logo

25 Şubat 2020

GOP LİSESİ’NE SAHİP ÇIKACAĞIZ

GOP LİSESİ’NE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Ülkemizde son aylarda üst üste meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı okulların deprem dayanıklıklarının değerlendirmesi amacıyla harekete geçti.

Ülkede bulunan tüm okulların yetkin kurum ve kuruluşlarca deprem değerlendirmelerinin yapılıp güçlendirme yapılacak ve yıkımı gerçekleştirilecek okulların tespit çalışmaları başlanacak.

Tokat’ta bulunan ve tarihi öneme sahip Tokat Gazi Osman Paşa Lisesinin de yıkılacağı kamuoyunda konuşuluyor. Tarihi lisenin yıkılacağı söyletinleri üzerine Tokat Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Kadim Durmaz açıklamada bulundu.

Açıklama yapan Durmaz; ”Gazi Osman Paşa Lisemiz, ilimizin tarihi ve kültürel anlamda önemli bir değeridir. On binlerce insanın hatıralarını barından kendine has felsefesi ve eğitim anlayışı olan Tokat’ımızın ilk lisesi ve ülkemizin 14 tarihi lisesi arasında yer alan tarihi ve kültürel mirasımızdır.

Gazi Osman Paşa Lisemiz birçok başarılara imza atmıştır. Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’nın adını taşımaktadır. İlimize ve ülkemize çok değerli Devlet Adamı, Bilim İnsanı, Bürokrat, Sanatçı, Sporcu ve İş İnsanı yetiştirmiştir.
Kamuoyunda yıkılacağına dair haberler bir Tokatlı olarak şahsımı da üzmüştür.

İl Milli Eğitim Müdürümüzle görüştük. Karadeniz Teknik Üniversitesinden gelen bir heyetin numune aldığını, çıkan sonuca göre hareket edileceği bilgisini aldım.

İlimizin yetiştirdiği önemli bir değer olan Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sn. Prof. Dr. Mahmut Özer hocamızla bu konuyu bizzat makamında görüştüm. Sayın Bakan Yardımcımız söz konusu Tokat olunca o da çok hassas ve duyarlı. Tarihi ve nostaljik değeri olan Gazi Osman Paşa Lisemizin yıkılmayacağını, yaz tatilinde hızla güçlendirmesinin yapılarak eğitim ve öğretime devam edeceğini, konunun takipçisi olacağını ve tarihi değerimize sahip çıkacağını ifade etti. Bakan Yardımcımıza duyarlılığından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Okulumuzun güçlendirilmesi için atılması gereken adımlarında takipçisi olacağız. Hemşerilerimiz rahat olsun, ne olursa olsun Gazi Osman Paşa Lisemize sahip çıkacağız.”dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
569 Kez Görüntülendi.