logo

16 Aralık 2019

SOBA VE KÖMÜR SEKTÖRÜNDE HAREKETLİLİK

SOBA VE KÖMÜR SEKTÖRÜNDE HAREKETLİLİK

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlardan dolayı dondurucu soğuklarda bazı vatandaşların ısınmak için soba kullanımına yönelmesi soba ve kömür sektöründe hareketlilik yaşanmasına sebep oldu.

Kış mevsiminin iyiden iyiye kendini hissettirdiği ve hava sıcaklığının özellikle akşamları 7-8 derece düştüğü Tokat’ta vatandaşlar ısınmak için yeniden soba kullanmaya başladı. Eski dönemlerde ev ve iş yerlerini ısıtmak için yaygın olarak soba kullanılıyordu. Doğalgazın yayılmaya başlamasıyla vatandaşlar ısınma için doğalgaz ve elektrikli ısıtıcıları tercih etmeye başladı. Ancak doğalgaz ve elektriğe yapılan son zamlar vatandaşları dondurucu soğuklarda soba kullanıma yönlendirdi. Bu durum soba ve kömür sektöründe hareketliliğe yol açtı.

Behzat Bulvarında odun ve kömür satışı yapan esnaf Fuat Karlıkaya, bu sene yapılan zamlardan dolayı doğal gaza geçişin azaldığına dikkati çekerek, odun ve kömüre ise talebin arttığını ifade etti. Doğal gaz zammına karşılık odun ve kömür fiyatlarında düşüş olduğunu belirten Karlıkaya, “Geçen yıla göre kömür fiyatları düştü. Kömür fiyatları dolar kurundan etkilendi. Tokat’ta yerli kömür satışı fazla yok. Yerli kömür fiyatları aşağı yukarı ithal kömüre yakın. Vatandaşlar ithal kömür tercih ediyor. Yerli kömürün tonu bu yıl 1000 lira ithal kömür de 1200 lira civarında. Geçen yıl ithal kömürün tonu 1600 liraydı. Tabi kömürün kalitesine göre fiyatta değişme oluyor.” şeklinde konuştu.

Doğal gaza geçişin yavaşladığına işaret eden Karlıkaya, “Elektrik ve doğalgaz fiyatları çok arttı.

Geçen seneye göre doğal gazda yüzde 35-40 yakın zamlandı. Bu da vatandaşları etkiliyor. Doğal olarak vatandaşlar alternatif ısınma yöntemine yöneliyor.” dedi.

Vatandaşların kaliteli kömür tercih etmesi gerektiğini belirten Karlıkaya, ucuz ve sahte kömürün hava kirliliğine yol açtığını sözlerine ekledi.

FİYAT ARTIŞI BU AY HİSSEDİLECEK

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artışın bu ay hissedilmeye başlayacağını söyleyen Fuat Karlıkaya, “Doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artış henüz hissedilmedi. Şu aralar havalar normal gidiyor. Bu ay ve önümüzdeki ay havalar soğuyacak ve faturalar iki misli artacak, kombiler yeni yanmaya başladı. Ben geçen yıl 600 lira veriyordum bu sene 900 lira vereceğim geçen yıl ki sisteme göre yakarsam.” ifadelerini kullandı.

SOBA SEKTÖRÜNDE DE HAREKETLİLİK YAŞANIYOR

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar dolayısıyla bazı vatandaşların ısınmak için soba kullanımına yönlenmesi soba sektöründe de hareketlilik yaşanmasına sebep oldu.

Eski meydanda 34 yıldır sobacılık sektöründe çalışan Ali Soylu, soba satışlarının geçen yıla oranla arttığını söyledi. Vatandaşların dondurucu soğuklarda yüksel elektrik ve doğalgaz faturası ödememek için soba kullanmayı tercih ettiğine işaret eden Soylu, soba malzemeleri ve fiyatlarının bu sene artış gösterdiğini belirtti.

NOSTALJİ SOBALARA İLGİ ARTTI

Müşterilerin bu yıl nostalji sobalara yöneldiğini ifade eden Ali Soylu, “Müşteriler bu yıl nostalji sobalara yöneldi. ‘Benim teras katım var oraya kuracağım, çay yapacağım, kestane pişireceğim. Aşırı soğuklarda doğal faturası fazla olmasın diye onu kullanacağım.’ diyorlar. Bu anlamda sobaya talep arttı.” dedi.

SOBA VE BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT

Evlerde soba yakan vatandaşlara önerilerde bulunan Ali Soylu, Sobalara iyi bakılması ve boruların belli bir süre sonra temizlenmesi gerektiğine işaret ederek, “Soba temizliğine dikkat edilmeli. Ayda bir kere borların sökülüp aparatla temizlenmesi gerekiyor ya da bacasil ürünleri de kullanılabilir. Böyle yapılırsa ısınma daha fazla oluyor ve tasarruf sağlıyor.” dedi.

Soylu, kovalı sobaların 550 liradan başlayıp 750 liraya kadar alıcı bulduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak:Tokat Gazetesi

Paylaşma ikonundan:

Share
495 Kez Görüntülendi.