesi, içmesi lazım. En olumsuz durumlara göre kendimizi ayarlamamız lazım.” dedi. Kurulun, Tokat genelinde, tarım takvimini çıkararak, bitkisel ve hayvansal üretimi gün gün planlayıp, yol haritasını oluşturacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, bitkisel ve hayvansal üretim, tarımsal sanayi, tarım işçilerinin durumu ve diğer konuların başlık başlık sıkı bir şekilde takip edileceğini söyledi.

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERE PLANLAMA

Vali Dr. Ozan Balcı, küçük ve orta ölçekli sanayi tesislerinin üretime devam etmesi için de gerekli çalışma ve planlamaların yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti.

            “Oralarda da üretimin düşmemesi lazım, salgınla mücadele ediyoruz ama bir taraftan da üretmemiz lazım, millet ne yiyip ne içecek? Küçük ve orta ölçekli işletmelerin üretimlerini devam ettirebilmeleri için karşılaştıkları problemleri çözeceğiz. Bir tarafta bizim aldığımız tedbirler bir tarafta üretim, dengeyi sağlayarak götüreceğiz. Bu aldığımız tedbirler halkımızın, huzuru, refahı, esenliği için. Biz halk için varız, devletin gerçek sahibi de millet. Milletin, huzuru, refahı zenginleşmesi için dengede götürmemiz lazım.”

VEFA SOSYAL DESTEK ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR

            Vefa Sosyal Destek Ofislerinin çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü belirten Vali Balcı, oluşturulan yazılım sistemiyle gelen taleplerin, isim isim ve konularına göre kaydedildiğini söyledi. Vali Balcı, “Vefa Sosyal Destek hattına gelen taleplerde ücretini verenleri alıyoruz, olmayanları da biz karşılıyoruz. Biz bu zor zamanları milli birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde yılmadan yorulmadan pes etmeden, dayanışarak, yardımlaşarak çözebiliriz. Başı dara düşen, sıkılan, çaresiz kalan vatandaşlar 155’i, 156’yı arıyorlar. Şuan (-görüşme anında-) 4 bin 900 talep olmuş, bir saat önce 4 bin 600’dü, saatte 300 kişi artmış. Yeter ki evde kalsın yaşlılarımız, biz onların taleplerini yerine getiririz. Başları düşünce dara, 155’i, 156’yı ara. Devlet bütün gücüyle, kaynağıyla genelge kapsamında sokağa çıkamayanların yanında. Devlet, başı dara düşenin, açıkta kalanın; bütün kurumlarıyla, personeliyle, imkanlarıyla vatandaşın emrinde, hizmetinde.” dedi.

İMAMLARA VEFA SOSYAL DESTEK GRUBUNDA GÖREV

            Vali Balcı ayrıca Tokat İl Müftülüğünde görevli imamların da Vefa Sosyal Destek grubunda görevlendirildiğini belirterek, bu uygulamanın Tokat’a özel olduğunu söyledi. Bu kapsamda her imam kendi mahallesinde yaşlıları ziyaret edip isteği olup olmadığını soruyor ve ihtiyaçlarını gideriyor. Aynı zamanda Müftülük personeli de gelen taleplere yönlendirilebiliyor.

SOSYAL DESTEK HIZIR DA İŞ BAŞINDA

            Vefa Sosyal Destek hattı kapsamının dışında kalan konular için Sosyal Destek Hızır projesinin devam ettiğini söyleyen Balcı, “Sosyal Destek Hızır projesi kapsamında bugüne kadar 45 bin ev gezerek, 154 bin kişiye ulaştık. Şimdi Tokat’taki ihtiyaç sahiplerine 7 bin adet yiyecek paketi, 7 bin adet de temizlik malzemesi seti alıyoruz, bu hafta gelecek ve dağıtacağız, yaklaşık 1 buçuk milyon değerinde. Bu bir kereye mahsus olmayacak, devam edecek. Kimse aç ve açıkta kalmayacak, devletin bütün imkanlarını kullanacağız.” dedi.

TEDBİRLERE UYUN ÇAĞRISI

            Vatandaşları Kovid-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere uymaları konusunda uyaran Vali Dr. Ozan Balcı, “Cumhurbaşkanlığımızın, Bakanlıklarımızın ve Valiliğin aldığı kararlar ve tedbirler var. Vatandaşlarımızın kendi sağlıkları için hassasiyetle uymaları lazım. ‘Ben gencim, sağlıklıyım, bana bir şey olmaz’ diye bir şey yok. Biz kendimize karşı olduğumuz kadar yaşadığımız topluma karşı da mesulüz. Bu anlamda toplumda yaşamanın gereği devletimizin aldığı kararlara harfiyen uymalıyız. Bireysel olarak yaşamıyoruz, toplumsal sorumluluğumuz var. Hamile bayanları, emziren anneleri, bebekleri, yaşlıları, kronik hastaları, engellileri, yani virüse daha zayıf olan insanları düşünmek zorundayız. Millet olmanın, vatandaşlar olmanın, sorumluluk sahibi olmanın da bir gereği bu. Tokatlılar vicdanlı insanlar bu tedbirlere uyarlar ve daha çok uymalılar. Kendinizi seviyorsanız, milletinizi seviyorsanız, mesafeyi koruyun, hijyen kurallarına uyun.” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI CEPHE GÖREVİNDE

