logo

05 Aralık 2019

ENGELLİLER ŞEHRE DEĞİL ŞEHİR ENGELLİLERE UYMALIDIR

ENGELLİLER ŞEHRE DEĞİL ŞEHİR ENGELLİLERE UYMALIDIR

Vicdan Hareketi Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Otman 3 Aralık Engelliler Günü açıklaması yaptı.


Açıklamada ”Derneğimiz, engelli hakları ile ilgili senelerdir, birtakım kamu kurum ve kuruluşlarının kendi bina ve hizmet verdiği alanlarda engelli erişilebilirliği kanununa hakkıyla riayet etmediğini defaatle beyan etmiştir.
Bugün en büyük meselemiz, sosyal medyada yaygınca gördüğümüz, halkımızın engellilere duyarsızlığı değildir. Esas sorun, engellilere acıma duygusuyla yaklaşılması gerektiğini düşünen, onları eksik gören mantıktır. Engelli bireyler, kimsenin fedakarlığına ve himmetine muhtaç olmadan hayatını idame ettirebilmelidir. İşte böyle şehirler kurmalıyız. Onları, sosyal ve psikolojik olarak rahatlatacak olan şey, sınırlılıklarının, modern şehirlerde tolare edilebilmesidir.

Artık engelli iniş çıkış rampası olmayan bir üstgeçit/kamu kurumu/okul görmek istemiyoruz. Artık, kucaklara alınarak otobüslere bindirilen bir engelli fotoğrafı görmek istiyoruz. Artık karşıdan karşıya geçerken trafik ışığında sesli uyarı olmadığı için öylece kalan bir engelli görmek istemiyoruz.

Kamu kurum/kuruluşlarının ve özel müteşebbislerin, devletin koyduğu kanunlara uymaması garabetinin ortadan kalkmasını diliyoruz.”dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
523 Kez Görüntülendi.