logo

2020 YILI TOKAT KURAKLIK TOPLANTISI YAPILDI

2020 YILI TOKAT KURAKLIK TOPLANTISI YAPILDI

Tarımsal Kuraklık Yönetimi, 2020 yılı ilk toplantısı 16.01.2020  tarihinde  İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda yapıldı. İl Müdürü  Orhan ŞAHİN’ in başkanlık ettiği  toplantıya; Tokat Belediye Başkanlığı, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Meteoroloji İl  Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, D.S.İ 72. Şube Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Orman İşletme İl Müdürlüğü  Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Tokat Ziraat Odası Başkanlığı temsilcileri katıldı.

       Toplantı açılışında İl Müdürü Orhan ŞAHİN “2018-2022 yıllarını kapsayan Kuraklık eylem planı 2018 yılında güncellenerek Bakanlığa gönderilmiştir. 2019 yılının değerlendirilmesi ve 2020 yılında yapılması gereken çalışmalar ile ilgili ve kurumlar arası koordinasyon için  bu toplantıyı yapıyoruz. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

        Toplantıya katılan kurum ve kuruluş temsilcileri su rezervuarı oluşum ve gözlem durumları, araştırma çalışmaları, fenolojik gözlemler, iklimsel veriler, ağaçlandırma çalışmaları, konuyla ilgili  farkındalık ve bilinç oluşumunun sağlanması gibi  öncelikli konularda değerlendirmelerde bulundular. Bu anlamda ;

       -Doğanın korunması ve su kaynaklarının tasarruflu şekilde kullanılmasının sağlaması

       -Su rezervleri  ve kuraklığın gelişiminin  takip edilmesinin gerekliliği,

       -Araştırma Enstitüleri ve Üniversiteler tarafından kuraklığa ve tuzluluğa dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesi, kuraklık ve sıcaktan az etkilenen yeni tür ve çeşitlerin tespit edilerek Araştırma Enstitüsü ile işbirliği içinde çiftçilere anlatılması ve bu çeşitlerin ekilişlerinin tavsiye edilmesine, meyvecilikte ise kuraklığa dayanıklı az su tüketen anaç kullanımına ağırlık verilmesi gibi önemli tespitler yapıldı. Tarım Sektörünün Küresel Isınma ve İklim Değişikliğinin etkilerinden korunması gerekliliği ve önemi konulara değinildi.

Paylaşma ikonundan:

Share
697 Kez Görüntülendi.