logo

15 Şubat 2019

HAFIZLIK BELGESİ HAFIZLIK PROJE LİSELERİNDE AVANTAJ

HAFIZLIK BELGESİ HAFIZLIK PROJE LİSELERİNDE AVANTAJ

Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu tarafından, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün tüm Türkiye’de uygulanan ‘Örgün Eğitim ile Birlikte Hafızlık Eğitimi Projesi’ni tanıtmak amacıyla bilgilendirme toplantısı organize edildi.

            Programa Tokat İl Müftü Yardımcısı Cabir Çelik, Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Kamil Yunal ve okul öğretmenleri katıldı.

            Türkiye genelinde dört yıl önce hayata geçirilen proje Tokat’ta iki yıldır uygulanıyor.‘Örgün Eğitim ile Birlikte Hafızlık Eğitimi Projesi’ ile çocukların akademik başarıları ile beraber hafızlık eğitimi almaları temel hedef olarak belirlendi. Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Kamil Yunal,Proje’nin Tokat’ta nasıl uygulandığını, hangi aşamalarının olduğunu, projenin sonunda neyin hedeflendiğini anlattı.2015 yılında açılan okulun, açıldığı andan itibaren TEOG’da il dereceleri yaptığını kaydeden Yunal, sosyal, kültürel ve bilimsel çalışmalara büyük önem verdiklerini söyledi.


            Hafızlık eğitiminin akademik başarıya olumlu katkısının olduğunu belirten Yunal, “Hafızlık belgesi olanlar Hafızlık Proje liselerini seçtiklerinde avantajlı oluyorlar. Hafızlık Proje Liseleri var Türkiye’de 17 tane, sadece hafız öğrenci kabul ediyor. Hafızlık Belgesi olan öğrenciler gidebiliyor, dolayısıyla çocuğumuz bu liseleri seçtiğinde Hafızlık Proje Lisesi olmasına rağmen fen ve sosyal bilimler programı uyguluyor. Bu liseler avantajlı bir şekilde geçmiş oluyor çocuklarımız” ifadelerini kullandı.

2015 yılında açılan Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu ile ilgili bilgiler veren Yunal, “Okulumuz açıldığının ertesi yılından itibaren Hafızlık Eğitimi Projesine dâhil olmak istedi, bir yıl deneme süresi sonrasında Bakanlık tarafından projeye dâhil edildik. Projenin yürütülüşünde danışma kurulu oluşturuldu.Danışma kurulumuz içerisinde bizim yürütücülüğümüz de en büyük proje ortağımız Diyanet İşleri Başkanlığı dolayısıyla İl Müftülüğü, proje birlikte yürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığımızda Hafızlık kısmı, dolayısıyla en büyük ortağımız onlar. Bu projeyi yürütürken Sivil toplum Kuruluşlarından destek alıyoruz, bu bağlamda Gaziosmanpaşa Üniversitesinden akademisyen hocalarımızı dahil ediyoruz Danışma Kurulumuza. Yine Evrensel Hafızlar Derneği İmam Hatip ve İlahiyat Mezunları Derneği ve İmam Hatip Platformu projenin destekçi kurumları. Belediye Başkanlığımız bizim en büyük destekçilerimizden” dedi.

AKADEMİK BAŞARI İLE BERABER HAFIZLIK EĞİTİMİ TEMEL HEDEF

            Müdür Yunal projenin hedefleri ile ilgili olarak, “Hafızlık müessesesi belli bir süreçten sonra velilerin destek vermemesi ile biraz sekteye uğradı. Velilerin şöyle bir endişesi var, ‘çocuklarımız üç yıl ara verip hafızlık yaptıklarında akademik başarıları düşüyor’ Veliler ise çocuğunun hem dinini hem dünyasını kazanmasını, ikisinin bir arada olmasını istiyor. Projede çocuklarımızın akademik başarıları ile beraber hafızlıklarını götürmek temel hedef olarak belirlendi. Yakın hedefimiz öğrencilerimizin iyi bir Kur’an okuyucusu olması, buna ulaşma oranımız projeye dâhil olan tüm öğrencilerde yüzde yüz. Tüm öğrencilerimiz çok güzel bir Kur’an okuyucusuna dönüşüyor. Orta hedefimiz öğrencilerimizin ezber yapmayı öğrenmeleri, daha sonra uzak hedefimizde öğrencilerimizin hafız olmaları. Hafızlık müessesinde şöyle bir ilke var, yüz öğrenci ile başladığınız da 10 öğrenciyi hedefe ulaştırabilirseniz çok büyük başarı demektir bu, hafızlık zor bir süreç, bu projede %10 ‘a ilk üç yılda ulaşıldı, şuan hızlı bir şekilde başarı artıyor. Hedef %30, bu hedefe ulaşırken akademik başarıyı ihmal etmeyeceğiz. Bu yıl 90 öğrenci alacağız akademik sınav sonunda, bu 90 öğrenci ile yaz kursuna başlayacağız, yaz kursumuz müftülüğümüzün görevlendirdiği hafız bir hocanın eşliğinde olacak” şeklinde konuştu.

Paylaşma ikonundan:

Share
569 Kez Görüntülendi.