logo

31 Aralık 2018

Muhtarlara Emniyetten Uyarı

Muhtarlara Emniyetten Uyarı

 Tokat Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat Emniyet Müdürlüğünce yapılan “Sorumluluk Alanı Huzur Toplantısı”nda merkez mahalle muhtarları ve STK’larla bir araya geldi. Polis Lokalinde yapılan toplantıya Asayiş, Trafik, Terör, Kaçakçılık ve Organize Suçlar, Güvenlik Şube müdürleri, kurumların temsilcileri de katıldı. Toplantıda söz alan mahalle muhtarları mahallerindeki sorunları iletti. Sorunlara çözüm üretilmesi konusunda fikir teatisinde bulunuldu. Muhtarlar, iyileştirilen olumsuzluklara ilişkin İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu’na teşekkürlerini de iletti.

            Tokat Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu yaptığı açılış konuşmasında, yılda en az 1 kere gerçekleştirdikleri mahalle muhtarları huzur toplantısında mahallelerde yaşanan asayiş ve diğer problemleri ele alarak fikir alışverişinde bulunacaklarını ve istekleri alacaklarını söyledi. Emniyet teşkilatının dışarıda en önemli gözü, kulağının mahalle muhtarları olduğunu vurgulayan Topaloğlu, mahallelerde yaşanan olumsuz durumlarla ilgili emniyete bilgi verilmesi konusunda muhtarlara mesaj verdi.

            Tokat Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Gökrem ise bir önceki toplantılara metruk binalarla ilgili sıkıntıların ayyuka çıktığını, bununla ilgili Emniyet, Belediye ve muhtarlarla işbirliği içerisinde çalışma yapılarak birçoğunun yıkıldığını belirtti. Halen bulunan metruk bazı binalarla ilgili çalışmalar da devam ederek sokakların sağlıklaştırılması ve sağlıklı mahalleler oluşturmayı amaçladıklarını iletti.

            Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Fehmi Çankaya da sanayi sitesinde yaşanan hurda hırsızlığı olaylarına değindi. özellikle dükkanı, deposu küçük olduğu için dışarıda malzeme bırakmak zorunda kalan esnafında malına zarar gelmemesi için güvenlik önlemlerinin arttırılmasını istedi. Özellikle sabah namazı sonrası birkaç at arabasıyla kadınların dolaştığına dikkat çeken Çankaya, ayrıca sanayi sitesinin alt ve üst şehir bağlantı yollarında trafik yoğunluğu nedeniyle hız kesici bariyerler yapıldığını ama yetersiz kaldığını iletti. Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu ise “Modern toplumlarda hız kesici bariyerlerin olmaması gerekiyor. Biz bunu hız kesme bariyerleri ile değil de radar uygulamalarıyla çözmeye çalışıyoruz. Hız kesici bariyer koyduğumuz zaman kışın problem olabiliyor. Çünkü belediye ekiplerimiz kar küreme çalışmalarında bulunuyor biliyorsunuz. Kar temizlemek için dozer geldiğinde hız kesme bariyerini de söküp götürüyor ve asfalta da zarar veriyor. Hız kesici bariyerler eskidendi. Biz artık daha modern bir toplumda yaşıyoruz.” Dedi.

            Sıklaşan trafik cezalarına da değinen Müdür Topaloğlu, insanlar hız yapmasın diye sık denetim yaptıklarını belirtti.

             Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de kendilerini denetlediğini söyleyen İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, “Bizim her şeyimiz kontrol üzerinde sistemli ve denetimlidir. Tokat ilinde bir önceki seneye göre okul önlerindeki olay sayımız yüzde 53 oranında azalmış. Son 3 aylık periyoda baktığımızda bir önceki yıla göre bu yıl yüzde 35 oranında bir azalma var. Bizim amacımız bunu yüzde 100’e çekmek” dedi.

            Özellikle telefonla dolandırıcılık olaylarına karşı mahalle muhtarlarının kendi mahallerinde vatandaşı bilgilendirmesini isteyen İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, “Polis kimseden para istemez. Zaten para istiyorsa polis değildir. Bunu herkes bilsin. Muhtarlarımız kendi sorumluluk bölgelerinde gayri meşru işlerle uğraşan, aranan şahısla yönelik 155 Polis İmdat Hattını arayarak mutlaka ekiplerimizi bilgilendirsinler. Muhtarlarımız bizim sokaktaki gözümüz, kulağımız. Güvenli sokaklar açısından öneminiz çok büyük” dedi. Öte yandan 155 ihbar hattına yapılan ihbarlarla ilgili vatandaşta “Kimliğimiz deşifre edilecek” endişesi olduğu belirtilen toplantıda bu konuya da açıklık getirilerek herhangi bir olay veya durumla ilgili polise yapılan ihbarlarda ihbar eden kişinin kimliğinin gizli tutulduğu ve vatandaşın böyle bir endişe duymaması gerektiği de vurgulandı.

            Konuşmaların ardından mahalle muhtarları tarafından mahallere ve kente ilişkin sorunlar paylaşıldı.

            Kaşıkçıbağları Mahallesi Muhtarı  Muhsin Sözen’in kavşak talebi, Bedestenlioğlu Mahalle Muhtarı Osman Demir’in mahallesindeki yabancı uyrukları şahısların incelenmesine yönelik talebi, 600 Evler mahalle muhtarı Mücahit Duran’ın okul dağılma saatlerinde bahçe ve parklarda yaşanan öğrenci yoğunluğu için kontrollerin sıklaştırılması, Soğukpınar Mahallesi Muhtarı Rasim Yılmaz’ın madde bağımlılarına yönelik denetim talebi, alkol alınabilecek açık alanlar silah atılabilecek yerlerin denetimi, dolandırıcılık kendini polis olarak tanıtan şahısların vatandaştan para talebi konularda toplantıda yetkililere iletildi.

            Ayrıca toplantıda gündeme gelen düğünlerde havaya ateş açılmasına ilişkin yeni bir düzenleme geldiği bildirilerek; düğün, nişan gibi kutlamalara izin verilirken silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacağı kaydedildi. Bu tip organizasyonlarda taahhütnameye rağmen silahla havaya ateş edilmesi durumunda cezai yaptırım uygulanacak.

Paylaşma ikonundan:

Share
122 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?