logo

ÖNCE SAYGI VE EMPATİ…

ÖNCE SAYGI VE EMPATİ…

Sağlık-Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar basın açıklamasında bulundu.


Türkiye’deki ilk covid-19 vakası üzerinden sadece 8,5 ay zaman geçti ama ne dünyada ne de ülkemizde artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Tüm alışkanlıklarımızı, ezberlerimizi hatta örf ve adetlerimizi bile bizlere ötekileştiren bu illetle olan savaşımızda yorulduk, yıprandık, tükendik…

Covid-19’un net bir tedavisi olmadığı için 10 Marttan bu zamana kadar Uzmanlar ve Bilim Kurulu Üyeleri bizlere en önemli tedavinin korunmak olduğunu söylemekteler. Dolayısıyla son dönemde en sık duyduğumuz üç şey de Maske – Mesafe ve Hijyen oldu. Bizler bu konuda uzmanların sözlerine kulak vererek yorulmadan, sıkılmadan tüm uyarıları dikkate almalı ve önerilere uymalıyız. Sürecin en başında bugünle kıyaslanmayacak kadar düşük sayıda vakalar varken göstermiş olduğumuz özeni ve reaksiyonu tekrar göstermeliyiz. Devletimize ve Kurumlarımıza güvenimizi yitirmeden hep birlikte mücadele etmeliyiz.

Yoksa Sayın Bakanın da bir konuşmasında dediği gibi Sağlık Hizmetlerinin de bir limiti olduğu unutulmamalıdır. Yüzlerce çalışanını bu virüsle mücadelesinde kaybeden binlercesi bu hastalığı geçirmiş ve an itibariyle de geçirmekte olan Sağlıkçılarımıza destek olmazsak çok yakında ya bizleri tedavi edecek sağlık personeli bulamayacağız ya da hastaneler o kadar dolu olacak ki yine tedavi imkânı bulamayacağız. Bu yüzden sağlıkçılarımızın emeğine saygı göstermeli ve kendimizin de yaşlı veya kronik hasta olabileceğimizi düşünerek tüm kurallara harfiyen uymalıyız.

Gelinen nokta an itibarı ile itibariyle en başta da söylediğimiz gibi ülke olarak bir savaştayız ve bu savaşta en ön cephede Sağlık Çalışanları var. 8.5 aydır gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm sağlık emekçilerimizin güçleri artık tükenmektedir. Bu zor süreçte bir yandan covid illeti ile mücadele ederken diğer taraftan da hala şiddet olaylarına konu olmak onları daha da çok üzmektedir.

Televizyon başındaki her konuşmalarında bizler için hakları ödenmez diyenlerin hemen akabinde bunları söyleyen kendileri değilmiş gibi tüm sağlıkçıların izinlerini iptal etmeleri, emekli olmalarının ve istifa etme haklarının ellerinden alınması trajikomiktir.

Ayrıca hiçbir sağlık çalışanın önceliği para değilken sık sık ek ödemelerin tavandan yapılacağı sözleri de doğru değildir. Bu süreçte sadece ilk 3 ay mevcutları korunmuş sonrasında ise %90 sağlık çalışanı aylık en az %20 gelir kaybı yaşamıştır. Konu sağlıkçılar olunca Devletin kasasında para kalmaması, hazineye çok fazla yük olur gibi sözler duymak onur kırıcıdır.

Sizler bu satırları okurken birçok sağlıkçımız yine Covid’e yakalandı ve 10 gün içinde iyileşmek zorundalar. Ayrıca temaslı olmaları durumunda da yalnızca 7 gün izole olmaları yeterli görülüyor. Bu kötü günler elbet bir gün bitecek ümidimizi asla yitirmiyoruz ama Bilge Kral Aliya Zizetbegoviçin “Ve her şey bittiğinde hatırlayacağım şey; Düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır” sözünü bir kez daha tarihe not olarak bırakıyoruz.

Sonuç olarak biz halk olarak dikkat etmez isek durum böyle gittiği sürece ne vatandaşa hizmet verecek sağlık çalışanı bulabiliriz ne de hasta olduğunuzda hastanede yatacak yer bulabiliriz Lütfen dikkat maske mesafe hijyen…..

Paylaşma ikonundan:

Etiketler: » » » » »
Share
173 Kez Görüntülendi.