logo

31 Aralık 2018

MEHMETÇİĞE ANA BERESİ

MEHMETÇİĞE ANA BERESİ

Tokat Belediyesi Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerindeki hanımlar Mehmetçiğe manevi destek olmak için atkı, bere ve boyunluk örüyor.

            Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde bir araya gelen 150 kadın sınırda görev yapan askerler için yedi gün süreyle atkı, bere ve boyunluk örecek. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezine gelerek Mehmetçiğe manevi destek olmak için örgü ören bayanları ziyaret etti. Geçen yıl Mehmetçiğe destek için atkı, bere ve boyunlukların örüldüğünü hatırlatan Başkan Eroğlu bu yılda bayanlardan gelen talep üzerine yine bir çalışma başlattıklarını söyledi. Çalışmalar sonrasında 3 bin ürünün askerlere ulaştırılacağını belirten Başkan Eroğlu, “Biz Türk Milletiyiz. Asker bir milletiz her zaman vatanımız bayrağımız, kitabımız kutsallarımız değerlidir. Kim ona el uzatmaya çalışırsa o uzatılan elleri de kırmasını çok iyi biliriz. Geçtiğimiz yıl bu dönemlerde bir çalışma yapmıştık ve o çalışmada da bizim için canlarını ortaya koyan soğuğa rağmen cephede sınırda nöbet tutan, her daim ülkesini canının da önüne koyan Mehmetçiğimiz askerlerimiz bizim için değerlidir diyerek onlara bereler, atkılar, boyunluklar örerek manevi bir destekte bulunmuştuk. Sonuçta devletimiz güçlü, askerimizin aslında hiçbir şeye ihtiyacı yok ama askerimizin sıcak bir duaya, teyzelerimizin ellerinden gelen güzel hediyelere onların ihtiyacı var. Biz de bu konuda geçtiğimiz yıl yaptığımız bu çalışmayı değerli ablalarımızdan bacılarımızdan gelen talep üzerine yine başlattık. İki gün önce 20-30 hanımla başlayan bugün 150 kişiye ulaşan,inanıyorum ki daha da artacak olan bu sayıyla büyük bir heyecanla aşkla değerli bacılarımız askerlerimize manevi destek olsun diye örgüler örüyorlar. İki gündür bu çalışma devam ediyor ve beş gün daha devam edeceğiz. Yedi gün boyunca yapılacak bu çalışmayla biz Tokat Belediyemizin Hanımeli Kültür Sanat Merkezleri olarak, Mahalle Konakları olarak 3 bin adet malzemeyi sınırdaki askerimize göndermek için hummalı bir şekilde çalışıyoruz. Bu çalışma bittikten sonra bütün bu ürünlerimiz götüreceğiz askeriyemize karakollarımıza teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

            Başkan Eroğlu amaçlarının Mehmetçiğe manevi destek olarak; Nene Hatun, Gülsüm Ana, Şerife Bacı ruhunu yaşatmak olduğunu söyledi.

            Asker annesi Nazan Sert’in sınırda görev yapan oğlu Jandarma Komando Uzman Çavuş Mehmet Akif Sert’i telefon ile arayıp konuşması sonrasında Başkan Eroğlu vatani görevini yapan asker ile konuştu. Askere hayırlı nöbetler dileyen Başkan Eroğlu, “Biz asker bir milletiz. Bizim için Mehmetçiğimiz çok değerlidir, çok önemlidir. Devletimiz her şeyi size veriyor ama manevi de olsa soğuklarda bizim teyzelerimizin elleri ile ördüğü bu güzel örgülerin sıcaklığı sizlerin yanında olsun diye bizde Tokat’tan hem kucaklar dolusu sevgimizi iletiyoruz, hem manevi dualarımızı sizlere iletiyoruz” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
186 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?