logo

22 Şubat 2019

“ÇOCUĞUMA DOKUNMA” PROJESİ TANITILDI

“ÇOCUĞUMA DOKUNMA” PROJESİ TANITILDI

Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Türkiye Ulusal Ajansına sunulan ‘Çocuğuma Dokunma!’ projesinin tanıtımı yapıldı.

 Düzenlenen programa Vali Dr. Ozan Balcı, protokol üyeleri katıldı. Video gösterimi ile başlayan programda, sanal ortamda çocukların istismar edilmemeleri için ebeveyn ihmalini ortadan kaldırmaya yönelik ailelerin ‘Güvenli İnternet kullanımı’ konusunda bilgi ve bilinç düzeylerini artırmanın da amaçlandığı projenin tanıtım toplantısında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir ve proje yürütücüleri konu ile ilgili bilgiler verdi. Vali Dr. Ozan Balcı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, çocuğun sanal ortamda istismarının önlenmesi için hazırlanan ‘Çocuğuma Dokunma’ projesini önemsediklerini söyledi. 

Çocukların sanal istismardan uzak tutulması, bedenen, ruhen ve zihnen sağlıklı yetiştirilmesi, bu anlamda ailelerin bilinçlendirilmesi açısından projenin önemli olduğu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz ‘Çocuğuma Dokunma’ adı altında çocuğun sanal ortamda istismarının önlenmesine ilişkin güzel bir proje hazırlamış. Bu projeyi önemsiyoruz. Aslında ülkenin geleceğini, yarınlarını, güçlü Türkiye’sini inşa edecek olan çocuklarımızın bedenen, ruhen, zihnen her anlamda sağlıklı yetişmelerini önemsiyoruz. Çocukların istismar edilmemesi lazım. Bu konuda ailelerin bilinçlendirilmesi lazım, onların eğitilmesi lazım. Bu açıdan bu proje çok anlamlı ve önemli bir proje. Çocuğun sanal ortamda kötüye kullanılmaması, zihninin bozulmaması için de anlamlı bir proje. Arkadaşlarımız özellikle velileri, okul aile birlik başkanlarını, öğretmenlerimizi bilgilendirecekler. Çocukların seviyelerine uygun eğitimler verecekler. Çocukların sanal ortamda istismar edilmemeleri, cinsel anlamda tacize uğramamaları, başka alanlarda da beden ve ruh bütünlüklerini korumaları için oldukça kapsamlı ve çeşitli eğitim verilecek. Projeyi yapan arkadaşlarımızı yürekten tebrik ediyorum. Bu projenin Türkiye’de örnek olacağını düşünüyorum. Velilerden isteğimiz çocuklarımıza sahip çıkmaları, çocuklarımızı korumaları. Sanal ortam, internetin aşırı kullanımı, cinsel taciz, vücut bütünlüğünün korunması önemli konular. Çocuklar vücut bütünlüğüne, beden ve ruh bütünlüğüne tam anlamda sahip olurlarsa, sağlıklı olurlarsa üretebilirler, mutlu olabilirler. Onlar bizim yavrularımız, geleceğimiz. Hiçbirinin burnunun kanamasını örselenmesini istemeyiz.” diye konuştu.

Paylaşma ikonundan:

Share
493 Kez Görüntülendi.