logo

24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI

24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI

Tokat Valisi Ozan Balcı 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Vali Balcı: “Bu yıl 112. yıldönümünü kutladığımız Gazeteciler ve Basın Bayramı, 24 Temmuz 1908, Meşrutiyetin ilanı ile birlikte basında sansürün kaldırıldığı, gazetelerin sansürsüz yayınlanmaya başladığı tarihtir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” sözü basının önemini ve basın mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu en güzel şekilde ortaya koymaktadır.
Basın, kamuoyunun, ülke ve dünyadaki gelişmelere dair gerçek, doğru ve güvenilir bilgiler içeren haberlere ulaşmasını temin etmenin yanı sıra kişi hak ve hürriyetlerinin korunması, değerlere saygı, doğruluk, tarafsızlık gibi konularda da ciddi bir fonksiyona sahiptir. Nitelikli ve özgür medya, ifade özgürlüğünün temini, kamuoyu oluşturulması ve kamuoyu taleplerinin doğru yansıtılması gibi konularda da hayati rol oynar. Dolayısıyla basın, gelişme, toplumsallaşma, kalıcı ve kuşatıcı değerler sahibi olma noktasında önemli bir işleve sahiptir.
Basın, kamu adına denetim yaparken, vatandaşla bizim aramızda da bir köprü olmaktadır.  Yağmur çamur, gece gündüz, yaz kış demeden fedakar bir şekilde haber peşinde koşup, haberleri derleyip toplayıp vatandaşlarımızın bilgisine sunan basın, yoğun çaba, gayret ve emekle önemli bir görevi yerine getirmektedir.
Çalışmalarını önemsediğim, büyük fedakârlık ve özveriyle çalışan başta yerel basınımız olmak üzere tüm basın mensuplarının “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, görevlerini yerine getirirken hayatını kaybeden değerli basın çalışanlarını saygı ve rahmetle anıyorum.”

Paylaşma ikonundan:

Share
370 Kez Görüntülendi.