logo

28 Ağustos 2019

PİYASAYA 25-30 MİLYAR TL GİRMESİNİ BEKLİYORUZ

PİYASAYA 25-30 MİLYAR TL GİRMESİNİ BEKLİYORUZ

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak. Aileler de okula yeni başlayan ve üst sınıfa geçen çocuklarının okul ihtiyaçlarını giderecekler.
Yeni eğitim öğretim yılında yapılacak harcamalarla birlikte piyasaya yaklaşık 25-30 milyar TL girmesinin beklendiğini söyleyen Türkiye Esnaf Odaları Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülke genelinde 18 milyondan fazla öğrencinin yeni eğitim öğretim yılına başlaması, piyasada büyük bir hareketlilik sağlıyor. Her bir öğrenci için kırtasiye, giyim, ayakkabı, çanta gibi birçok kalemde yapılan harcamalarla Eylül ayında piyasaya yaklaşık 25 – 30 milyar TL’nin girmesi bekleniyor” dedi.

“DERS ZİLİNİN ÇALMASIYLA BERABER EKONOMİ CANLANIYOR”
Yaz tatilinin sona ermesi ve 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte çok sayıda sektörün canlanacağına işaret eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerinde yaklaşık 18 milyon öğrenci için 9 Eylül Pazartesi günü ders zili çalacak. Önceki yıllardaki gibi okul kitapları ücretsiz olarak verilse de her bir öğrenci için okula başlamanın farklı bir maliyeti var. Okul sıralarıyla ilk kez tanışacak olan okul öncesi öğrencilerin kıyafet, çanta, ayakkabı ve kırtasiye masrafları için ortalama 700 ile 1500 TL arasında değişen harcamalar yapılıyor. İlkokul, ortaokul ve liseye başlayan öğrenciler için ise 350 TL ile 1000 TL arasında masraf ediliyor. Geçen yılla kıyaslandığında öğrencilerin okul masraflarında enflasyona bağlı olarak yaklaşık yüzde 30’luk bir artış gözlemlendi” şeklinde konuştu.

Paylaşma ikonundan:

Share
448 Kez Görüntülendi.