logo

06 Nisan 2019

Gazi Osman Paşa Vefatının 119. Yılı

Gazi Osman Paşa Vefatının 119. Yılı

Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa vefatının 119. yıl dönümünde düzenlenen törenle anıldı. Tokat Belediyesi Gazi Osman Paşa Plevne Müze Evinde düzenlenen törene Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Garnizon Komutanı Rifat Dönel, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.


Törende konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat’ın medarı iftiharı olan Gazi Osman Paşa’ya ve tüm şehitlere rahmet dileyerek sözlerine başladı. Eroğlu açıklamasında, “Gazi Osman Paşa adına marş yazılan az sayıda Türk kumandanı arasındadır. Kendisini çok sevip kıymet veren Cennet Mekan Sultan II.Abdülhamid, bu değeri göstermek için iki kızını Gazi Osman Paşa’nın iki oğlu ile evlendirmiştir.  Milletlerin en makûs vakitlerinde, böyle birkaç insan mutlaka bulunur. Mesele o insanın doğru zamanda, doğru yerde tarih sahnesine çıkmasıdır. Bu da kader midir, kişinin büyük ölçüde kendi inisiyatifi midir, yoksa bir milletin mayasında olan bir unsur mudur bilinmez. Ama o insanlar hep vardı. Plevne’de Rusların sayıları Osmanlı ordusunda ortalama 3 kat fazla olmasına rağmen, kafa yorup yaptığı stratejilerle tüm dünyaya eşi benzeri olmayan bir komutan olduğunu kanıtlamıştır Gazi Osman Paşa. Plevne müdafaasında kayıp asker sayısı Osmanlı’da 4 bin yaralı ve şehit er iken, Ruslarda ise sadece ölü sayısı 15500 er,3 general ve 350 kadar subaydır. Böylesine bir zafer kazanan kişi, sadece Osmanlı ve Türk tarihinde değil, tüm dünya tarihinde de bir ilke imza atmıştır. Ancak halen Osmanlı ve Türk tarihi, batı ve batıcı akıllar tarafından adeta kabul edilmediği için bu zaferi bir şekilde ört pas etmeyi başarmışlardır” dedi.

“Kahramanlarımızın hatıralarını hep yaşatacağız”
Böylesi büyük ve imanlı bir Kumandanın adını, hatırasını yaşatmak, evlatlarımıza ve insanlığa tanıtmak için Gazi Osman Paşa müzesinde onu anmak üzere toplandıklarını kaydeden Başkan Eroğlu, “Tarihini, ecdadını, yaşadığı topraklarda verilen var olma mücadelesini iyi kavrayamayan toplumlar, kimliğini ve geleceğini de kaybeder. Hamdolsun milletimiz her ne olursa olsun, değerlerini muhafaza edebilmiş, unutmamış ve sonraki kuşaklara aktarmıştır.  Bizlerde bu hususta elimizden ne geliyorsa, bizim önümüze hangi fikir, proje konuyorsa, misliyle destek olmaya gayret ediyoruz. Bizi biz yapan bu değerleri önemsiyoruz. Şehrimizden çıkmış birçok ilim irfan adamı ve askerin içerisinde bulunan Şanı büyük Osman Paşa’nın ismi, üniversitemiz, şehrimizin ortasından geçen en büyük bulvarımız, ilkokuldan liseye, köprülerden caddelere ve spor kulüplerimize kadar verilerek yaşatılmış, belleklere defalarca ama defalarca kazınmıştır. İşte bu müzemizde, kahramanımızı daha iyi tanımak, onun hatıralarını görüp hissetmek açısından önem teşkil ediyor diye düşünüyorum. Daha nice değerlerimiz ve büyük insanlarımız Tokat’ımızı ve Tokatlıları onurlandırmıştır. İnşallah hepsinin ismini ve hatırasını yaşatmayı sürdüreceğiz. Allah bu cennet toprakları bizlere vatan yapan tüm şehitlerimizden razı olsun” şeklinde konuştu.

Paylaşma ikonundan:

Share
516 Kez Görüntülendi.