logo

21 Haziran 2019

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tokat’a Gelişinin 100. Yılı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tokat’a Gelişinin 100. Yılı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tokat’a teşriflerinin 100. yıldönümü nedeniyle Tokat Valiliği ve Tokat Belediye Başkanlığı işbirliğiyle geniş kapsamlı bir kutlama programı hazırlandı. Tokat’a toplam 6 kez gelen ve ilk gelişini 26 Haziran 1919 tarihinde gerçekleştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün teşriflerinin 100. Yılına özel muhteşem bir program organize edildi. Tokat Valiliği ve Tokat Belediye Başkanlığı işbirliğiyle yürütülecek programın detayı netleşti.

Gündüz ve akşam programı olarak 2 kısımda yapılacak programın gündüz programı saat 17.30’da Şehir Stadyumundan başlayan ve Cumhuriyet Meydanında son bulacak olan 100. Yıl yürüyüşü ile başlayacak. Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulacak.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının akabinde Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, günün anlamını anlatan bir konuşma gerçekleştirecek. Şiir dinletisi ve Atatürk temalı Resim sergisi gezilerek ardından Behzat caddesinde restore edilerek Demokrasi Müzesine dönüştürülen Yüksek Kahve’nin açılışı yapılacak. Atatürk Tokat’a geldiğinde tarihi Yüksek Kahve de toplantı yapmıştı. Bu açıdan mekan 100. Yıl dönümünde oldukça önem arz ediyor. Demokrasi Müzesinin açılmasının ardından Atatürk Evi ziyaret edilecek.

Programın akşam kutlamaları bölümü ise saat 21.00’da başlayacak. Millet Kıraathanesi önündeki programda Hıdırlık Köprüsünden Millet Kıraathanesine Fener Alayı düzenlenecek. Burada da konuşmalar yapılarak Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirileceği bir konser verilecek. Valilik Halk Oyunları topluluğu gösterisinin ardından Kayıklarla Işıklı gösteri yapılacak. Görsel şölen havai fişek gösterisi ile sona erecek.

Paylaşma ikonundan:

Share
398 Kez Görüntülendi.