logo

26 Aralık 2019

OTOBÜSTE AYAKTA GİDEN DAHA AZ ÖDESİN

OTOBÜSTE AYAKTA GİDEN DAHA AZ ÖDESİN

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinden otobüse ayakta seyahat etmek zorunda kalan yolculara sevdirici haber.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi 8. geleneksel fen bilimleri proje sergisi Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin tarafından açıldı. Sergide birbirinden kliteli projeler yer alırken öyle bir proje vardı ki sosyal hayatın görünmeyen kısmı olan otobüte aakta seyehat etme olayına ilaç gibi geliyor.

Projenin ismi ”ADALETLİ OTOBÜS SİSTEMİ”

Şehir merkezinden üniversiteye gidip gelirken ayakta yolculuk yapmak zorunda kalan öğrenciler tarafından geliştirilen projeye “adaletli otobüs sistemi” adı verildi. Projeyi hazırlayan öğrencilerden Alper Aydoğan,projenin toplu taşıma araçlarında, ayakta ve oturarak seyahat edenlerin farkı ücret etmesi mantığından yola çıkarak geliştirildiğini belirtip “Proje aşamasında olan sistem minibüsteki koltukların altındaki sensör sayesinde tamamen dolu olduğunu bildirdiğinde devreye giriyor. Koltuklar tamamen dolduktan sonra minibüse binen öğrencilerin hepsi 1.85 lira yerine 1.50 kuruş ödeyecek. Bunu minibüsçülere söylesek ‘sen benim ekmeğimle oynadın’ diye bizi otobüse almaz. Bunu sadece öğrenci kartı olanlar için veya daha sonra halk otobüslerinde de uygulayabiliriz. Ama ilk önceliğimiz öğrenciler. Öğrencilerin her kuruşa ihtiyacı var. Bu projenin hayata geçirilmesini umut ediyoruz. Öğrenci ve öğretmenlerden olumlu dönüşler aldık” dedi.

Proje hayata geçer ayakta yolculuk yapmak zorunda kalanlara iyi bir haber olacağa benziyor. 

Paylaşma ikonundan:

Share
535 Kez Görüntülendi.