logo

TARIMSAL ÜRETİM DEVAM ETMELİ

TARIMSAL ÜRETİM DEVAM ETMELİ

Tokat’ta “Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme ve Değerlendirme Kurulu” oluşturulan kurul gıda üretiminin son derece önemli olduğu bu günlerde toplantısını gerçekleştirdi.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Dr. Ozan Balcı, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin ile tarım müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Çiftçilerimiz, Üreticilerimiz Müsterih Olsunlar

Bir taraftan Koronavirüs ile mücadele ediyoruz, bir taraftan da tarımsal hayvansal üretimi izliyoruz, koordine ediyoruz diyerek sözlerine başlayan Vali Dr. Ozan Balcı “Üretimin düşmemesine dikkat ediyoruz. Bitkisel ve hayvansal üretim ne durumda, temel problemler var mı, çözüm önerileri nelerdir, her türlü tedbiri alarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Konuya hakimiz, oluşturduğumuz kurul ile Tokat il genelinde çiftçimizin karşılaşabileceği sorunları takip ediyoruz. Çiftçimize her konuda gerekli kolaylık gösterilecek. Tarımsal ve hayvansal üretim sekteye uğramayacak.” dedi.  

Tarımsal ve Hayvansal Üretim Sekteye Uğramayacak

Çiftçinin, üreticinin, toprağın, üretimin dostuyuz diyerek sözlerine devam eden Vali Dr. Ozan Balcı  “İşi ayrıntısı ile önemsiyoruz. Bir taraftan koronavirüs ile mücadele ederken, bir taraftan da bu mücadelenin tarımsal ve hayvansal üretimimizi, sevk zincirini, tedarik zincirini sekteye uğratmaması için alınacak ve alınması gereken bütün tedbirleri görüşüyoruz, tedbirlerimizi alıyoruz. Derdi dert ediniyoruz. Çiftçilerimiz üreticilerimiz müsterih olsunlar. Sistemi kurduk, 7 gün 24 saat esasına göre kurmuş olduğumuz kurul Tokat genelinde halkımızın hizmetinde.” dedi. 

Vali Dr. Ozan Balcı sözlerini şöyle sürdürdü “Salgınla ilgili tedbirlerimizi alırken koronadan kaynaklı çeşitli etkilerin tarımsal hayvansal üretim üzerinde olumsuz etkilerinin olmaması ya da olması muhtemel etkilerin alınacak tedbirlerle bertaraf edilmesi yönünde tedbirlerimizi alarak çalışmalarımıza hız verdik.

Çiftçimiz, üreticimiz rahat olsunlar. Bizler konuya hakimiz. Çiftçinin dostuyuz. Tokat Tarım Memleketi. Çiftçimizi seviyoruz, sorunların üstesinden elbirliği içerisinde geleceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Vali Dr. Ozan Balcı, kurulacak sistemi önemsediğini belirterek kurulda görev alan herkese teşekkür etti. 

“Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme ve Değerlendirme Kurulu”

Kurul Üyeleri
Vali (Başkan)
Vali Yardımcısı
Tarım ve Orman İl Müdürü
Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü
Gıda ve Yem Şube Müdürü
Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü
Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürüİl Alt Komisyon
Tarım ve Orman İl Müdürü
Ziraat Odası
Üretici ve Yetiştirici Birlikleri
Ticaret Borsası
Tarım Kredi Kooperatifi
Ziraat Mühendisleri Odası
Veteriner Hekimler Odası
Muhtar Dernekleri
Önder Çiftçi İlçe Alt Komisyon
Kaymakam (Başkan)
Tarım ve Orman İlçe Müdürü
Ziraat Odası
Üretici ve Yetiştirici Birlikleri
Tarım Kredi Kooperatifi
Muhtar Dernekleri 

Kurul’un İşleyişi

İlde Vali başkanlığında Pazartesi-Perşembe günleri, ilçelerde Kaymakamlar başkanlığında ilgili üyelerle haftalık yapılacak toplantılarla genel durum değerlendirmesi yapılarak, virüsle mücadele döneminde tespit edilen problemleri ortadan kaldırılarak, yol haritası belirlenir.

Alt komisyon tarafından Bitkisel ve hayvansal üretimi gün gün planlayarak ilin ve ilçelerin tarım takvimi çıkarılarak 3 aylık sürede yapılacak işlemler sıralanır. Bu süreç her aşamasında kontrol edilerek varsa sorun yerinde çözülür. Çözülemeyen konular alt komisyonda değerlendirilir. Alt komisyonda çözülemeyen sorunlar kurulda Pazartesi ve Perşembe günleri görüşülür.

Alt komisyon üyeleri günlük birbirleri ile görüşerek varsa sorunlar ve çözüm önerilerini kendi aralarında paylaşırlar. Sahada Çiftçiler ve tarım paydaşlarıyla günlük görüşerek oluşacak sorunları en kısa sürede çözerler. Çözülemeyen sorunları kurul başkanlarına bildirirler. Toplantı olmadığı günlerde acil konular kurul başkanına iletilir

Paylaşma ikonundan:

Share
279 Kez Görüntülendi.