logo

SULUSARAY’DA KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN KÜLTÜREL EŞYALAR YAŞAM MÜZESİ ve KÜLTÜR EVİ’NDE TEKRAR CANLANIYOR

SULUSARAY’DA KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN KÜLTÜREL EŞYALAR YAŞAM MÜZESİ ve KÜLTÜR EVİ’NDE TEKRAR CANLANIYOR

Sulusaray’da kaybolmaya yüz tutan kültürel eşyaların gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Kaymakam Ahmet Vezir Baycar öncülüğünde Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi oluşturuldu.

İlçe merkezinden ve 14 köyden insanların hayatında iz bırakan küpler, mutfak ve tarım aletleri, radyolar, lüks lambaları, av tüfekleri, dokuma makineleri, kağnı, telefonlar ve bozuk paralar olmak üzere yaklaşık 500 parça eser bağış yoluyla toplanarak Kaymakamlık tarafından İlçe Merkezinde açılan Geleneksel Yaşam Müzesinde sergilenmeye başlandı.

Kaymakam Ahmet Vezir Baycar; Müzenin amacının kaybolmaya yüz tutan geleneksel yaşam kültürü eşyalarının ve değerlerin müzede sergilenerek yaşatılması, genç nesillere ve gelecek kuşaklara aktarılması olduğunu söyleyerek, yaklaşık olarak tarihi 200-300 yıla uzanan eserlerin bu müzede sergileneceğini ifade etti. Kaymakamımız Sn. Ahmet Vezir BAYCAR, Geleneksel yaşamda gerek tarım aletleri olsun, gerekse mutfak aletleri, yaşam malzemeleri olarak kullanılan, vatandaşların hayatında yaşamının bir parçası olan parçalar bir araya getirilerek müzemiz yaşama dokunan bir müze oldu. Bu müzeye çok önem verdik, çünkü tamamen anılardan oluşuyor, diye konuştu.

Vatandaşlar ise ecdatlarının kullandıkları araç ve gereçlerin toplanarak müzede sergilenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek İlçeye böyle bir güzellik kazandıran Kaymakam Ahmet Vezir Baycar’a teşekkürlerini ilettiler.  

Paylaşma ikonundan:

Share
719 Kez Görüntülendi.