logo

15 Nisan 2019

EĞİTİMCİLER YALNIZ DEĞİL

EĞİTİMCİLER YALNIZ DEĞİL

2019 Toplu sözleşme hazırlık çalıştayında konuşan Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu  Şube Başkanı Şaban Ceylan, “Umudumuzu büyüten önemli gelişmeler oldu, her gün yeniden doğan büyük bir enerji ile ardımıza değil ötelere bakarak kutsal yolculuğumuza devam ediyoruz. İnsanlarımızın sağduyusu ve aklı ile dalga geçerek hafızalarımızda kayıtlı eski senaryoların figüranlarına karşı hazırlıklıyız. Eğitimcilerimiz kendilerini asla yalnız hissetmeyecek” dedi.

Eğitim-Öğretim ve Bilim Hizmet Kolu Çalışanları Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı 2019 Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Salonunda yapıldı. Çalıştayın açılışında konuşan Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu  Şube Başkanı Şaban Ceylan, “Gerek sendika gerekse konfederasyon olarak, çözüme katkıda bulunmanın, çalışmalarımızla, önerilerimizle yol göstermenin, yol açmanın, doğruyu söylemenin, yanlışa işaret etmenin gayreti içerisindeyiz. Çalışma hayatının sorunlardan arındırılması, vesayetin tamamen ortadan kaldırılması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, kamu görevlilerinin emeğinin karşılığını alabilmesi için 27 yıl önce başlattığımız sendikal yolculuk, ilk günkü heyecan ve kararlılıkla devam edecektir.

Kurulduğumuz günden bu yana eğitime, eğitim çalışanlarına, mazlumlara, mağdurlara, yetimlere yönelik birçok çalışma yaptık. Raporlar hazırladık, kongreler, sempozyumlar, şûralar, paneller düzenledik, yardım kampanyaları gerçekleştirdik. Onlarca kazanım elde ettik. Nöbete ücret ödenmesi de ek ders ücretinin artması da sınav ücretlerinde adaletsizliğin son bulması da emeğimizin, çabalarımızın, terimizin sonucudur. Ne kadar çok şey başarmışız diyerek rehavete kapılmayacak, durup dinlenmeden çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü daha yapmamız gereken işler, çözüme kavuşturmamız gereken sorunlar bulunmaktadır. Ayrıca, önümüzde 15 Mayıs mutabakat süreci var. Bu süreci, yoğun bir tempoda çalışarak, yeni bir destan yazarak tamamlamalıyız. Teşkilatlarımızın bu anlamda üzerine düşeni, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da yapacağına inancım tamdır” dedi.

Hiçbir vizyona, çalışanlarınızı mutlu etmeden ulaşamazsınız

            Şube Başkanı Ceylan, “Eğitim-Öğretim ve Bilim Hizmet Kolu Çalışanları Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı 2019” ile , 2010 ve 2017 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz çalışmaların, aradan geçen zaman zarfında değişen durum ve koşullara göre yeniden ele alınması ve hizmet kolu çalışanlarının sorunlarının yerinde ve doğru tespiti suretiyle toplu sözleşme görüşmeleri başta olmak üzere sendikal faaliyetlere ilişkin politika geliştirmeyi sağlayacak veri, bilgi ve bulgu setinin ortaya çıkarılması amacı ile önemli bir çalıştay gerçekleştiriyoruz. Dersimize çalışıyoruz.Hükümetin de dersine çalışmasını istiyor “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” diyoruz Hiçbir vizyona, çalışanlarınızı mutlu etmeden ulaşamazsınız.

Çalıştayda Öğretmenler Komisyonu, Eğitim Yöneticileri Komisyonu, GİHS- THS ve YHS Çalışanları Komisyonu, Kadın Çalışanlar Komisyonu, Engelli Çalışanlar Komisyonu kurduk.Alanında uzman ve tecrübeli 80 kişi ile yürütülecek çalıştayımızın raporları Genel Merkezimize gönderilecektir. Diğer illerden süzülerek gelen raporların birleştirilmesi yapılıp toplu sözleşme önceliklerimizi belirleyeceğiz.

Sorunlar bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır

            Gelir vergisi oranlarının reel ücret artışı sağlayacak şekilde sabitlenmesi, 3600 ek gösterge sisteminin bütün kamu görevlilerini kapsayacak şekilde kurulması, ek ders birim ücretlerinin artırılması, istihdamda güçlük çekilen bölgelerde görev yapan öğretmenlere ilave tazminat ödenmesi, kariyer basamakları sisteminin yeniden işler hâle getirilmesi, farklı istihdam türlerinin kaldırılarak atamaların kadrolu yapılması, öğretmenlerin ve eğitim paydaşlarının mutabık kalacakları bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması, İdari personelin haklı beklentileri gibi birçok konu gündemimizde.

Sorunların giderilmesi, çalışma şartlarının, mali, özlük ve sosyal hakların iyileştirilmesi, hem ülkemiz hem milletimiz hem kamu görevlilerimiz hem de geleceğimiz için gereklidir.” diye konuştu.

            Ceylan’ın konuşmasının ardından hizmet kolu kapsamındaki çalışanların mali hakları, sosyal hakları, çalışma koşulları, diğer özlük haklarına ilişkin sorunlarının tespiti ile bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri görüşüldü.

Paylaşma ikonundan:
0
fb-share-icon20
20
fb-share-icon20

Share
269 Kez Görüntülendi.