logo

26 Nisan 2019

Bir Akşam Tokat’ta Mevlana ile Olmak

Bir Akşam Tokat’ta Mevlana ile Olmak

Tokat Belediyesi ve Tokat Kadın Kültür ve Sanat Gurubu tarafından Tokat Mevlevihanesinin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Sema Töreni programı organize edildi.

            Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı ve Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 22. Kuşak torunu Esin Çelebi Bayru’nun konuk olarak katıldığı  ‘Bir Akşam Tokat’ta Mevlana ile Olmak’ konulu programda Tasavvuf musikisi eşliğinde Sema gösterisi sunuldu.

            Tokat Mevlevihane Vakıf Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe; Vali Ozan Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Sivas Mevlana Tasavvuf Kültürü ve Sema Derneği üyeleri, Tokat Kadın Kültür ve Sanat Gurubu Başkanı Hacer Doğan ve gurup üyeleri, Tokat Şairler Ve Yazarlar Derneği Başkanı Hasan Akar ve dernek üyeleri ile davetliler katıldı.

            Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Her birimizin gönül dünyasında çok önemli insanlar vardır ama bir de hepimizin evrensel olarak kabul ettiği Yunus Emre, Hacı Bayram Veli, Hacı Bektaşi Veli, Mevlana gibi gönül dünyamızın insanları vardır.  Mevlana kendisi yaşıyorken aynı zamanda ilimizde Mevlevi hanesi olan ve bugün hala devam eden bir şehre de sahibiz. Kendisi havası ve insanları mutedildir demek suretiyle bu şehri övmüştür. Bizde Tokat’ı Mevlana’nın şehri olarak kabul ediyor ve Mevlana’nın düsturunu kendi düsturumuz gibi görüyoruz. Onun gönül dünyasından çıkan cümleleri kendi hayatımıza nakşettiğimiz bir anlayışla onun izinden devam edip anlamaya çalışan bir nesil olma anlamında gayret ediyoruz diye düşünüyorum.” dedi.

            Daha sonra kürsüye davet edilen Tokat Kadın Kültür ve Sanat Gurubu Başkanı Hacer Doğan ‘Mevlana’ isimli şiiri okuyarak konuşmasına başladı. Başkan Doğan, “Tokat Mevlevi hanesinin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Mevlevihane’de program yapma fikrimizin Belediye Başkanımız Sayın Eyüp Eroğlu’nun ev sahipliğinde değerlendirmeye alınmasının mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

            Şair-yazar Rasim Yılmaz’ın ‘Muhabbet Dergâhında’ isimli şiiri okuması sonrasında, Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı ve Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 22. Kuşak torunu Esin Çelebi Bayru ‘Mevlana, Mevlevilik ve Sema’ konuları ile ilgili bilgiler verdi.

            Sivas Mevlana Tasavvuf Kültürü ve Sema Derneği tarafından, Allah’a ulaşma yolunun derecelerini sembolize eden Sema gösterisinin sunulması ile program sona erdi.

Paylaşma ikonundan:

Share
470 Kez Görüntülendi.