logo

04 Şubat 2019

250 BİN KİTAP ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

250 BİN KİTAP ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Kitap Tokat projesi kapsamından 250 bin kitabın Tokat genelindeki 113 bin öğrenciye dağıtılacağı programın ilk uygulaması, Vali Dr. Ozan Balcı’nın katılımı ile Kemal Arat İlkokulu’nda gerçekleştirildi. 

Kitap Tokat Projesi kapsamında Tokat merkez, 11 ilçe, belde ve köyler dahil yaklaşık 75 bin öğrenci için özel olarak hazırlatılan kitaplar 2018-2019 eğitim öğretim yılı ikinci döneminin ilk ders gününde öğrencilere dağıtıldı. 

Valilik koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Kitap Tokat projesi kapsamında il geneli anasınıfı öğrencilerimize iki, 1. sınıf öğrencilerimize üç, 2. 3. ve 4. Sınıf öğrencilerimize dört ve ortaokul öğrencilerimize bir kitap hediye edildi. Toplamda 190 bin çocuk kitabı öğrencilerimiz ile buluşturuldu.

 Öğrenci İlk Derste Kitapla Buluştu

Kitap Tokat Projesi kapsamında özel olarak hazırlanan kitapları öğrencilere dağıtmak üzere Kemal Arat İlkokulu’na gelen Vali Dr. Ozan Balcı, öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı. Öğrenciler için önsözünü kendisinin kaleme aldığı, özenle bastırılan kitapları öğrencilere takdim eden Vali Dr. Ozan Balcı, kitaplarda çocuklara saygı, paylaşım, dürüstlük, adalet, mutluluk, üretim, bütünlük, özgüven gibi değerlerin işlendiğini söyledi.

 Amaç Okuma Kültürüne Katkı Sağlamak, Okuma Alışkanlığına Değer Kazandırmak

Vali Dr. Ozan Balcı, buradaki amacın çocukların okuma kültürüne katkı sağlamak, okuma alışkanlığına değer kazandırmak olduğunu ifade etti. Çocuklardan kitapları okumalarını, velilerden ise geleceğin teminatı çocuklara bu kitapların okutturulmasını isteyen Vali Dr. Ozan Balcı,Tokat’ta ki bütün okulların zenginleştirilmiş kütüphane demek olan Z- Kütüphane ile donatılacağını söyledi. 

Tokat Türkiye’nin En Zengin Kitaplarının Olduğu İl Olacak

Birkaç yıl içinde Tokat’ın, Türkiye’nin en çok kütüphanesi olan ili haline geleceğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı,Tokat’ta heyecanla devam eden Eğitim Tokat Projesi ili ilgili bilgiler verdi. Eğitimi ve çocukları çok önemsediğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, kitap okumanın Eğitim Tokat Projesinin çok önemli bir bileşeni olduğunu söyledi. Çocuklara kitap okutmanın sadece “kitap okuyun” demekle olmayacağına dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Kitaplarla da desteklenmesi lazım. Biz bunu da destekliyoruz. İnşallah Tokat, Türkiye’nin en zengin kitaplarının olduğu il olacak. Kitap Tokat Projesi Tokat merkez, ilçe ve köylerinde 113 bin öğrencimizi hedefleyerek yaptığımız bir çalışma.” dedi. 

Özel Defterler Dizayn Ediyoruz

Vali Dr. Ozan Balcı, çocukların hayal dünyalarına, okuma ve yazma kültürlerine, Türkçemizi doğru ve güzel kullanmalarına katkı sağlamak için özel defter de dizayn ettirildiğini kaydederek, “Onlar da önümüzdeki günlerde çocuklarımıza verilecek. Eğitim Tokat’ta sadece okuma yok.Çocukların göz, kulak, ortopedi taramalarından, diş sağlığı taramalarına kadarher şey var. Sadece tarama yapıp bırakmıyoruz. Tedavilerini de yaptırıyoruz. Yapılma sürecini de takip ediyoruz. Eğitim Tokat Projesi kodlama eğitiminden müzik, resim odalarına kadar, engelli çocuklarının ihtiyaçlarının karşılanmasından, çölyak hastası çocukların ihtiyaçlarının karşılanmasına, evde özel eğitim gören çocuklardan, bilişim atölyelerinin yapımına kadar,velilerin eğitiminden, öğretmenlerin yazarlarla, bilim adamları ile buluşturulmalarına kadar, çocuk edebiyatı günlerinin geliştirilmesinden, un-tuz-şekerin  düzenli kullanımına kadar çok bileşeni olan bir proje.” dedi

 Çocuklarımızı Seviyoruz

Çocukları ve eğitimlerini önemsediğine dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Çocuklarımızı önemsiyoruz, ülkemizi seviyoruz. Tokat’taki çocukların başarılı olmaları bizi mutlu ediyor. Velilerimiz de bu işe katılınca başarı zaten kaçınılmaz olur.” diye konuştu. 

