logo

SULUSARAY KAPLICALARI ŞİFA DAĞITACAK

SULUSARAY KAPLICALARI ŞİFA DAĞITACAK

Sulusaray Kaplıcaları Termal Tesisi yapılması planlanan alanda incelemelerde bulunarak çalışmalarla ilgili bilgiler alan, Vali Dr. Ozan Balcı, Sulusaray Kaplıcalarının Türkiye’nin gözdesi olacağı söyledi.
Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait taşınmazlar üzerine, İl Özel İdaresi Eş finansı ve OKA desteği ile yapılacak olan Sulusaray Termal Turizm Merkezi’nin ilk etap uygulama ihalesi ise 13 Temmuz’da yapılacak. Vali Dr. Ozan Balcı, Sulusaray Kaplıcaları Termal Tesisi bölgesinde proje hakkında yetkililerden bilgi aldı. İnceme sonrasında açıklamada bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, “Sulusaray Kaplıcalarına Orta Karadeniz Kalkınma ajansından kaynak almıştık. İl Özel İdaresi de orayı destekliyor. Hepsi desteklediler, Kaymakamımız, Belediye başkanımız, İl genel meclis üyelerimiz, üniversitemiz, Sulusaraylı bütün hemşerilerim, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler. Ben hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizler önce hamamları yapacağız altyapısı ile beraber. Daha sonra Üniversitemiz ile protokol imzalayacağız, Üniversitemiz ile Fizik Tedavi Rehabilitasyon ve Uygulama Merkezini yapacağız. Binasını ve apartlarını yapacağız. Burası bir Fizik Tedavi Uygulama alanı olacak. İnşallah Türkiye’nin gözbebeği olacak. Zaten Sulusaray kaplıcaları çok meşhur. Bunun yanında 100’e yakın kişide istihdam olur ve gençlerimizde işe girer ben bunu da çok önemsiyorum. Sadece biz Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi değil, burada yatırımlarda yapılıyor. Ama bir tane yetmez 50 tane olmalı. Sondaj yapıp sular çıkaracağız.“ dedi.

Sulusaray şifa merkezi olacağını kaydeden. Vali Dr. Ozan Balcı, ”Fizik tedavi uygulama merkezi olacak, insanlarımıza şifa dağıtacak. Ödeneğini de İl Özel idaresinden aktaracağız. Kaymakamımız ihalesini yapıyor. İş bittiğinde kaplıcayla ilgili 50 milyon TL’lik bir yatırım olacağını düşünüyorum. Eğer Çekerek Havzası projesi biter, Sulusaray Kaplıcalarını halledilirse Sebastapolis ile birlikte burası harika bir yer olur ve cazibe merkezi haline gelir. Ben buna yürekten inanıyorum.” diye konuştu.

Vali Dr. Ozan Balcı, daha sonra inşaatı devam eden Tokat Termal Sulusaray Kaplıcalarında incelemelerde bulunarak işletme sahibi Ali Altun’dan bilgiler aldı. Valimiz, işletmenin hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Sulusaray Kaymakamlığınca oluşturulan, ilçede tarım alanlarında ve vatandaşların kullandığı eski eşyalardan oluşan ‘Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi’nin açılışı yapıldı.
Kültür müzesinin kaybolmaya yüz tutan kültürel eşyalardan oluştuğunu söyleyen Sulusaray Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar “Gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla yoğun çabalar harcanarak Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi oluşturuldu. Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evinde ilçe merkezinden ve 14 köyden insanların hayatında iz bırakan küpler, mutfak ve tarım aletleri, radyolar, aydınlatma ve ısıtma amaçlı olarak kullanılmış olan lüks lambaları, av tüfekleri, dokuma makineleri, beşikler, kağnılar, telefonlar, bozuk paralar, traktörler, faytonlar, müzik aletleri, çamaşır makineleri ve teraziler olmak üzere yaklaşık 800 parça eser bağış yoluyla toplanarak Sulusaray Kaymakamlığı tarafından İlçe Merkezinde oluşturulan Geleneksel Yaşam Müzesinde sergilenmekte. Geleneksel Yaşam Müzesinde eserlerin sergilenmesinin yanı sıra oluşturulan Kültür Evinde öğrencilerin müze kütüphanesinden seçmiş oldukları eserleri okuyarak zamanı verimli geçirmeleri, Kurum ve Halk toplantıların yapılabileceği bir alan bulunuyor.’’ dedi.
Kaymakam Ahmet Vezir Baycar’ın ardından konuşmasını gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı Emeği geçenlere teşekkür ederek, “Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evinin açılmasından duyduğum mutluluğumu ifade etmek istiyorum. Emek verilmiş ve çok güzel bir iş yapılmış. Emeği geçen başta ilçe Kaymakamımız olmak üzere, Belediye Başkanımıza, daire amirlerimize destek veren bütün Sulusaraylı hemşerilerime tek tek yürekten teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
1141 Kez Görüntülendi.