logo

17 Şubat 2020

İKİNCİ EL OTO SATIŞINA İKİ ŞART

İKİNCİ EL OTO SATIŞINA  İKİ ŞART

İnternet üzerinden verilen araç ilanlarına iki zorunluluk geliyor.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği, ikinci el araç alım-satımına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden iki talepte bulundu. Buna göre, ikinci el ticaretinin büyük oranda döndüğü internet siteleri üzerinden yapılan ilanlara TC kimlik numarası ve ekspertiz raporu zorunluluğu getirilmesi isteniyor.

Birda satılan 6,9 milyon ikinci el aracın yaklaşık 3,5 milyonu kayıt dışı olarak satılıyor. Bu da ikinci elde yapılan toplam satışların yüzde 46’sına karşılık geliyor.

İkinci eldeki kayıt dışı satışların yüzde 90’ından fazlası ise her gün yüz binlerce kişinin giriş yaptığı online kanallar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Alıcı ve satıcının çok sayıda alternatif ile sıfır maliyet üzerinden hızlı bir şekilde buluşma noktası olmasından kaynaklı öncelikli tercih sebebi olan ilan siteleri arasında Türkiye‘nin en büyük platformu olarak da öne çıkan tek bir sitede 500 bine yakın satılık araç ilanı bulunuyor.

 2019 yılı içerisinde girilen ilanlara bakıldığında ise 300 bin kişinin 3’den fazla araç satış ilanı yüklediği görülüyor.

KİMLİK NUMARASI VE EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLULUĞU GELECEK

Konuyu Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüşen İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği  yetkilileri ikinci el araç ilanlarına yönelik bir takım taleplerde bulundu.

Bakanlık yetkilileri ile koordineli bir çalışma yürüten İMAS yetkilileri; internet sitelerine verilen ilanlara TC kimlik numarası ve ekspertiz zorunluluğu getirilmesini istiyor.

BAKANLIK DAHA GENİŞ KAPSAMLI ÇALIŞMA İÇERİSİNDE

Bakanlığın online kanallar üzerinden “Kim kaç ilan girmiş?, Ne satmış?, Kaç adet satmış?” gibi tüm bilgileri geriye dönük isteme hakkı olduğuna da dikkat çeken İMAS yetkilileri, ilgili bakanlıkların daha geniş kapsamlı bir çalışma içerisinde olduğunu çok yakında detaylarının netleştirileceğini belirtiyor.

Paylaşma ikonundan:

Share
469 Kez Görüntülendi.