logo

TARIM TOKAT VE ORMAN TOKAT PROJELERİ DEĞERLENDİRİLDİ

TARIM TOKAT VE ORMAN TOKAT PROJELERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında düzenlenen toplantıda Tarım Tokat ve Orman Tokat kapsamında sürdürülen projeler değerlendirildi.

Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıda Tarım Tokat kapsamında ceviz fidanı yetiştiriciliği, narince üzüm bağları kurulması ve meyvecilik fidancılığı üzerine devam eden projeler ele alındı.

Valiliğimiz koordinesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Tarım Tokat Ceviz Kabuğunu Kırıyor’ projesi kapsamında Serenli Beldesinde 1600 dekar üzerinde 2.700, Bakışlı’da 550 dekar alanda 8800, Hüseyingazi’de 1.300 dekar alanda dikilen ve dikilmeye devam çalışmalar ele alındı.

Tarım Tokat Bağcılığı Geliştirme Projesi kapsamında Pazar Çayköy’de yürütülen Narince Üzüm Bağı Projesi ile birlikte narince bağ yaprağı yetiştirilmesi için yapılan çalışmalar ile ilgili gelinen son durum değerlendirildi.

Toplantıda Tarım Tokat Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında yürütülen Başçiftlik Geç Turfanda Meyve Bahçesi çalışmaları kapsamında 2 bin dönüm alanda kiraz başta olmak üzere erik, armut, elma gibi geç turfanda meyvelerin yetiştirileceği proje ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

5 Yılda 100 Bin Koyun

Toplantıda 5 yılda 100 bin koyun projesi kapsamında Tokat’ta küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için yöreye uygun ırk seçimi, küçükbaş hayvanların temini, kurulacak sistem ve projenin yol haritasında gelinen nokta değerlendirildi.

Orman Tokat Projeleri

Ayrıca Toplantıda Orman Tokat kapsamında yetiştirilen kuşburnu, ıhlamur, alıç, salep, sumak, iğde, kızılcık, mürver, mahlep fidanları ve Niksar Cevizi olarak aşılanıp üreticilerimize verilmesi planlanan 60 bin ceviz ile ilgili yapılan çalışmalar ve belirlenen hedefler konuşuldu.

Vali Dr. Ozan Balcı, “Amacımız Tokat’ımıza, Tokatlı hemşehrilerimize, çiftçimize, üreticimize katkı sağlamak, değer üretenleri değerli kılmak. Asmadan, üzümden çiftçimizin elde ettiği geliri arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

Köylümüzün ve çiftçimizin zenginleşmesini önemsediğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Çiftçinin, köylünün dostuyuz. Çiftçimizi ve köylümüzü seviyoruz. Onların zenginleşmesi için yürütülecek olan tüm çalışmalara destek vereceğiz. Tokat’ın çok verimli ovaları var. Tokat’ta tarımın gelişmesi için hep birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Tokat’ta tarım üretimini arttırmak, üreticinin zenginleşmesine katkıda bulunmak için çalışıldığını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, amacımız, Tokat’ı Türk tarımının parlayan yeni yıldızı yapmak.” dedi.

Artova Kaymakamı Mustafa Karali, Sulusaray Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, Yeşilyurt Kaymakamı Muhammed Sait Baytok’unda da hazır bulunduğu toplantıya, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Orman İşletme Müdür Vekili, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Ahmet Boz, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, Fidanlık Şefi Salih Eraydın, Ziraat Bankası Şube Müdürü Mustafa Kırkız ile ilgili kurum temsilcileri de katıldı.

Paylaşma ikonundan:

Share
591 Kez Görüntülendi.