            Vali Balcı, sağlık çalışanların Kovid-19 ile mücadele kapsamında adeta cephe görevi yaptığını ifade etti. Sağlık çalışanlarına teşekkürlerini ileten Balcı, “Bu işi yürüten sağlık çalışanlarımız var, kahramanca çalışıyorlar gece gündüz demeden; yeri geliyor kendilerini de riske ediyorlar. Bu vesileyle bahçıvanından, temizlik görevlisine, teknik, idari personeline, ebesinden hemşiresinden, doktorlarımıza hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Arkalarındayız, onlara destek veriyoruz. Onlar virüs savaşı yapıyor, bir nevi cephe görevi yapıyor. Onların hayatlarını kolaylaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz, desteğimiz tam. Tokat Öğretmenevini tamamen onlara tahsis ettik. İhtiyaç olursa bütün kamu kuruluşlarımızı tahsis ederiz.” diye konuştu.

BİLGİ KİRLİLİĞİNE MÜSAADE EDİLMEMELİ

            Bilgi kirliliğine müsaade edilmemesinin altına çizen Balcı, “Bir de paniğe, korkuya gerek yok. Soğuk kanlı olmak lazım. Bilim adamlarının, yetkili kuruluşların, özellikle Sağlık Bakanlığımızın, idari kurulların dediklerini dinlemek lazım, bilgi kirliliğine müsaade etmemek lazım. Salgının artmaması için, bilgi kirliliği yasak; panik ve korkuya gerek yok. Devletimizin tedbirlerine hep beraber uyacağız. Anadolu’da ‘Herkes kendi doktoru olmalı’ diye bir söz var, böyle olması lazım. Sosyal mesafeyi koru diyorlarsa korumamız lazım, sokağa çıkma evde kal deniliyorsa evde kalmamız lazım.” İfadelerini kullandı.

SU-SABUN DOSTUMUZ

            Tedbirler kapsamında sosyal mesafe ve temizliğinin önemine değinen Vali Balcı, hijyen konusunda su, sabun ve kolonya dışındaki dezenfektan ürünlerinin mecbur olmadıkça kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

            “Su-sabun dostumuzdur” diyen Balcı, şunları kaydetti:

            “Sabun su bizim geleneksel temizlik malzememiz, bu kanıtlanmış. Vatandaşlarımıza bunu söylemek istiyorum, su sabun bizim dostumuz. Bir de varsa kolonya kullanın. Ama akla hayale gelmeyecek dezenfektanlar falan var, onların da kullanımı çok sağlıklı değil. Ben su, sabun, kolonya diyorum, başka bir şey kullanmayın. Su-sabun, sosyal mesafe, evde kalma ve panik korku kaygı olmaması çok önemli. Bizim amacımız devleti vatandaşın yanında hissettirmek, devletin kapasitesini gücünü de kullanmak. Bazen uygulamalar vatandaşın hayatına müdahale gibi algılanıyor ama onların kendi sağlığı için yapılıyor her şey. Vatandaşlarımız dinlesin, onlar için bu işler. Devletin görevi vatandaşın işini kolaylaştırıp yanında olmak.”

            Vali Balcı, vatandaşları pazar, market alışverişlerinde, banka kuyruklarında sosyal mesafeyi korumaları konusunda da uyardı.

İŞ YERİ KAPANANLARA YÖNELİK ÇALIŞMA

            İş yeri kapanan çalışanları için de planlamalarının olduğunu belirten Balcı, “Bir de iş yeri kapatılan; garsondan, berberdeki çırağa, kafeteryalardaki çalışanlar, servis elemanlarını, çırakları, aşçıları dert edindik. Onlara yardımcı olmak için de çalışıyoruz. Onların problemlerini de unutmuş değiliz.” dedi.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDEKİ İMKANLAR YETERLİ

            Vali Balcı, Tokat’ta sağlık sektöründeki imkanların yeterli olduğunu herhangi olağanüstü bir durumda ya da ihtiyaç halinde kullanılmak üzere 10 yatağın olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığının açıkladığının dışında hiçbir rakama itibar edilmemesi gerektiğini ifade ederek, kamuoyunu paniğe sürükleyecek asılsız paylaşımlarla ilgili gerekli işlemlerin yapıldığını söyledi.

ŞEHİR FAZLA HAREKETLİ

            Şehrin hareketliliğini değerlendiren Vali Balcı, “Şehir beklenenden fazla hareketli, evde kalmaları lazım.” dedi.

KARANTİNADA KÖY YOK

            Kovid-19 tedbirleri kapsamında Tokat’taki köylerde karantina olmadığını belirten Vali Balcı, “Köylerde karantina yok. Karantina kararına ben veriyorum zaten, bu konuyu ilk ağızdan duyuyorsunuz. Valinin yapmadığı şeyler nereden uyduruluyor. Olsa söylerim zaten, kamuoyuyla paylaşırız, paylaşmak zorundayız ki insanlar o bölgeye gitmesin.” ifadelerini kullandı.

Paylaşma ikonundan:

Share
418 Kez Görüntülendi.