Çocuklarımızı Yüreklendirmeliyiz

“Spor Tokat”Projesi ile ilgili de bilgiler veren Vali Dr. Ozan Balcı,“Anasınıfından üniversite okuyan öğrencilere kadar herkesi içine alan bir proje.Küçük çocuklar için satranç, jimnastik, atletizm, büyükler için voleybol, basketbol, hentbol gibi spor kültürü oluşturup, spor altyapısına katkı sağlayacağız. En azından her çocuğu bir spor dalı uğraştıracak alan kazandırmaya çalışıyoruz. Bunları el birliğiyle gerçekleştiriyoruz.Çocuklarımızı seviyoruz. Onların her alanda yetişmelerini istiyoruz. Veliler de çocuklarını çok önemsiyor. Onlar için değer üretmemiz lazım. Bu çalışmaları öğretmenlerimiz fedakar bir şekilde yürütüyor zaten. Bizim buradaki amacımız, temel gayemiz, öğretmenlerimize ve velilerimize destek vermek, Çocuklarımızı yüreklendirmek. Eğitim camiasının kıymetli çalışanları, aktörleri, paydaşları bu işi kıymetli bir şekilde yürütüyor. Bizim de şehir olarak çorbada tuzumuz olursa daha önemli hale gelir. Bizim eğitim konusunu sahiplenmemiz lazım. Eğitim hepimizi ilgilendiriyor. İl Valisi olarak beni de ilgilendiriyor. Eğitim sorunları ile yakından ilgilenmek, dertlerini dinlemek, problemlerini çözmek, çözüme katkı sağlamaktan mutluluk duyuyorum. Tokat’ta da çok kıymetli bir eğitim camiası var.Fedakar şekilde çalışan öğretmenlerimiz var. Güzel şeyler üretiyorlar. Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere ilçe müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, kaymakamlarımız hepsi bu projelerin içinde. Ama o da yetmez. İl de bunu destekleyecek.Bürokrasi, sivil toplum örgütleri olarak da bu işi desteklemeliyiz. Bu yüzden anlamlı ve önemli.Eğitime sahip çıkmamız lazım.” dedi.

 Eğitimi Önemsemek, İnsanı Önemsemek, İnsanı Önemsemek, Ülkeyi Sevmek

Proje kapsamında 250 bin kitap bastırıldığını ve bu kitapların Tokat merkez, 11 ilçe, beldeler ve köylere kadar bu hafta dağıtımının yapılacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Her çocuğa iki-üç arasında kitap dağıtacağız.Amaç okuma kültürüne katkı sağlamak.Bu çocukları önemsiyoruz. İlk yaptığımız önemli işlerden biri bu. Eğitimi önemsediğimiz için yapıyoruz. Eğitimi önemsemek, insanı önemsemek, insanı önemsemek, ülkeyi sevmek, Tokat’ı sevmek. Tokat’ın geleceğine inanmak. Eğitim camiasına değer vermek. Eğitime destek vermek beni mutlu eden bir iş. Emeği geçen arkadaşlarımıza baştaMilli Eğitim Müdürümüz olmak üzere, kitap okuma komisyonu, okul müdürleri ve eğitim camiasına, basan arkadaşlara, hazırlayan- yazan-çizen ressama yürekten teşekkür ediyorum.Tokat’taki bütün çocuklarımıza, öğretmenlerimize, eğitim camiamıza 2018-2019 eğitim öğretim yılının 2.döneminin hayırlı olmasını diliyorum. Kazasız belasız eğitim yılı geçirmelerini diliyorum. Allah çocuklarımızı muvaffak eylesin. Çocuklarımızı seviyorum gözlerinden ve yanaklarından öpüyorum.“ diye konuştu. 

Çocuklarımızın Milli Ve Manevi Değerlerimiz İle Büyümesini Önemsiyoruz

Çocukların milli ve manevi değerleri ile büyümesini önemsediğine dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Kendi kültürleri tarihi, değerlerini bilmelerini istiyoruz. Bunları kitap okuma komisyonumuz özenerek bezenerek seçti. Yunus Emre’den, Atatürk’e, Oktay Sinanoğlu’ndan Nikola Tesla’ya, Refika öğretmenden Fatih Sultan Mehmet’e, Dede Korkut’tan, Sabiha Gökçen’e, Hacı Bektaşi Veli’den Biruni’ye,Sıdıka Avar’dan, Dr. Fazıl Küçük’e, Bilge Kağan’dan Hezarfen Ahmet Çelebi’ye, Neşet Ertaş’tan, Albert Einstein’e, Aziz Sencar’dan Charli Chaplin’e, Farabi’den Yuri Gagarin’e, Tomris Han’dan Seyit Onbaşı’ya, Barış Manço’dan Nasrettin Hoca’ya, Vecihi Hürkuş’tan İbni Sina’ya,Harezmi’den Karamanoğlu Mehmet Beye, değişik alanlarda bastırdık. Bunlar hem kendi milli-manevi kültürümüz, hem de yabancı bilim, kültür, sanat adamları. Bunlarla çocuklarımızınhem okuma kültürlerine katkı sağlamak ve hem de bilim, sanat, kültür, devlet adamlarını tanımalarına katkı sağlamak istedik. Ortaokul için Çanakkale Savaşları destanı seti; Mesudiye zırhlısı, Anafartalar Kartalı Mustafa Kemal-Kazandığımız An, Asteğmen Mucip, ConkBayırı, Şanlı Direniş, Nusret Mayın Gemisi, Düşmeyen Sancak 57. Alay, Efsaneleşen Gerçek Koca Seyit, Kınalı Ali, Çanakkale Geçilmez, Fırıncı Ali, Gelibolu gibi kitapları bastırdık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Programa Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, TSO Başkanı Ali Çelik, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan ve eğitim camiası ve veliler katıldı. 

Paylaşma ikonundan:

Share
618 Kez Görüntülendi.