logo

31 Aralık 2018

BİR BİLENLE BİLGE NESİL PROJESİ

BİR BİLENLE BİLGE NESİL PROJESİ

Bir Bilenle Bilge Nesil Projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Öğretmenevinde gerçekleştirilen toplantıya Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Eğitim-Bir-Sen Tokat 1 No’lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Ortaokulu Müdürü Abdurrahman İlhan, sendika üyeleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Ortaokulu Müdürü Abdurrahman İlhan’ın Bir Bilenle Bilge Nesil projesi ile ilgili sunum yapması ile başladı. İlhan, projenin özelde ortaöğretim, genelde ise tüm gençlere yönelik olduğunu söyledi. Kültür Edebiyat ile Bilim ve Teknoloji olmak üzere projenin 2 kategoriden oluştuğunu belirten İlhan, Kültür Edebiyat Kategorisinin öğretmen, öğrenci ve kitaptan oluşan üç ana unsurunun olduğunu ifade ederek, “Bu kategoride okullarımızda danışman öğretmenler rehberliğinde; öğrencilere kitap okutulur. Okunan kitaplarla ilgili kritikler yapılır, okunan kitaplara ilişkin kompozisyon yazdırılır, dereceye giren öğrenciler ödüllendirilir” dedi.

İlhan, Kültür ve Edebiyat Kategorisinde projenin yürütülmesi ile ilgili, “Projenin koordinasyon kurulu; okutulacak 3 kitabı yönerge ekindeki kitap listesinden belirler. Belirlenen kitaplarımız 1. Kimlik İnşası- Ramazan Kayan, 2. Yaşamak- Cahit Zarifoğlu, 3.Malazgirtte Bir Cuma Sabahı- Yavuz Bahadıroğlu. Kompozisyon değerlendirme komisyonu oluşturulur. Kitapların okunma süresi, her kitabın okunması ve kritiği için 20 gün, kompozisyon yazımı ve yeni kitabın öğrenciye verilmesi için 5 gün ayrılır. Bir kitapla ilgili faaliyet 25 gün sürer.  E- sendika programından dereceye giren öğrenciler tespit edilir. Şube bazında düzenlenecek olan yılsonu programında, bu kategoride dereceye giren 9 öğrenciye ödülleri takdim edilir” bilgilerini aktardı.

TÜM OKULLARDA PROJE UYGULANIYOR

Sonrasında konuşma yapan Eğitim-Bir-Sen Tokat 1 No’lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, “185 grupla bu işin içerisine girmiştik, şu an 250 grupla şehrimizde il genelinde bu hizmet tekrar start almış durumda.  Tüm okullarımızda tüm ilçelerimizde proje uygulanıyor. Şehrimize okumaya dönük çok önemli adımlar attığını belirten Şaban Ceylan, “bu süreçte kıyıda köşede kalmış hiçbir öğrencimiz kalmasın, okuma guruplarına dâhil olsunlar diye özel cümle kullandık. Mümkün mertebe dâhil olmayan arkadaşlarımızı bu işin içerisine alalım, okumanın ne kadar güzel bir şey olduğunu öğretmeye çalışalım.  Sürekli sizlerle beraber olma azmindeyiz, bütün kitap kritiklerinizde bulunma azmindeyiz ve bu güne kadar ki yaptığımız tüm çalışmalarda kitapların alınması ilgili okullara dağıtılması sürecinde özellikle geçen yıl olduğu gibi sonuna kadar destek olan Belediye Başkanımıza özellikle teşekkür etmek istiyorum çünkü kitaplarımızın tamamını kendileri aldılar. Final programını geçen sene ki gibi merkezde yapacağız” dedi. 

TOKAT EĞİTİMDE 18’İNCİ SIRAYA KADAR YÜKSELDİ

            Ceylan Tokat’ta eğitime dair önemli gelişmelerin olduğunu belirterek, “Biz bir sendikayız, bu memleketin, öğretmeninin, memurunun, müdürünün, hizmetlisinin, onlarca problemi varken biz bunu da yapmayı kendimize bir şeref olarak görüyoruz. Hiç bir problemi de bana ne deyip ikinci sayfaya yerleştirmiyoruz, hepsi bizim için ön sayfalarda yerini almış konulardır. Tokat’taki eğitime dair gelişmeleri hep beraber gözlemliyor iken raporlar ışığında, LYS yerleştirme sınavlarında Tokat’ın çok aşağılarda olan sayılar verilerinin 18’inci sıraya kadar yükseldiğini gördük. Var olan idarecilerimizin, öğretmen arkadaşlarımızın tamamına bu işin üst boyutu ile eğitimin üst bürokrasisinin tamamına teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİNİN FORMÜL VE BİLGİ EZBERLEMESİNE GEREK YOK

Milli Eğitim Bakanlığının soru mantığını değiştirdiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, “Bizler evde okuyalım çocuklarımızla, birlikte yorum yapalım, birlikte değerlendirmelerde bulunalım. Çok küçük çocuklarınız varsa onlara da masal anlatalım. Bakanlığımız artık farklı bir anlayışa yöneldi. Artık formül, bilgi ezberleyen, seçenekli soruları cevaplayan robot bir nesil lazım değil. Çok okuyan, okuduğunu anlayan, anladığını yorumlayabilen ve süreyi iyi kullanabilen insanlar lazım. Bu anlayıştan hareketle de soru tipini değiştirdi. Soru anlayışını değiştirdi bakanlığımız. Öğrencinin formül ve bilgi ezberlemesine gerek yok. Çok test çözen yardımcı kaynaktan faydalanan kişiler başarılı olamayacak sınavlarda, çok kitap okuyanlar başarılı olacak. Bakanlığımız her ay örnek soruları yayınlıyor. Birinci önceliğimiz okumak olmalı, çocuklara okutmak olmalı” ifadelerini kullandı.

OKUDUKÇA HAYATA FARKLI BAKARIZ

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yaptığı konuşmada, “Geçtiğimiz yıl yaptığımız ve son derece keyif aldığımız heyecan duyduğumuz sonuçlarının da hissettiğimiz bu projenin bu yıl devam ediyor olması daha da heyecanla bu projeyi yapma arzusu inanıyorum ki bundan sonraki yıllara da sirayet edecek ve başlayan bu çalışma gelenekselleşip devam edecek. İki şey çok değerli birisi okumak, diğeri de insan yetiştirmek. İddialı bir cümle ‘insan okudukça cahilleşir’ diye ilk başta bakınca bu söz nereden çıktı deriz ama aslında öyledir, okudukça bilmediklerimizin farkına varıp daha da okuyup o eksikliğimizi giderme ihtiyacı da hissederiz ve okudukça daha bilgi sahibi oluruz. Okudukça hayata daha farklı bakarız, birçok şeyin farkına varırız, okumak bu anlamda önemlidir. Bizlerde Belediye olarak her zaman özellikle başta eğitim camiamız olmak üzere insan odaklı her hizmetin yanında olmaya, taşın altına değil elimizi yüreğimizi koymaya gayret ettik” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
137 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?