logo

KÖYLERE ÜCRETSİZ DEZENFAKTAN DAĞITILDI

KÖYLERE ÜCRETSİZ DEZENFAKTAN DAĞITILDI

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını sonrasında gerek dünyada gerekse ülkemizde dezenfektanların önemi bir defa daha anlaşıldı.Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Budak Tokat’ta 40 köye ücretsiz olarak dezenfektan dağıtarak, Koronavirüsten korunmak için destek oldu.

Prof. Dr. Budak, “Biz Bize Yeteriz” kampanyasına katkı sağlamak amacıyla kendi imkanlarıyla aldığı 80 tonluk dezenfektanları Tokat’ın köylerine ücretsiz olarak dağıttı.

Budak yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgınına karşı önlemler belediye ve valilik vasıtası ile üst seviyede yapılmaktadır. Bu kapsamda şehir merkezleri ve ilçeler dezenfekte ediliyor. Köylerde yaşayanların virüse karşı korunması da ayrıca önem verilmesi gereken bir konudur. Dağıtılan kimyasallar çevre dostu, zararsız, kokusuz, renksiz, sıvı halde seyreltilerek kullanılan konsantre çözeltilerdir” dedi. Köylere dağıtıldığı için tarımsal alanlara zarar vermeyip, zararlı bakteri ve virüsleri öldürme kapasitesine sahip olduğunu ifade etti. Ayrıca bu dezenfektanların Korozif etkisinin olmadığını, kalıntı bırakmadığını, kullanıldıktan sonra su ve oksijene dönüşeceğini dile getirdi. Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesinde dezenfektan ve antiseptik üzerine bilimsel çalışmalar yapan Prof. Dr. Budak “köylerde yaşlılarımızın sayısı fazla ayrıca çoğu köyde umreden gelen kişi sayısı yüksek bu nedenle buraların ortam temizliği oldukça önemli. Köylerde dezenfektan temininin zor olduğunu düşünerek böyle bir çalışma yaptım. Dezenfektanlar, tüm köyü en az 10 kez dezenfekte edilebilme kapasitesi göz önünde bulundurularak köy muhtarlarına teslim edildi. Dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde her vatandaşın devletin yanında olup elinden geleni yapması gerekmektedir” dedi.

Prof. Dr. Yakup Budak, “Bu dezenfektan dağıtımına izin veren Tokat Valimiz Dr. Ozan Balcı ve dağıtımını organize eden Tokat Milletvekilimiz Yücel Bulut’a teşekkür ederim. Dünya ve ülkemiz çok önemli bir sorunla karşı karşıya. Bugünleri ancak birbirimize yol gösterip yardımcı olarak çözebiliriz” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
359 Kez Görüntülendi.